Kök: Yanlışın karşısında, doğrunun yanında olacağız

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, belediye meclisi öncesi gerçekleştirdikleri grup toplantısının ardından basın mensupları ile bir araya geldi. Belediye Başkanı Vahap Akay’ın “Herkesin başkanı” sloganına değinen Kök, “Seçim boyunca ‘Herkesin başkanıyım’ diyen belediye başkanının tavrını göreceğiz. Herkesin mi? yok CHP’nin mi? Bunu göreceğiz. Geçmiş 5 yılda maalesef herkesin başkanı olmadı. Biz bunu seçim sürecinde de devamlı ifade ettik. Umarız daha doğru bir yönetim anlayışı Çerkezköy’de olur. Yanlışın her zaman karşısında, doğrunun da yanında olacağız.” dedi.

Kök: Yanlışın karşısında, doğrunun yanında olacağız

Çerkezköy Bakış - AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, meclis grup toplantısı kapsamında, AK Partili meclis üyeleri ile bir araya geldi.  Daha sonra Kök, teşkilat binasında basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

“GRUP BAŞKAN VEKİLİ VE SÖZCÜSÜ SAİT YAZI”

Daha önce AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanlığı görevinde de bulunan Sait Yazı’nın Meclis Grup Başkanvekili ve parti sözcüsü olmasının oy birliği ile kabul edildiğini belirten Kök, “AK Parti grubu olarak ilk grup toplantımızı gerçekleştirdik. Yeni meclisin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Arkadaşlarıma da 5 yılda başarılar diliyorum. Güzel, keyifli bir toplantı gerçekleştirdik. Grup Başkan Vekili ve sözcüsü olarak Sait Yazı ağabeyimizi seçtik. Komisyonlar ile ilgili kararlarımızı aldık. Veliköy OSB, Yalıboyu OSB’de müteşebbis heyetine seçimler olacak. Seçim boyunca ‘Herkesin başkanıyım’ diyen belediye başkanının tavrını göreceğiz. Herkesin mi yok CHP’nin bu bunu göreceğiz.  Geçmiş 5 yılda maalesef herkesin başkanı olmadı. Biz bunu seçim sürecinde de devamlı ifade ettik. Umarız daha doğru bir yönetim anlayışı Çerkezköy’de olur. Yanlışın her zaman karşısında, doğrunun da yanında olacağız.” dedi.

“KATILIM ORANI DÜŞÜK, VATANDAŞIN, ŞİRKETLERİN HABERİ YOK”

Doğrudan temin ile yapılan ihalelerin web sayfasından yayınlanması konusunda önerge vereceklerini belirten Kök, “Doğrudan temin yolu ile ihalelerle ilgili seçim boyunca yine söylemlerimiz oldu. AK Parti döneminde Çerkezköy Belediyesi’nin web sayfasında yayınlanıyordu. Bu uygulamadan vazgeçildi.  Son yıllarda yapılan doğrudan temin ihalelerinde katılım oranı düşük, vatandaşın, şirketlerin haberi yok. Yayınlamıyorlar. Hep yandaşlarına doğrudan temin ile ihaleler verildi. Web sayfasından doğrudan temin ile yapılan ihalelerin yayınlanması ve herkese açık olması noktasında önergemizi vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

TEK YÖN İLE İLGİLİ ANKET TALEBİ

Tek yön uygulamasının başarısız olduğunu söyleyen Kök, “2017 yılında Atatürk, Öztrak ve Uğur Mumcu Caddesinde tek yöne geçildi. Seçim boyunca vatandaşlarımızdan değişmesi noktasında talepleri var. Bizim tekrar çift yöne dönüş ile ilgili projemiz vardı. Vahap beyin yeni projesinde tek yönün devam ettiğini görüyoruz. Belediye web sayfasından tek yön ile ilgili anket yapılmasını istiyoruz. Vatandaş bunun devamını istiyor mu, yoksa değişmesini mi istiyor. Bununla ilgili de önergemizi vereceğiz. Biz seçim boyunca yanlış olduğunu gördük ama onlar görmemiş. Ankete göre eski hale gelmesini veya devamı noktasında uygulama yapılmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.  

“İNŞALLAH CHP GRUBU DA DESTEK VERİR”

Harçlar ile ilgili de açıklama yapan Kök, “İmar ve iskan harçlarının yüksek olduğu ve düşürülmesi konusunda vatandaştan gelen bir talep vardı. Bizim de bununla ilgili bir çalışmamız vardı. Daha sonra bizim taahhüdümüzden sonra Vahap bey, Kızılpınar’daki mitinginde harçlarda indirim yapacağını söyledi. Yine önerge olarak bunu da meclise vereceğiz. Verilen bu sözün yerine getirilmesini, yüzde 50 oranında düşürülmesini isteyeceğiz. Aynı zamanda emlak vergilerinin de düşürülmesi konusunda önergemiz olacak. İnşallah CHP grubu da destek verir. Vatandaşın mağduriyeti giderilmiş olur.” dedi.

“AÇIKLAMASINI BELEDİYE BAŞKANINDAN, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINDAN VE TESKİ’DEN BEKLİYORUZ”

Meclis üyesi oylarına itiraz edildikten sonra oyların sayıldığı gece TESKİ’ye ait aracın içerisinde belediye ve TESKİ personelinin içki içtiğini iddia eden Kök, “Meclis üyeleri itirazımız olmuştu. Tekrar sayım sırasından saat gece 4- 5 civarıydı. Orada sayım bitene kadar bekledik. Orada şöyle bir şey ile karşılaştık. TESKİ’nin aracı ile orada gezen belediye ve TESKİ personellerinin olduğunu gördük. TESKİ’nin aracının belediye ve TESKİ personelinin orada ne işi var? Orada o arkadaşlar adliyenin önünde beni görünce araçla uzaklaştılar. 15 dakika sonra TESKİ yazılarını sökerek araçla geri geldiler. Yazıyı sökünce yaptıkları ortaya çıkmayacakmış gibi. Adliye ve hastane arasına park ettiler. 3 tane arkadaş. Kamu aracını kendi aracı gibi kullanmak, içinde içki içmek TESKİ ve belediye personelinin görevi midir? Onlara bu görevi kim vermiştir. Hangi mantıkla kamu aracında içki içerek orada bulunmuşlardır. Bunun açıklamasını belediye başkanından, büyükşehir belediye başkanından ve TESKİ’den bekliyoruz. O gece saat 5 civarı 155’i aradım. Kendimi tanıtarak kamu aracının içerisinde içki içildiğini belirtip şikayette bulundum. Trafik polisi gelip tutanak tuttu. Emniyet müdürlüğü Kaymakamlığa yazıyı yazdı. Kaymakamlık, TESKİ’ye bununla ilgili yazıyı yazdı diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“KENDİ YANDAŞLARINA İŞ YAPTIRAMAYACAK”

Seçim döneminde sürekli olarak gündeme getirdiğiniz, Belediyenin yaptığı doğrudan teminlerle ilgili elinizde bir belge var mı? sorusuna Kök, “Seçim sürecinde gündeme getirmiştim. Vahap bey de şöyle bir cevap vermişti. ‘Her yıl denetim komisyonları olduğunu ve bunların neden denetim komisyonlarında değil de seçim döneminde dile getirildi’ diye sormuştu. Biz bunların hepsini denetim komisyonlarımızda dile getirdik, hatta şerh düştük. 5 yıl içerisinde tüm denetim komisyonlarında biz çalışmalarımızı yaptık. 5 yıldır söylememize rağmen doğrudan temin yapıyorlar. Web sitesinden yayınlamak neden zor geliyor. Neden yapmıyorlar? Bunu soruyorum. Yapmamalarının sebebini ben seçimden önce söylemiştim. Çekmecedeki kaşelerle bu işi yapıyorlar. Kendilerine yandaş firmalardan kaşeleri basıp en az teklife işi veriyorlar. Bundan dolayı yapmıyorlar. Yap kardeşim. AK Parti’de yapılmıyor muydu? AK Parti döneminde Web sitesinden yayınlanıyordu. Ben belediye başkanından hiçbir soruma tatmin edici cevap alamadım. Yayınlarsa daha ucuza yapılacak firmalar var. Daha ucuza bu iş yapılacak. Kendi yandaşlarına iş yaptıramayacak. Çerkezköy bundan kazanacak. Seçim bitti. Seçimden kaynaklı bunları konuşmuyoruz. Söylemeye devam edeceğiz. Bunun doğrudan temin yöntemiyle yapılan ihaleleri takip edeceğiz. Hepsinin listesini isteyeceğiz. Hepimiz Çerkezköy’ün vatandaşıyız. Kendimiz için değil Çerkezköy için bunu isteyeceğiz.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamdi bey
Hamdi bey - 7 ay Önce

Ya bir sus be. Boyunuzun olcusunu almadinizmi?

SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510