Meclisin çiçeği

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisinin ilk toplantısına Çerkezköy ev sahipliği yaptı. 11 ilçenin belediye başkanı ve meclis üyelerinden oluşan 62 kişilik meclisin tek kadın üyesi ise Marmaraereğlisi’nden Demokratik Sol Partili Hatice Altay oldu. Kendisinin tek kadın üye olduğunu duyunca şaşırdığını belirten Altay, “Ben mecliste daha fazla kadın üye olduğunu düşünüyordum fakat hiç yokmuş.” dedi.

Meclisin çiçeği

Çerkezköy Bakış - 31 Mart yerel seçimlerinde 11 ilçesi bulunan Tekirdağ’da Kapaklı, Süleymanpaşa ve Hayrabolu’nu AK Parti, Marmaraereğlisini DSP, büyükşehir ve diğer 7 ilçede ise seçimi CHP’li aday kazandı. Belediye başkanlarının mazbatalarının alıp görevine başlamasının ardından, geçen dönemin son meclisine olduğu gibi, yeni dönemin ilk meclis toplantısına Çerkezköy ev sahipliği yaptı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye meclisi, Kadir Albayrak başkanlığında Veliköy Düğün Salonunda 41 maddenin görüşülmesi için toplandı.
Geçtiğimiz dönem 60 meclis üyesi olan büyükşehirde 2019 - 2024 döneminde Kapaklı ve Çorlu’dan birer meclis üyesinin artmasıyla birlikte sayı 62’ye çıktı. Mecliste dört grup yer alırken, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 38, AK Parti’nin 20, DSP’nin 2 ve MHP’nin de 2 üyesi mecliste yer aldı.

“SEÇİMLER BİTTİ, ŞİMDİ HİZMET DÖNEMİ BAŞLADI”

Toplantıda ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Yeni dönemin daha da verimli geçmesi temennisinde bulunarak sözlerine başlayan Albayrak, “2019-2024 çalışma döneminin ilk meclis toplantısının tüm Tekirdağ’ımız için hayırlı olmasını diliyorum. Seçimler bitti, şimdi hizmet dönemi başladı. Halkımız bugünkü tabloyu onayladı. Geçtiğimiz meclis, kararlarını yüzde 89,6 oy birliği ile aldı. Bu dönem meclisinde oranın daha da artmasını temenni ediyoruz. Uzun bir 5 yıl bizi bekliyor.” dedi.

GÜNDEM MADDELERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Albayrak’ın konuşmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu. Edilen dua sonrası gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.  Gündemin birinci maddesinde Belediye meclisi çalışma yönetmeliğinin beşinci maddesinin birinci fıkrası gereğince gizli oyla meclis birinci başkan vekili ve meclis ikinci başkanvekili seçimi yapıldı. Yapılan seçimde Münir Karaevli birinci başkanvekili, Hasan Toprak ise ikinci başkanvekili olarak seçildi. Gündemin ikinci maddesinde belediye meclisi çalışma yönetmeliğinin beşinci maddesinin birinci fıkrası gereğince gizli oyla iki asil iki yedek meclis katibi seçildi. Yapılan seçimde Gökay Keleşoğlu ve Erhan Baştak asil üye olarak seçilirken, Kazım Doğaç ve Değer Kara yedek üye olarak seçildi. Gündemin üçüncü maddesinde 5216 sayılı büyükşehir belediyesi kanununun 16. maddesi gereğince bir yıl süreyle görev yapmak üzere gizli oyla beş adet encümen üyesi seçimi yapıldı yapılan seçimde Hasan Toprak, Selçuk Güvenilir, Levent Köksal, Nihat Mıstık ve Hüseyin Vasfi Güner encümen üyesi olarak seçildi.

MECLİSİN TEK KADIN ÜYESİ

62 kişinin yer aldığı Tekirdağ Büyükşehir Belediye meclisinde Marmaraereğlisi’nde Demokratik Sol Parti meclis üyesi Hatice Altay, tek kadın meclis üyesi olarak dikkat çekti. 62 yaşındaki emekli hemşire Altay, “Ben mecliste daha fazla kadın üye olduğunu düşünüyordum fakat hiç yokmuş. Bu konuda gururluyum. Hayatım hep hizmet etmekle geçti. Marmaraereğlisi DSP meclis üyesiyim. Yeni hizmet döneminin ilçemize ve tüm Tekirdağımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510