Mecliste çoğunluğu kazanma çabası

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde meclis üyeliği oylarına itiraz ettiklerini açıkladı. İtirazlar sonucu 278 olan farkın 113’e düştüğünü belirten Kök, geçersiz oyların sayımı için İlçe Seçim Kuruluna yaptıkları itirazın reddedildiğini, itirazı İl Seçim Kuruluna taşıyacaklarını belirtti. Kök, meclis üyeliği seçiminin kendi lehlerine sonuçlanacağına inandıklarını ifade etti.

Mecliste çoğunluğu kazanma çabası

Çerkezköy Bakış - 31 Mart Mahalli İdareler seçimleri sonuçlandı. Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre Millet İttifakı CHP, meclis üyeliği seçimlerinde kontenjanları da alarak 17 kişi ile, Cumhur İttifakı AK Parti listesi ile 14 kişi ile meclise girmişti.

“BAZI SANDIKLARDA PROBLEMLER OLDUĞUNU TESPİT ETTİK”

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, parti binasında düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini açıkladı. Öncelikle 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde çalışmalar sırasında desteği geçen herkese teşekkürlerini ileterek sözlerine başlayan Kök, “Seçimler hayırlı uğurlu olsun. Seçim süresince koşturan ilçe teşkilatımıza, her kadememize, Milliyetçi Hareket Partisi teşkilat mensuplarına teşekkür ediyorum. Sonuç, vatandaşın takdiri. Bazı sandıklarda problemler olduğunu tespit ettik. Islak imzalı tutanaklar ile birleştirme tutanakları arasında bazı sandıklarda yanlışlar var. Bu noktada itirazımız oldu. 1116 nolu sandık, sonuç tutanağı sandıkta AK Parti meclis üyeliğine 147 oy almış. Cumhuriyet Halk Partisi’nin aldığı oy 122, BBP’nin aldığı oy 8, HDP’nin aldığı oy 7. Birleştirme tutanağında ise AK Parti’ye yazılan oy 7, Cumhuriyet Halk Partisi’ne yazılan oy 147, BBP 122 şeklinde olmuş. Biz bu sandıkta 25 oy önde iken 140 oy geri yazılmışız. Haliyle 165 oy aleyhimize durum söz konusunu. İlçe Seçim Kuruluna itirazımızı yaptık. İtirazımız değerlendirildi ve birleştirme tutanaklarında düzeltme yapıldı. Bununla beraber 278 olan fark şu an meclis üyeliği seçiminde 113’e düşmüştür.” dedi.

“BU SANDIKTA DA İTİRAZIMIZ DEĞERLENDİRİLDİ VE DÜZELTME YAPILDI”

1221 nolu sandıkta düzeltme yapıldığını söyleyen Kök, “1221 Belediye Başkanlığı seçimi sandık sonuç tutanağı. Burada Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayının aldığı oy 112, bizim adayımızın aldığı oy 139. 139 oy aldığımız sandıkta yazılan oy 29. Vahap Akay’ın 112 oy aldığı sandıkta yazılan 139. 27 oy yukarıdayken 110 oy eksik yazılmış. Bu sandıkta da itirazımız değerlendirildi ve düzeltme yapıldı.” ifadelerini kullandı.

“MESTAN ÖZCAN ÇERKEZKÖY’DE ÖNE GEÇMİŞ OLDU”

İtirazlar sonucu Cumhur İttifakı AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mestan Özcan’ın Çerkezköy’de öne geçmiş olduğunu belirten Kök, “1285 nolu sandık Büyükşehir Belediye Başkanlık seçimi sonuç tutanağında 72 oy Kadir Albayrak almış, 180 oy Mestan Özcan almış. Birleştirme tutanağında Kadir Albayrak’a sıfır girilmiş Mestan Özcan’a 72 oy girilmiş. 108 oy fark varken bu sandıkta 72 oy fark varmış gibi gözüküyor. İtirazımızı yaptık kabul edildi ve düzeltildi. 36 oy fark azaldı hatta öne geçtik. Çerkezköy’den kullanılan oylarda Büyükşehir’de 1 oy fark vardı. 36 oyun bize gelmesiyle beraber 35 oy Mestan Özcan Çerkezköy’de öne geçmiş oldu. Bunda da düzeltme kabul edildi.” diye konuştu.

“MECLİS ÜYESİ SEÇİMİ BİZİM LEHİMİZE SONUÇLANACAK”

Meclis üyeliği seçimlerinin kendi lehlerine sonuçlanacağına inandığını dile getiren Kök, “Meclis üyeliğinde oy farkı 113’e düştü düzeltmelerden sonra. Meclis üyeliğinde geçersiz oyların tekrar sayılması konusunda bir itirazımız oldu. İlçe Seçim Kurulu bunu reddetti. 113 oy gibi bir fark var. Seçim günü sandıklarda müşahitlerimiz tespit ettiği ve geçersiz oy kabul edilen ama bizim lehimize geçerli olması gereken oyların iptali söz konusu. Orada itirazınızı yaparsınız, kabul olmazsa Salı günü 3’e kadar itirazınız söz konusu tüm partiler için geçerli, biz bu itirazımızı yaptık. Bunların da bütün meclis üyeliği sandığında tek tek hangi sandıkta ne kadar geçersiz oy var. Ne kadarının bizim lehimize olması gerekirken geçersiz sayıldığını da itiraz dilekçemizin ekinde de bunları sunmuştuk İlçe Seçim Kuruluna. Meclis üyeliğinde geçersiz oyların tekrar sayılması konusunu reddetti. İl Seçim Kuruluna itirazımızı vereceğiz. 2 bin 869 tane meclis üyeliğinde geçersiz oy var.  Aradaki fark 113. Bizim hesaplarımıza, tespitlerimize göre çok fazla öne geçiyoruz. Üst kurulda bunun kabul edileceğini ve meclis üyeliği sandıklarında geçersiz oyların tekrar sayılacağını düşünüyoruz. Bunun da meclis üyeliği noktasında etki edeceğini düşünüyoruz. Meclis üyeliğini alan parti, kontenjanları da alıyor. Şu anki sonuçlara göre 14 Cumhur İttifakı’nın, 14 Millet İttifakının meclis üyesi gözüküyor. Artı 3 kontenjan var. Almamız durumunda 17 adet meclis üyesi çıkartmış oluyoruz. CHP’nin adayı 14 meclis üyesi artı başkanla beraber 15 oluyor ve mecliste çoğunluğu biz sağlamış oluyoruz. Meclis üyeliği seçimi bu noktada çok önemli. Başkanlık noktasında itiraz etmedik. Sadece bahsettiğimiz konusunda itirazımız oldu. İnanıyoruz ki meclis üyesi seçimi bizim lehimize sonuçlanacak. 2 bin 869 geçersiz oyun bin 110’u Cumhur ittifakı oyu, bizim tespitlerimize göre böyle. Tek tek, geçersiz oy var, kaçı AK Parti yönünde olması gerektiği yazıyor.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
İSTASYONLU
İSTASYONLU - 7 ay Önce

BOŞ ADAMSIN VESSALAM.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510