1 ünite kan 3 can

Çerkezköy’e gelen ve Cumhuriyet Meydanında çadır kuran Çorlu Kan Bağış Merkezi, gönüllülük esasına göre vatandaşlardan kan bağışı alıyor. Çerkezköy’de vatandaşlar “1 ünite kan 3 can” projesine yoğun destek verdi. Kan bağışı, zor durumda olan vatandaşların hayatını kurtardığı gibi kişinin kendisine de birçok fayda sağlıyor.

1 ünite kan 3 can

Çerkezköy Bakış - Çorlu Kan Bağış Merkezi daha önce hafta da 3 gün Çerkezköy Cumhuriyet Meydanına gelerek kan bağışı topluyordu. Ancak artık sadece Cumartesi günleri, Cumhuriyet Meydanındaki Çerkezköy Belediye binasının yanında kurulan çadırda kan bağışı topluyor. Kan bağışı, zor durumda olan vatandaşların hayatını kurtardığı gibi kişinin kendisine de birçok fayda sağlıyor.
Kurulan kan bağış çadırında 4 hemşire ve iki doktor ile birlikte yürütülen çalışmada Cumartesi günü 62 ünite bağış toplandı

TOPLANAN KAN KADAR AĞAÇ DİKİLİYOR
Ayrıca, kişi kan verdiği zaman kendi adına da bir ağaç dikmiş oluyor. Sene sonunda ise toplanan kan kadar ağaç dikiliyor.

banner287
KİMLER KAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR?
Kan bağışında bulunmak isteyen kişilerin yanında mutlaka kimlik, ehliyet veya pasaport bulunmak zorunda. 18 ile 65 yaş arasında olan herkes kan bağışı yapabilirken hiç kan bağışı yapmamış olan bir kişi 60 yaşına kadar bağışı yapabilir. Nabız düzenli ve dakikada 50 ile 100 arasında olmalıdır. Kan basıncı pek çok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Büyük tansiyon en az 90 mmHg, en çok 180 mmHg ve küçük tansiyon en az 60 mmHg, en çok 100 mmHg olmalıdır. Kadınlar bir yıl içerisinde en fazla 3; erkekler ise en fazla 4 kez kan bağışında bulunabilir. Kan bağışında bulunmak isteyen kişi en az 50 kilo olmalıdır. Vücut sıcaklığı ise 37 buçuk derece olmalıdır.

KALP KRİZİ İHTİMALİNİ YÜZDE 90 AZALTIR
Bağışlanan kanla belki de kaza geçirmiş ya da ameliyat olan bir insanın hayatını kurtaracaksınız. Kan bağışı insani bir yardım olmasının yanı sıra kendi sağlığı için de çok faydalıdır. Kan bağışı: kemik iliğinin yağlanmasını önleyip kan yapımını canlı tutar. Bağışçı daha dinç ve canlı olur. Kandaki yüksek yağ oranı düşer. Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur. Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz taramasından da geçmiş olursunuz. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azaltır. Ayrıca 25. bağışta gümüş madalya; 35. bağışta altın madalya; 40 bağışta plaket verilerek taltif edilir.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 16:53

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306