Bilgilendirme toplantısı yapılacak

Tekirdağ İl Sağlık Müdürü tarafından 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı dolayısıyla 10 Ekim Çarşamba günü saat 14.00’da Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi’nde halka yönelik bilgilendirme toplantısı yapılacak.

Bilgilendirme toplantısı yapılacak

Çerkezköy Bakış - Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Hülya Becerir ve NKÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahı Doç. Dr. Sibel ÖZKAN Gürdal tarafından verilecek bilgilendirme toplantısında vatandaşlar meme kanseri konusunda bilgilendirilecek.

BASIN AÇIKLAMASI YAYIMLANDI

Öte yandan Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayı dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması da yapıldı. Meme kanserinin meme dokusundaki süt kanalını oluşturan süt yapıcı hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıktığının ifade edildiği açıklamada meme kanserinin belirtileri ifade edildi ve erken teşhisin önemine vurgu yapıldı.

MEME KANSERİ KADINLARDA EN ÇOK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Cengiz Becerir tarafından yapılan açıklamada “Dünya Sağlık Örgütü tarafından Ekim ayı, Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak kabul edilmiştir. 26 Ekim günü ise ayın önemini vurgulamak üzere belirlenmiş bir tarihtir. 26 Ekim’de pembe kurdele takılarak hastalığın önemine dikkat çekilip farkındalık yaratılır. Meme kanseri kadınlarda en çok görünen kanser türüdür. Günümüzde her sekiz kadından birinde görülmektedir. Dünya üzerinde meme kanserine yakalanan kadın sayısı 1 milyondan fazladır. Buna bağlı olarak yine bu kanserden ölen kişi sayısı 400’e yakındır.  Meme kanseri için erken tanı konması çok çok önemlidir. Erken tanıyla ölüm oranını ciddi şekilde azaltmaktadır.  ABD’de meme kanserinden dolayı olan ölüm oranı yüzde 30-50 arası azalmaktayken, Avrupa’da ise oran yüzde 65’lere ulaşmaktadır.” denildi.

MEME KANSERİ VE BELİRTİLERİ

Meme Kanserinin meme dokusundaki süt kanalını oluşturan süt yapıcı hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıktığının ifade edildiği açıklamada meme kanserinin belirtileri şu şekilde belirtildi: Memede çoğunlukla ağrısız sert yapılı oynandığında hareket edebilen yapıda ve büyüyebilen şişliklerdir. Meme boyutunda gözle görülen şekil değişiklikleri. Meme başı çevresinde renk değişimi, çatlak ve yaraların oluşması. Meme başından kanlı ve kansız akıntı gelmesi.
Koltuk altında görülen ele gelen ağrılı veya ağrısız şişlikler. Meme cildinde kızarıklık, portakal kabuğu görüntüsü, damar genişlemeleri, içeri doğru çöküntü.

ÜCRETSİZ HİZMET VERİLMEKTE

Yapılan açıklamanın devamında “Her kadın 20 yaşından itibaren memesini tanımalı ve elle muayene yapabilmelidir. 40 yaşından itibaren de düzenli olarak mamografi çektirip kontrollerini yaptırmalıdır.
Memedeki her 10 kistten 8’i iyi huyludur. Kitlelerin ağrılı veya ağrısız olması bize kanser olup olmadığı hakkında doğru bilgi vermez. Kitle teşhis edildiği zaman doktora görünülmesi gerekmektedir.
Genç yaşlarda çoğunlukla fibroadenom veya kist denilen kanser olmayan kitleler görülür.
Süleymanpaşa ve Çorlu Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) erken teşhis amacıyla halkımıza ücretsiz olarak hizmet verilmektedir.” bilgileri verildi.

EN ÖNEMLİ TEDAVİ ERKEN TEŞHİS

Meme kanseri hastalığında en önemli tedavinin erken teşhis konulup meme koruyucu önlemler almak olduğunun belirtildiği açıklama “Bu şekilde tümör tespit edilip tamamıyla yok edilebiliyor.
Daha sonraki evre ise memenin cerrahi müdahale ile alınmasıdır.  Meme cerrahisinde temel amaç, tümörün geride kalmayacak şekilde çıkarılması ve koltuk altına yayılım gösteren vakalarda lenf bezlerinin tümüyle alınmasıdır. Meme kanseri farkındalık ayında herkese sağlıklı günler dileriz.” ifadeleriyle son buldu.AA

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510