Çağın hastalığı: Diyabet

Çerkezköy Kent Konseyi tarafındandüzenlenen seminerde çağın hastalığı Diyabet hakkında bilgilendirme yapıldı.

Çağın hastalığı: Diyabet
Çerkezköy Kent Konseyi tarafındandüzenlenen seminerde çağın hastalığı Diyabet hakkında bilgilendirme yapıldı.

Çerkezköy Bakış -
Çerkezköy Kent Konseyi tarafından önceki gün Diyabet bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kent Konseyi binasında gerçekleştirilen toplantıda Optimed Hastanesi Hekimlerinden Dahiliye Uzmanı Uz. Dr. Ömer Yapıcı bilgilendirmede bulundu.
Programın açılış konuşmasını Kent Konseyi Başkanı Serkan Karagöz yaptı. Karagöz programa katılanları selamlayarak seminerin faydalı olmasını diledi. Karagöz ayrıca Kent Konseyi bünyesinde faaliyeti süren kurslar hakkında bilgilendirmede bulundu.
OPTİMED YETKİLİLERİ DE YER ALDI
Seminerin katılımcıları arasında Özel Optimed Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı ve Tıbbi Direktör Elif Sözer, İşletme Direktör Yardımcısı Elçin Süleymanoğlu, Kurumsal İletişim görevlilerinden Mustafa Başaran, Metin Demirtaş, Nagihan Aktaş, İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak ve Kent Konseyi Başkanı Serkan Karagöz de yer aldı.
10 KİŞİDEN BİRİ DİYABETLİ
Şeker hastalığı Türkiye’de neredeyse her 10 kişiden birisinde var çok sık bir hastalık türü. Şeker hastalığını öğrenmek ve hastalık hakkında bliinenlerin hangisinin doğru veya yanlış olduğunun konu edildiği seminerde; tedavide nelere dikkat edilmesi gerektiği ve tedavi edilmediği taktirde ne tür sorunlar oluşacağı da anlatıldı.

banner287


ÖMÜR BOYU SÜRÜYOR
Dâhiliye Uzmanı Dr. Ömer Yapıcı; şeker hastalığının insan vücudunda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin salgısı üretememesi sonucunda kan şekerinin normalden fazla yükselmesi ile giden ömür boyu süren kronik bir hastalık olduğunu açıkladı. Dr. Yapıcı; sonuç olarak vücut kan şekerini dokulara dağıtamadığını ve kan şekeri kanda olması gerekenden fazla yükseldiğini ifade etti.
Yapıcı; hastalığın tedavi edilmediği takdirde ihmal edilirse vücutta pek çok organı olumsuz yönde etkileyebilen, ömür boyu süren ve sık görülen bir hastalık olduğunun altını çizdi. Ancak uygun bir tedavi ile organ hasarı oluşmadan uzun bir yaşam sürdürmek mümkün olduğunu da vurguladı.
KONTROL ALTINA ALINMAZSA ÖNEMLİ HASTALIKLARA YOL AÇIYOR
Açlık kan şekerinin 100’ün altında olmasının normal olduğunu kaydeden Dr. Yapıcı; Bu rakamın 126 ve üstü olması halinde diyabet tanısı konduğunu kaydetti.
Kan şekerinin sürekli yüksek olmasına bağlı olarak ileri dönemde önemli sağlık sorunları gelişebildiğine dikkat çeken Dr Yapıcı; hastalığın tedavi edilmemesi durumunda Böbrek bozuklukları,
Kalp-damar bozuklukları, Beyin damarı bozuklukları, Göz bozuklukları, Kemik kaybı, Cinsel sorunlar, Sinir hasarı, Diyabetik ayak gibi rahatsızlıkların yaşanacağını belirtti.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 09:31

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510