Diyabet tanısı konar konmaz göz muayenesi yapılmalı

Özel İrmet Hospital Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Nihat Boztaş, diyabet ve göz sağlığı ile ilgili açıklama yaptı.

Diyabet tanısı konar konmaz göz muayenesi yapılmalı
Çerkezköy Bakış - Özel İrmet Hospital Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Nihat Boztaş, diyabet ve göz sağlığı ile ilgili açıklama yaptı.
GÖZ DOKUSUNDA DEĞİŞİKLİKLERE YOL AÇAR
Diyabetin hemen her göz dokusunda bir takım değişikliklere yol açtığını kaydeden Boztaş, “Örneğin göz kuruluğu, enfeksiyona yatkınlık, geçici kırma kusurları, katarakt, glokom, optik sinir nöropatisi vb gibi. Fakat diyabet hastalarının yüzde 90'ında görme azlığı nedeni diyabetik retinopatidir. Diyabetin gözdeki en önemli ve kritik etkileri göz dibinde ortaya çıkar” dedi.
HER DİYABET HASTASININ GÖZ DİBİ ETKİLENMEZ
“Her diyabet hastasının göz dibi etkilenir mi” sorusuna da cevap veren Boztaş “Her diyabet hastasının göz dibi etkilenmez. Bu etkilenmenin derecesi diyabetin yaşı yani hastanın kaç yıldır diyabetli olduğuyla doğrudan ilişkilidir. Ayrıca kan şekerinin yüksek seyretmesi etkilenmenin daha erken ortaya çıkmasına sebep olur. Ayrıca eşlik eden hipertansiyon, kolestrol yüksekliği ve sigara kullanımı diyabetin göz dibindeki yıkıcı etkilerini arttırır” dedi.
HASTALIĞI ARTIRAN RİSK FAKTÖRLERİ
banner287
Hastalığı artıran risk faktörleri ile ilgili de konuşan Boztaş “Diyabetin yaşı, hastanın yaşı ,kan şekeri seviyesi, eşlik eden böbrek hastalığı, hipertansiyon, hiperkolestrolemi, sigara kullanımı. Bunların varlığında hastalık daha hızlı seyredebilir” dedi. Göz dibinde kılcal damar kanamaları ve damar dışına sızıntılar ve yeni damar oluşumunun gelişebileceğini kaydeden Boztaş “Bu değişiklikler erken safhada tespit edilirse başarı ile tedavi şansı yüksektir. Kan şekeri regülasyonu sağlanarak iyi bir görme seviyesi uzun yıllar korunabilir. Onun için diyabet teşhisi konulduğu zaman göz dibi muayenesi de hemen yapılmalıdır” bilgisini verdi.
TANI KONAR KONMAZ MUAYENE YAPILMALI
Diyabet sinsi bir hastalık olduğu için diyabet tanısı konar konmaz göz muayenesi yapılması gerektiğini kaydeden Boztaş “Daha sonra göz tutulumunun olup olmamasına ve etkilenmenin derecesine göre kontrol aralıkları değişkenlik gösterir. Örnek vermek gerekirse gözü hiç etkilenmemiş bir hasta yılda bir kez kontrol yeterliyken ileri derecede etkilenmiş bir hastayı 3-4 ayda bir kontrolden geçirilmesi gerekebilir” dedi.
NASIL BİR YOL İZLENMELİ?
Hastalık teşhis edildiğinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda da bilgiler veren Özel İrmet Hospital Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Nihat Boztaş “Diyabetik retinopati rutn bir göz muayenesinde saptana bilir.Göz dibinin direk veya indirekt fundoskopik muayenesiyle anlaşılabilir.Ancak hastalığın yaygınlığı şiddeti ve tedavi gereksinimini ortaya koymak için FFA (yani ilaçlı göz filmi) çekilmelidir.Ayrıca görme noktasında su toplaması (makula ödemi) varsa OCT yapılmalıdır” dedi. Tedavide neler yapıldığı konusunda da açıklama yapan Boztaş “FFA sonrası tespit edilen sızdıran alanlara, iskemik bölgelere argon lazer fotokoagülasyon işlemi uygulanır. Bazı hastalarda göz içine ilaç enjeksiyonu gerekebilir” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 10:41

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306