banner265

banner579

banner571

banner578

Dt. Ecem Ünal: Süt dişi deyip geçmeyin

Özel Optimed Hastanesi diş doktoru Ecem Ünal, çocuklarda görülen süt dişi rahatsızlıkları ile ilgili açıklamalar yaptı. Ünal, çocukların yiyecekleri çiğnemek, doğru şekilde konuşmak ve sağlıklı bir gülüşe sahip olmak için kuvvetli ve sağlıklı dişlere ihtiyacı olduğunu belirterek, “Süt dişleri çocuğunuzun beslenmesinde görevli olduğu gibi bir diğer görevi de kendilerinden sonra sürecek olan daimi dişler için diş kavsinde yer tutarlar. Çocuğunuzun ağzındaki çürük süt dişleri çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini engelleyeceği gibi çürük dişlerde oluşacak ağrı çocukta huzursuzluğa neden olacaktır.” dedi.

Sağlık 05.08.2013, 22:40 19.11.2014, 11:28
Dt. Ecem Ünal: Süt dişi deyip geçmeyin
ÇerkezköyBakış - Özel Optimed Hastanesi diş doktorlarından Dt. Ecem Ünal, çocuklarda görülen süt dişi rahatsızlıkları ile ilgili açıklamalar yaptı.
ŞEKERLİ GIDALARA DİKKAT
Tedavi edilmeyen süt dişi çürüklerinin şiddetli ağrıdan, abse oluşumuna kadar  devam eden bir sürece neden olabileceğini belirten Ünal, “Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler. Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olmasında fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir. Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler. Özellikle annelerin sıklıkla yaptığı bir hata da emzik ya da biberonu şeker, reçel vb. gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri veya uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmalarıdır. Böylece beslenme düzensizliğinden dolayı dişler çürümeye yatkın hale gelir.” Şeklinde konuştu.
“MUTLAKA TEDAVİ EDİLMELİ’’
Dt. Ünal, şöyle devam etti: “Süt dişleri toplam 20 tanedir.  Süt dişlerinin aralarının açık olması normaldir. Bunun nedeni yerlerine gelecek daimi dişlere yer sağlamaktır.  Süt dişlerinde de çürük oluşabilir. Bu çürüklerinde mutlaka tedavi edilmesi gerekir.  Süt dişleri iltihaplanmış ise önce kanal tedavisi denenmeli, mümkün olmazsa diş çekilmelidir.  Süt dişleri zamanından önce çekilirse, alttan gelen daimi dişe yer kalmaz ve yer darlığı oluşur.  Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açar.  Bu dönemdeki tedavi edilmeyen diş bozuklukları, ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve genel sağlık problemlerine (romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar) sebep olabilecektir. Dolayısıyla süt dişlerindeki çürükler, "nasıl olsa yerine yenileri gelecek" yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir. Süt dişlerindeki çürükler; ağrı ile çocuğun çok küçük yaşlarda tanışmasına ve gelecekte bazı fobileri olmasına neden olabilir . Ayrıca bu çürükler süt dişlerinin çok erken kaybına neden olabilir. Bebeklerin, en azından ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda fizyolojik başlıklı (damaklı, kesik uçlu) biberon kullanımı gerekir.’’
BİBERON ÇÜRÜĞÜ NEDİR ?
Çocukların en çok karşılaştığı diş rahatsızlıkları içerisinde biberon çürüğünün önemli bir yer tuttuğunu belirten Dt. Ecem Ünal,”Çürükler ağızdaki bakteriler ve karbonhidratların etkileşimi sonucu oluşur. Ağız ortamında kalan şekerli gıdaların bakteriler tarafından fermantasyonu ile açığa çıkan şeker, dişlerin üzerine yapışır ve uzaklaştırılmazsa çürüğe neden olur. Ağzımızdaki tükürük akışı dişlerimizi  yıkayarak çürük oluşumunu önler, ancak uykuda iken tükürük akışı ve yutkunma refleksi ciddi oranda  azalır. Böylece ağız ortamındaki mikroorganizmadan zengin ağız sıvısı biz uykuda iken ağız ortamında daha fazla kalarak çürük riskini arttırır.
Süt,mama veya şekerli içeceklerle dolu biberon ile uyumayı alışkanlık haline getirmiş çocuklarda ön dişlerde yaygın çürüklere rastlanır. Bunun sebebi yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı diş ve dişler üzerinde biriken süt, mama ve şekerli içecek artıklarının dişler üzerinden uzaklaştırılmamasıdır.” Bilgisini verdi.
“ÇÜRÜK AŞAMALI BİR EVRE GEÇİRİR”
Biberon çürüğü ile ilgili olarak Ünal, “Biberon çürüğü çok sayıda dişte görülen, özellikle üst ön dört kesici dişi de etkileyen çürük ile karakterize süt, mama ve şekerli içecekler ile uyumayı alışkanlık haline getirmiş çocuklarda görülen çürümelerdir. Genellikle 3 yaş altı çocuklarda başlar, alt kesici dişler genellikle çürükten etkilenmezler. Bunun sebebi emme esnasında dilin alt dişleri koruması ve alt çenede üst çeneye göre daha fazla olan tükürük akışıdır. Biberon çürüğünün oluşumu aşamalı olarak gerçekleşir. Başlangıç aşamasında (12-18 ay arası) dişin minesi zayıflar, kırılgan bir hal alır. Çürük öncelikle dişetine yakın kısımda ince, beyaz, dekalsifiye bir hat halinde görülür.  Bu aşamadan sonra çürük oluşumu hızlanır. İlerlemiş olgularda üst ön kesici dişlerin kronları harap olmuştur. Kahverengi-siyah renkte kök kalıntıları görülür.” Şeklinde konuştu.
1 YAŞINDAN İTİBAREN KAŞIK VE BARDAK KULLANILMALI
Bebeklerin 1 yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslenmeye alıştırılması gerektiğini söyleyen Ünal,”Biberonla beslenme en fazla 2 yaşına kadar devam edebilir. Parmak emme, yalancı emzik kullanma gibi alışkanlıklara 2 – 2,5 yaşına kadar izin verilebilir. Eğer parmak emme alışkanlığı mevcutsa, bunun sebebi araştırılarak 3 – 6 yaş arasında bu alışkanlık mutlaka giderilmelidir. Solunum problemleri, çene gelişmesi üzerine olumsuz etki eder. Burundan değil de, sadece ağızdan soluma durumu mevcutsa (bu durum uykuda daha iyi anlaşılır) muhakkak kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır. Bebek 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler ağızda göründüğünde) temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur.  Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 - 3 yaşında ) başlanması uygundur.” Dedi.
“ÖNEMLİ OLAN ALIŞKANLIK KAZANDIRILMASIDIR”
Çocukların diş fırçalanma alışkanlığı kazanmasının önemli olduğuna değinen Dt. “Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrolü iyi olur. Süt dişlerinde hiç bir problem olmasa bile 2,5 – 3 yaşlarında diş hekimi kontrolüne gidilmelidir.” İfadelerini kullandı.
FİSSÜR SEALANT(FİSSÜR ÖRTÜCÜ) NEDİR?
 Fissür örtücü ile ilgili olarak da bilgi veren Dt. Ünal, “Çocuğunuz okul çağına geldiğinde (6 yaş ) ilk daimi dişi çıkmış olacaktır. Bu dönemde diş hekiminizden randevu alıp çocuğunuzun daimi dişlerinin çürüğe yatkınlık açısından değerlendirilip fissür sealant uygulanmasına gerek olup olmadığı hakkında  bilgi alabilirsiniz. Azı dişlerinin çiğneyici yüzlerinde çürük oluşumuna elverişli çok ince ince çatlaklar olabilir. Diş fırçasının ulaşamayacağı bu yüzeylerdeki bakteri plağı diş çürüklerine neden olabilir. Fissür sealant genellikle 1. ve 2. daimi azı dişlerinin çiğneyici yüzlerine uygulanan bakteri plağı ve diğer zararlı maddeler ile  diş arasında bariyer görevi görerek dişin çürümesini engelleyen, diş hekimi tarafından dişin çürüğe yatkın bölgeleri olan pits ve fissürlere uygulanan özel dolgu maddeleridir.” Dedi.
FLORÜR TEDAVİSİ NEDİR ?
Son olarak Ünal, “Çürüğü engellemenin başka bir yolu da dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktır. Dişlere yüzeysel florür uygulanması suretiyle bu direnç kazandırılır. Çocuklara her 6 ayda bir düzenli yüzeysel flor uygulaması ile de dişlerin çürümelere karşı direnci artırılabilir. Diş minesine adapte olan flor, bakteri ve asit üremesini aynı zamanda da diş çürüme oranını azaltır.  Florür uygulaması 2,5 ve 3 yaşından itibaren yapılabiliyor. Bütün bunlara ilave olarak diş çürüğü tespit edildiğinde en kısa sürede diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Çocuklara çok kolaylıkla uygulanabilecek ağrısız, zahmetsiz ve ekonomik olan bu işlemlerle, onların yetişkin yaşlarda çürüksüz ve sağlıklı dişlere sahip olmalarını sağlayabiliriz.” Bilgisini vererek sözlerini sonlandırdı.
Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Kasım 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:02
Öğle 13:02
İkindi 15:30
Akşam 17:52
Yatsı 19:16
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 9 14
5. Karagümrük 9 13
6. Başakşehir 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Hatayspor 7 12
12. Göztepe 8 11
13. Malatyaspor 8 11
14. Sivasspor 8 9
15. Trabzonspor 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Gençlerbirliği 8 5
20. Denizlispor 8 5
21. Ankaragücü 7 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. Ankara Keçiörengücü 10 18
4. Tuzlaspor 9 18
5. İstanbulspor 9 17
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 9 15
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 10 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 10 10
14. Bandırmaspor 10 8
15. Boluspor 10 7
16. Menemen Belediyespor 8 6
17. Ankaraspor 9 5
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Tottenham 9 20
2. Liverpool 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 8 16
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. M. United 8 13
10. Crystal Palace 9 13
11. Arsenal 9 13
12. Wolverhampton 8 13
13. Man City 8 12
14. Leeds United 9 11
15. Newcastle 9 11
16. Brighton 9 9
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 10 14
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Valencia 10 12
9. Elche 8 12
10. Getafe 9 12
11. Real Betis 9 12
12. Barcelona 8 11
13. Osasuna 9 11
14. Deportivo Alaves 10 10
15. Eibar 10 10
16. Athletic Bilbao 8 9
17. Real Valladolid 10 9
18. Levante 9 7
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7
parçalı bulutlu
banner573
banner575
banner576
banner577