Geceleri sıraya girmeye son!

Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne bir süre önce atanan Başhekim Yrd. Doç. Dr. Fergan Genç, radikal kararlar almaya başladı. Hastanede vatandaşların gece girdiği poliklinik muayene sırası kuyruğu sona erecek. Dahiliye uzmanı ise gece 23.30’a kadar poliklinik hizmeti verecek. Kısa süre içinde ise gece Çocuk ve Genel Cerrahi Uzmanı aynı şekilde hasta kabul edecek. AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’nin girişimleri sonucunda ise hastaneye 11 uzman hekim görevlendirildi. Bu sayının önümüzdeki günlerde daha da artacağı ve hekim sıkıntısının tamamen ortadan kalkacağı öğrenildi.

Geceleri sıraya girmeye son!

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nden dolayı nüfusu her yıl yaklaşık 20 bin kişi artan Çerkezköy ve Kapaklı ile Saray’dan gelen vatandaşlara da hizmet veren Çerkezköy Devlet Hastanesi, 2016 yılında yeni yapılan modern binasına taşınmıştı. 300 binin üzerinde nüfusu bulunan bu 3 ilçeye hizmet veren Çerkezköy Devlet Hastanesi’, her gün ortalama 4 bin hastaya şifa olmaya çalışıyor. Hastanede yaşanan doktor ve personel sıkıntısı nedeniyle ise vatandaşlar gece yarısı hastaneye giderek poliklinik sırası almaya çalışıyor, birçok hasta ise MHRS’den randevu almakta zorluk yaşıyordu. Bu yaşanan sıkıntılara ise bir süre önce Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimliğine atanan Yrd. Doç. Dr. Fergan Genç çözüm arayışına girdi.

YÜKSEL VE ÖĞE’DEN BÜYÜK DESTEK

Hastanenin en büyük ihtiyacı olan doktor eksikliğinin giderilmesi için AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Ayşe Doğan, Metin Akgün ve AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe büyük çaba sarf etti. Yüksel ve Öğe bu sıkıntıyı Ankara’ya giderek Sağlık Bakanlığına iletti. Kısa süre ise hastaneye 11 yeni uzman hekim görevlendirildi. Bu sayının önümüzdeki günlerde de artacağı ve yeni uzman hekimlerin göreve başlayacağı öğrenildi.

23:30’A KADAR POLİKLİNİK OLACAK

Doktor sayısının artmaya başlamasıyla birlikte Hastane Başhekim Yrd. Doç. Dr. Fergan Genç, radikal kararlar almaya başladı. Geceleri hastaneyi sürekli ziyaret eden ve vatandaşlarla kendisini tanıtmadan sohbet eden Genç, öncelikli olarak dahiliye, çocuk ve genel cerrahi doktorlarına daha çok ihtiyaç olduğunu tespit etti. Bunun üzerine 3 Mart itibariyle Acil Servis7in arka kısmında kalan poliklinik odasında 17.30 ile 23.30 saatleri arasında hafta içi bir dahiliye uzmanı hasta kabul etmeye başladı. Hastanede bu ay sonuna kadar gece Genel Cerrahi Uzmanı, Nisan ayından itibaren ise Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı gece 23.30’a kadar poliklinik yapacak. Ayrıca Acil Servisteki pratisyen hekim sayısı da artırıldı. Hastaların en büyük şikayetinin başında ise gece poliklinik sırası almak için hastane koridorlarında girdiği fiş sırasıydı. Bu sorunun çözümü için de tedbirler alındı.

11 YENİ HEKİM GÖREVE BAŞLADI

Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç.Dr. Fergan Genç, gazetemize yaptığı açıklamada hastaneye 11 farklı hekimin başladığını söyledi. Genç, “Devletimiz 5 yıldızlı otel gibi hastaneyi buradaki vatandaşlarımızın hizmetine açtı. Devletimiz, adına yakışır bir binayı hizmete sunmuş, bizlere de bu binada vatandaşa en iyi hizmeti sağlamak düşüyor. Bu kapsamda hastanemize 3 yeni pratisyen hekim acil serviste görevlerine başladı. Bunun yanı sıra 1 göz hekimi, 2 ortopedi, 1 Kulak-Burun-Boğaz (KBB), 1 dahiliye uzmanı, 1 psikiyatri, 1 cildiye, 1 Kalp ve Damar Cerrahı hekimimiz göreve başladı” dedi.

“GECE SIRA ALMAK BİTİYOR”

Gece geç saatlerde sıra almak için gelen vatandaşlarla tek tek konuştuğunu ifade eden Genç, tüm sorunları not ettiğini ve ay sonu itibariyle gece geç saatlerde poliklinik sırası alma sorununun biteceğini müjdeledi. Genç, “Bir çok kez gece geç saatlerde hastaneye gelip sıra alan hastalarla görüştüm. Muayene olmak bir hasta üç defa sıraya giriyor. Bunun Türkiye’de bir başka örneği yok. Bu sorunu ay sonu itibari ile tamamen bitiriyoruz. Muayene olmak isteyen hasta sabah 07:00’de hastaneye gelecek sırasını alacak ve muayene olacak. Sıra kalmaz düşüncesini hastalarımızın aklından çıkaracağız” diye konuştu.

banner287
“TRAKYA’DE İLK VE TEK”

Çerkezköy Devlet Hastanesi’nin Trakya’daki tek bebek dostu hastane olduğunu vurgulayan Fergan Genç, “Çerkezköy Devlet Hastanesi aynı zamanda ‘Bebek Dostu’ hastane unvanına sahip. 26 Ekim 2016’da ‘Anne Dostu Hastane’ unvanı için de başvurusunu yapan hastanemiz, bu süre içerisinde gerekli hazırlıkları tamamlayıp 28 Aralık 2017’de gerçekleşen ön denetimi başarıyla geçti. Anne Dostu Hastane unvanı kapsamında hastanede 4 adet sancı-doğum-lohusa odası fiziksel ortamı hastanın kendisini evinde hissetmesini sağlayacak şekilde düzenlenerek, anne adaylarının daha konforlu ortamlarda doğumlarını gerçekleştirmeleri sağlandı. Hastanede toplam 101 anne adayı gebe okulundan hizmet alarak bilgilendirildi. Ayrıca Anne Dostu Hastane çalışmalarında hastanede tam bir ekip işbirliği sağlanarak tüm personele Anne Dostu Hastane felsefesini içeren eğitimler düzenlendi. Bu süreçte ki tüm hastane personelimize de ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“HIMSS EMRAM-6 SERTİFİKALI HASTANE”

Sağlık Bakanlığı’nın 2013-2017 stratejik planında ‘Bakanlığa ve bağlı kuruluşlarına bağlı tesislerde ‘Dijital Hastane’ kavramını oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yapılan HIMSS akreditasyon çalışmalarını tamamlayıp 20 Kasım 2017 tarihinde resmi başvurusunu yaptı ve 29 Aralık 2017 tarihinde yapılan denetimle HIMSS EMRAM-6 sertifikasını almaya hak kazandı. Başhekim Genç, kendisinden önceki yönetiminin bu sertifikayı almak için yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

“HIMSS EMRAM 6 NEDİR”

EMRAM ile hastanelerin dijital olma seviyeleri uluslararası düzeyde derecelendirilmektedir. Bu süreçte sağlık kuruluşunun işleyişinde bilişim teknolojilerini kullanma seviyesi denetlenerek akredite edilir. HIMSS, başvuru yapan hastanelerin dijital süreçlerini değerlendirmek ve seviyelerini belirlemek için dünyaca kabul edilen akreditasyon ve standart modeli olan EMRAM’ı kullanmaktadır. Bu model ile hastaneler 1 ile 7 arasında seviyelendirilerek, dijital sürecini 6’ncı ve 7’nci seviyeye kadar tamamlamış hastaneler belgelendirilmektedir. HIMSS, EMRAM seviyelendirmesi ile hastanelerin sürekli gelişen sağlık bilişimi teknolojilerine uluslararası standartlarda uyum sağlamasını kolaylaştırmaktadır.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 18:52

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaşş
Vatandaşş - 1 yıl Önce

Ya bırakın boş boş işleri, madem ilçe başkanı ile iş başkanı ile bu sıkıntılar gideriliyordu, neden kaç senedir beklediler, hastahanede nöbetçi dahiliye hekim olsa nolur hekimler daha kapıdan girer girmez git şunu çektir git bu tahlili yaptır diyor, emar için üç ay sonraya gün veriliyor, tahlil öğleden sonra ise yarın sabahtan gel deniliyor, nerde tecrübesiz doktor var gönderiyorlar, bazı doktorlar saat üçten sonra sonuçlara bakmadan çekip gidiyor, bunları neden yazmıyorsunuz? Bunlar da düzelecek mi? Dışından baktığında tıp fakültesi gibi görünüyor içine gir doktorları gör yeminle aile hekimi onlardan daha faydalı

B B
B B - 1 yıl Önce

Akp den maaşmı alıyosunuz reklam gibi haber yapıyosunuz çağımızın hastalığı yalakalık

Nurhan yeğen
Nurhan yeğen - 1 yıl Önce

Cerkezköy devlet hastanesindehastalar sağlanan imkanlardan uzman DR lar sağladığınız dan dolayı tesekür ederiz Allah yardımcınız olsun

Veli Yılmaz
Veli Yılmaz - 1 yıl Önce

Yetkililere ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz güzel uygulama

Sema
Sema - 1 yıl Önce

Fizik dr gelsin inşAllah

Fatma duran
Fatma duran - 1 yıl Önce

Başarılarının devamini diliyoruz

Ünal Fırat
Ünal Fırat - 1 yıl Önce

Sayın ÜNAL FIRAT,
T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1800230313 sayılı başvurunuz 26.02.2018 tarihinde TEKİRDAĞ ÇERKEZKÖY DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMLİĞİ tarafından cevaplanmıştır:

hastanemiz yaklaşık 450.000 nüfusa hizmet vermektedir. ayrıca bölgemizin sanayi bölgesi olması, vatandaşların vardiya usulü çalışması ve bazı branşlarda ( cildiye, beyin cerrahi, nöroloji, çocuk hastalıkları, göz hastalıkları, ortopedi,) hekim azlığı sebebiyle gece vardiyasından çıkan vatandaşlar sıra bulamama endişesi ile gece vardiyasından çıktıktan sonra hastanemize gelmekte ve beklemektedirler. Vatandaşların uzun süreler beklemesini engellemek amacıyla o saatlerde gelen kişilere muayene sırası verilmektedir. Gece saatlerinde alınan muayene sıraları sebebiyle sabah gelen vatandaşlar özellikle yukarıda bahsedilen branşlara muayene sırası bulamamaktadırlar. Muayene sırası için isim listesi oluşturlması gibi bir uygulamamız bulunmamaktadır. Hekim sayımızın artırılması için İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Bakanlığımızca çalışmalar devam etmektedir.

Sinaşi
Sinaşi - 1 yıl Önce

Hiç bir şeyin olacağı yok. Bir kaç yıl önce de aynı şeyler söylendi ama gece gidip ölmek için sıra bekliyor orada millet. 1 yıl sonra gece gidip bir göz atın bakın ki aynı tas aynı hamam olacak. Hastanelerde devrim şart.


SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306