İrmet sigaranın zararlarını anlattı

Özel İrmet Hospital Hastanesi KYK Çerkezköy Yurt Müdürlüğü’nde sigaranın zararlarını anlattı.

İrmet sigaranın zararlarını anlattı
Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Göğüs Hastalıkları uzman doktoru Bahar Özçelik Handemir, Kredi Yurtlar Kurumu Çerkezköy Yurt Müdürlüğü’nde Üniversite öğrencilerine sigaranın zararları hakkında seminer verdi. Handemir, günümüzde yaklaşık 1,2 Milyar insanın sigara kullandığını ve bu rakamın 2030 yılında 2 Milyar’a denk gelebileceğini ifade etti. Öte yandan Uzm.Dr. Handemir pasif içiciliğin de zararlarına dikkat çekti.

Özel İrmet Hospital Hastanesi KYK Çerkezköy Yurt Müdürlüğü’nde sigaranın zararlarını anlattı.

TÜTÜNÜN ORTAYA ÇIKIŞINDAN BAHSETTİ


Tütünün 1560 yıllarında ortaya çıktığını söyleyen doktor Bahar Özçelik Handemir, tütünün 1600’lü yıllarda Türkiye’ye geldiğini ifade etti. Handemir, “1560 yılında, Fransa’nın Portekiz büyükelçisi Jean Nicot, tütün bitkisini Kraliçe’ye sunar.
1570 yılında botanikçi Charles Ettiene ile Jean Liebault, bir tarım kitabında, tütün bitkisine Jean Nicot’nun adından hareketle, Nicotiana adını verirler.
Tütünün anavatanı Amerika'dır ve 1500lü yıllarda Avrupa'ya ve ardından Uzakdoğu'ya ulaşmıştır. 1600'lü yıllarda ise tütün, ticareti tapılan bir ürün haline gelmiştir. Tütün 1600'lü yıllarda Türkiye'ye gelmiş ve tütün ürünlerinin üretimi 1986 yılına kadar TEKEL kontrolünde kalmıştır.” dedi.

“TÜRKİYE EN ÖNEMLİ ÜRETİCİLERDENDİR”


Şark tipi sigara üretiminde Türkiye’nin önde gelen üreticiler arasında yer aldığını kaydeden Handemir, “Türkiye tütün üretimi 2004 ürün yılı itibari ile 133.871.000 kg’dır. Üretim Ege, Karadeniz, Marmara, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri olmak üzere beş bölgede gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de sigaradan dolayı sağlık, işgücü ve benzeri nedenlerle yılda halen yaklaşık 2,72 milyar dolar ekonomik kayıp olmakta ve 100 bin kişi zamansız ölmektedir. Bu rakama sigaraya harcanan yaklaşık yıllık 15 milyar dolarlık miktar dahil değildir. Gelişmiş ülkelerde erkeklerin yüzde 35'inin, kadınların yüzde 22'sinin, gelişmekte olan ülkelerde ise erkeklerin yüzde 50'sinin, kadınların ise yüzde 9'unun sigara içicisi olduğu tahmin edilmektedir.  2030 yılında ise sigaraya bağlı 10 ölümden 3'ünün gelişmiş ülkelerde, 7'sinin ise gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşmesi
beklenmektedir.” dedi.

GÜNDE 12 BİN ÖLÜM GERÇEKLEŞİYOR


Handemir, “Dünyada 1,1 Milyar sigara içenden 4 buçuk Milyon ölüm gerçekleşiyor. Aynı şekilde günde 12 bin ölüm dünya genelinde meydana gelirken, bu sayı Türkiye’de günde 200-250 ölüm arasında değişiyor. Uzun süredir düzenli sigara içicisi olanların yaklaşık 2/3'ü sigara nedeniyle erken ölür. Sigara içenler içmeyenlere göre hayatlarını ortalama 20 yıl daha erken kaybederler. 40 yaşından sonra sigara içilen her yıl için yaşam beklentisi 3 ay kısalmaktadır. Ülkemizdeki akciğer kanseri, üst aerodigestif kanserler ve KOAH'a bağlı erkek ölümlerinin büyük çoğunluğu sigaraya atfedilebilir.” ifadelerini kullandı.

PASİF İÇİCİLİK


Handemir pasif içiciliğe de dikkat çekti. Pasif içiciliğin de kansere yol açtığının kanıtlandığını kaydeden Bahar Özçelik Handemir, “Pasif içiciliğin akciğer kanserine yol açtığı 1986'da kanıtlanmıştır. Sigara dumanına maruz kalan bir pasif içici kansere yol açan 250'den fazla maddenin yanı sıra üreme ve gelişmeye karşı toksik etkili en az 6 maddeye de maruz kalmaktadır. Sigara dumanının yarattığı hava kirliliği dizel motorlu bir aracın yarattığı hava kirliliğinden 10 kat daha fazladır. Türkiye’de okul çağındaki gençlerin yüzde 82’si evlerinde, yüzde 86’sı ev dışında sigara dumanına maruz kalmaktadır. Gençlerin yüzde 60’ının anne ya da babasından en az biri sigara içmektedir. Türkiye’de öğretmenlerin yüzde 50’si sigara içmektedir. Yüzde 81’i okulda ve yüzde 68’i de öğrencilerinin önünde sigara içmektedir. Her yıl 10.000 ila 15.000 kişi, çevresel tütün dumanı nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sadece sigara dumanının kokusunu gidermek için normalin 100 katı havalandırma gereklidir, sigara dumanındaki zehirler içinse daha da fazla. Pasif içicilerin kalp hastalığı nedenli ölüm oranı, içmeyenlere kıyasla yüzde 30 daha fazladır. Pasif içicilerin meme kanserine yakalanma riski, içmeyenlere kıyasla yüzde 70 daha fazladır. Eşi sigara içen birisinin akciğer kanserine yakalanma riski, içmeyen birine yüzde 30 daha fazladır. Pasif içicilerde mortalite ve morbidite gelişme riski hiç sigara dumanına maruz kalmayanlara göre 2-10 kat daha fazladır.” şeklinde konuştu.

HASTALIKLARDAN BAHSETTİ


Handemir son olarak sigaranın yol açabileceği hastalıklardan bahsetti. Uzm.Dr.Bahar Özçelik Handemir, “Sigara içenler içmeyenler göre 10 kat daha fazla KOAH hastalığına yakalanır. Amfizem olgularının yüzde 80-90’ından sigara sorumludur. Akciğerlerde kanser, bronşit ve amfizem. Kalp damarlarında tıkanma ve kalp krizi. Ağız ve Boğazlarda; tat almama, ağız kokusu, dişlerde sararma, boğaz kanseri ve boğaz iltihabı. Burunda ise koku almada azalma hastalıkları meydana gelebilir.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 18:17

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510