Kadın Hastalıkları Uzmanı Ayan, Optimed’te göreve başladı

Özel Optimed Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine bir hekim daha kattı. Göreve yeni başlayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Türkan Ayan, kadınlarda menopoz sonrası kanamalar ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Kadın Hastalıkları Uzmanı Ayan, Optimed’te göreve başladı
Çerkezköy Bakış - Özel Optimed Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine bir hekim daha kattı. Göreve yeni başlayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Türkan Ayan, kadınlarda menopoz sonrası kanamalar ile ilgili bilgilendirmede bulundu.
Ayan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kaydetti;
“Menopoz, kadınlarda 45-55 yaşları arasında yumurtlama ve adet kanamalarının sona erdiği doğal bir süreçtir. Postmenopozal  kanama (menopoz sonrası görülen kanama) son adetten en az 1 yıl sonra değişik miktarlarda olabilen  kanamalardır ve  bu dönemdeki kadınların %10’unda görülür.
MUTLAKA ARAŞTIRILMALI
Postmenopozal kanama;  miktarı, süresi, sıklığı gözetilmeden detaylı bir değerlendirme gerektirir. Çünkü menopozdaki kanamalar hiçbir zaman normal kabul edilemez, sıklıkla bir sorunun habercisidir ve mutlaka araştırılmalıdır.
Bazen idrar yollarından ya da barsaklardan/makattan kanama gelebilir. Bu kanamalar vajinal kanama ile karışabilir. Ancak bu kanamalar postmenopozal kanama olarak değerlendirilmez. Öncelikle kadın hastalıkları dışındaki bu kanamaların ayırt edilmesi gerekir.
KANSER OLABİLİR
banner287
Menopoz sonrası görülen kanamaların  sebepleri arasında: dışarıdan östrojen takviyesi, rahim iç tabakasının aşırı incelmesi, rahim iç tabakasının aşırı kalınlaşması ve polip gelişmesi,myomlar(rahimden kaynaklanan iyi huylu urlar) rahim ağzında oluşan yara ve  polipler, meme kanseri için kullanılan ilaçlar, rahim/rahim ağzı ve yumurtalık kanserleri , vajinal dokuda incelme, iltihap ve travma sayılabilir.
ERKEN TANI VE TEDAVİ ÖNEMLİ
Postmenopozal kanama şikayeti ile başvuran hastalarda önce kanamanın kaynağını tespit etmek için detaylı bir jinekolojik muayene yapılır. Vajinal muayene ile vajen  ve rahim ağzı ile ilgili patolojiler, USG muayenesi ile de rahim ve yumurtalıklar değerlendirilir. Bazı hastalarda SIS ve Histeroskopi(rahim iç yapısının görüntülenmesi) gibi ilave tetkikler  gerekebilir. Tüm incelemeler sonucunda  gerekli görüldüğünde kesin tanı için endometrial biyopsi (rahim içinden küretaj ile parça alma)  yapılır. Biyopsi bazı malinitelerin (kötü huylu hastalıkların) erken tanısı ve tedavisinin yönlendirilmesinde önemlidir.  Postmenopozal dönemde rahim iç tabakasının kalınlığı en fazla 5mm’dir. Menopoz sonrası vajinal kanama şikayeti olmasa bile rahim iç duvarı kalınlığı 5mm’nin üzerinde saptanan hastalardan kontrol amaçlı endometrial biyopsi alınır.
TEDAVİ NEDENİYLE DOĞRU ORANTILI
Menopoz sonrası gelişen kanamanın tedavisi tamamen kanamanın nedenine bağlıdır.  Örneğin kanamanın nedeni rahim ağzında bir polip ise bunun çıkarılması ve patolojik inceleme yapılması gerekir. Kanamanın nedeni kullanılan ilaçlar (hormon tedavisi, kan sulandırıcı ilaçlar) ise tedavinin yeniden düzenlenmesi gerekir. Kanamanı nedeni rahim iç duvarının aşırı kalınlaşması ise biyopsi sonucuna göre tedavi basit hormon tedavilerinden ileri cerrrahi tedavilere kadar değişkenlik gösterir.
Postmenopozal dönemdeki kanamaların %80’i iyi huylu sebeplerle meydana gelmektedir. Ancak %20’lik grupta olası malinitelerin –erken aşamada- tanı ve tedavisi için, hastaların bilinçli olması ve ilk kanama anında bir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına başvurmaları gerekmektedir”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 15:46

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306