Kemik erimesi hastalığında nelere dikkat edilmeli?

Kemik erimesi hastalığı (osteoporoz) ile ilgili bilgi veren Özel İrmet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Önder Küçükyazıcı, “Genellikle 45 yaştan sonra başlar ve yaşla birlikte görülme sıklığı artar, 50–60 yaş arası bayanlara yüzde 40–55, 60–70 yaş arasında yüzde 75, 70 yaş üzerinde ise yüzde 85–90 olarak bildirilmektedir.” dedi.

Kemik erimesi hastalığında nelere dikkat edilmeli?
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Özel İrmet Hastanesi Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Önder Küçükyazıcı Osteoporoz hastalığı konusunda açıklamada bulundu.
DÜŞÜK TRAVMA SONUCU KIRIK OLUŞABİLİR
Özel İrmet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Önder Küçükyazıcı Kemik Hastalığı (Osteoporoz) hakkında açıklamalarda bulundu. Osteoporoz’un en yaygın metabolik kemik hastalığı olduğunu ifade eden Küçükyazıcı, “Beklenen yaşam süresinin uzaması ile önemli bir halk sağlığı problemi haline gelmiştir. Osteoporozda kemik kırılganlığı artar. Düşük travma sonucu kırık oluşabilir. Genellikle 45 yaştan sonra başlar ve yaşla birlikte görülme sıklığı artar. 50–60 yaş arası bayanlara yüzde 40–55, 60–70 yaş arasında yüzde 75, 70 yaş üzerinde ise yüzde 85–90 olarak bildirilmektedir. Osteoporozu toplum sağlığı sorunu haline getiren yönü kırıkla olan bağlantısıdır. Beyaz ırkta 50 yaşında kadınların yüzde 40, erkeklerin yüzde 13'ünün kalan yaşamlarında kırık geçireceği öngörülmektedir. Osteoporotik kırıklar genellikle omurga, kalça ve el bileği şeklindedir” ifadelerini kullandı.
BİR KISMI DEĞİŞTİRİLEBİLİNİR, BİR KISMI DEĞİŞTİRİLEMEZ
Osteoporoz için risk faktörleri konusunda da bilgi aktaran Önder Küçükyazıcı, “Osteoporoza neden olan çok sayıda risk faktörü bilinmektedir. Bu risk faktörlerinin bir kısmı değiştirilemez (yaş, ırk, genetik yapı gibi), bir kısmı ise değiştirilebilir (beslenme, sedanter yaşam, sigara gibi) faktörlerdir. Yeterli kalsiyum alımının büyüme ve gelişme döneminde sağlıklı kemik gelişimi açısından önemli olduğu kadar, ileri yaşlarda da kemik kütlesi korunması açısından da büyük öneme sahiptir. Yetersiz miktarda alınan çeşitli vitamin ve mineraller (magnezyum, çinko, bakır, fluorid, vitamin C,K, A gibi) veya aşırı miktarda tüketilen protein, sodyum, kafein, alkol, sigara gibi maddeler osteoporoz yönünden önemli risk faktörleri oluşturabilmektedir.” şeklinde konuştu.
NASIL KORUNULUR ?
Doktor Küçükyazıcı, Osteoporozda tanı yöntemleri ve nasıl korunulması hakkında da açıklamada bulundu. Küçükyazıcı, “Osteoporoz tanısı kemik mineral yoğunluğu ölçümü ile konur, kısa süren ağrısız bir ölçümdür. Kemik mineral yoğunluğuna göre kişi üç kategoriden birine sokulur: Normal, düşük kemik kütlesi (osteopeni) ve osteoporoz. Kemik mineral yoğunluğu ne kadar düşükse kırık riskinin o kadar yüksek olduğu kabul edilir. Osteoporozdan korunma çocukluk çağında başlar ve yaşam boyu devam eder. Korunma, yeterli bir kalsiyum alımı, düzenli egzersiz ve kadınlarda yeterli östrojen erkeklerde ise yeterli testosteron düzeylerinin sağlanmasını kapsar. Çocukluk, adolesan dönem ve genç erişkinlik dönemlerinde güçlü kemikler oluşturulması ileri yaşlarda osteoporoz gelişiminden korunmak için önemlidir. Düzenli fiziksel aktivite, örneğin yürüyüş, aerobik veya merdiven inme-çıkma, kemik kuvvetini arttırmada önemlidir” ifadelerine yer verdi.KADINLARDA KIRKLI YAŞLARDA BAŞLIYOR
Kadınlarda ki kemik kaybının ortalama kırklı yaşlarda başladığını ifade eden Önder Küçükyazıcı, şunları aktardı; “Kronik hastalığı olan, kemik kaybını arttırıcı ilaç kullanan veya diğer risk faktörlerine sahip kişilerde daha erken yaşlarda başlayabilir. Kemik kaybı menopoz sonrası ilk birkaç yılda en hızlıdır. Erkeklerde ise kemik kaybı ellili yaşlarda başlar. Yaşlı kadın ve erkekler için yeterli kalsiyum (1200mg/gün) ve D vitamini (400–800 IU/gün) alımı büyük önem taşır. Ayrıca fiziksel olarak aktif kalma, kasların kuvvetli kalması, eklemlerin esnekliği ve kemik kuvveti açısından önemlidir”
GÜNDE 15 DAKİKA GÜNEŞ IŞIĞINDA KALMAK YETERLİ
Op. Dr. Önder Küçükyazıcı açıklamalarına şöyle devam etti, “Günlük önerilen 1 bardak süt, 1 bardak yoğurt, en az bir kibrit kutusu kadar peynir ve bir tabak yeşil yapraklı sebzedir. Bazı yiyecekler kalsiyum ile etkileşerek vücuttan emilimini azaltabilirler. Yüksek miktarda oksalat (ıspanak, pancar gibi) ve fitat (bakla, bazı fasulye ve tahıllar) içeren besinler aynı anda alındığında kalsiyum emilimini bozarlar. D vitamini normal gün ışığına maruz kalma sonucu deride sentezlenir. Günde 15 dakika güneş ışığına maruz kalma vücudun yeterli D vitamini oluşturma ve depolaması için yeterlidir. Deri tarafından D vitamini yapımı yaşla birlikte azalır” dedi.
KİMLER RİSK ALTINDA
Kemik erimesi hastalığında kimlerin risk altında olduğunu belirten Doktor Küçükyazıcı,    “Hareketsiz iş ortamında çalışanlar, İkiden fazla doğum yapanlar, Menopoza girenler, 55 yaş üzerinde olan erkekler, Tatilde ve günlük yaşamında güneşten uzak kalanlar, Şeker hastası olanlar, Böbrek sorunu olanlar, Guatr hastası olanlar, Hormon problemi olanlar, Ailesinde osteoporoz olanlar, Dengesiz beslenenler, Çok sigara ve alkol kullananlar, Kafeinli içecekleri çok tüketenler, Bazı ilaçları sürekli kullananlar, Açık renk tenli kişiler ve düzenli egzersiz yapmayanlar” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 13:21

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
seren
seren - 4 yıl Önce

merhaba benim ayagım cıktı ve bölgesel olarak kemik erimesi var 23 yasındayım ne yapmalıyım

ayhan
ayhan @seren - 4 yıl Önce

gazetede yorum yazacak yerde hemen hastaneye koşup tedavi olmalısın! gazete yorumuylamı derdine deva arıyorsun?

SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510