banner265

banner571

Kulak ağrısını hafife almayın!

Özel İrmet Hospital Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Op. Dr. Abdurrahman Tokmak, vatandaşları kulak ağrılarına karşı uyardı. Tokmak, kulak ağrılarının hafife alınmaması gerektiğini ve vakit kaybetmeden bir doktora gidilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık 05.07.2017, 14:56 Bakış Haber Merkezi
Kulak ağrısını hafife almayın!
banner301

Çerkezköy Bakış - Yoğun çalışma temposunun ardından gelen yaz mevsimi için planlar yapılırken sevimsiz bir kulak ağrısı, bireyi yolculuk sırasında uçakta veya dalışta yakalayabileceğini söyleyen Op.Dr. Tokmak, “Zamansız gelen kulak ağrıları sizi ya da çocuğunuzu etkileyerek tatilinizi zehir edebilir. Kulağımız kulak kepçesi, kulak kanalı, kulak zarı, orta kulak ve iç kulak yapılarından oluşur. Bunların hepsinin ayrı ayrı çeşitli hastalıkları vardır; fakat yazın ağrıya neden olan durumlar genellikle kulak kanalı veya orta kulak ile ilgilidir.Kulak kanalı, diğer adıyla dış kulak yolu, çok ince bir deri örtüsü ile kaplıdır ve bu nedenle iltihaplanmalar sırasında genellikle çok ağrılı olur. İnfeksiyonlar sırasında şişme ile kanal daralır. Kulak kapandığında ise işitme de azalır.”dedi.
 

KULAK AĞRILARININ EN SIK NEDENİ

Op.Dr. Tokmak, kulak ağrısı ve tedavileriyle ilgili şu bilgileri verdi: Dış kulak yolu infeksiyonu adı verilen bu durumda, genellikle kulak kanalında bulunan kulak kiri, birikintiler veya egzama-deri döküntüleri, kirli havuz ya da deniz suyu ile ıslanır. Bu sayede mikroplar burada uygun üreme ortamı bulurlar ve hastalık yaparlar. Kulağa su kaçması sonrasında yaşanılan kulak ağrılarının en sık nedeni bu durumdur. Genellikle tıkanan kulağın kaşınması ve kurcalanarak açma çabası sonrasında ağrı başlaması ile rahatsızlık verir. Tedavisi bir KBB uzmanınca, infeksiyona yol açan bakteri ya da mantarın özenle kulak kanalından temizlemesi ve etkene yönelik kulak damlası ile ilaçların verilmesi ile yapılır. Tedavi süresince, doktorun belirlediği bir süre boyunca kulağa su kaçırılmaması önerilir. Bu durumun önlenebilmesi için hijyeninden emin olunmayan havuz veya denize girmekten kaçınılması ve kulağın karıştırılmaması gerekir. Ayrıca bu duruma yatkın olanların, doktorlarının önereceği, buharlaşmayı hızlandırarak kısa sürede kulağı kurutan bazı damla veya spreyleri, sudan çıktıktan sonra kullanmaları faydalı olabilir. Kulak tıpa veya tıkaçlarının kullanımına özellikle dikkat edilmelidir. Su kaçmasına engel olarak bu tip infeksiyonları önleyebilecekleri gibi, bazen de kulak kanalına baskı ile tahrişe yol açarak veya su sızdırmaları nedeniyle de iltihaplanmayı kolaylaştırabilmektedirler. İnfeksiyon döneminde kullanılmaları durumunda, tekrara yol açmamak için, kulak tıkaçlarının iyice temizlenmeleri, kurutulmaları ve hatta yenilenmeleri gereklidir. Dış kulak yolu iltihabını sık sık yaşayan bazı hastalarımız, tatile çıkmadan bizlere uğrayarak kulak kontrollerini rutin olarak yaptırırlar. Böylelikle sonradan infeksiyonu kolaylaştırabilecek olan birikintileri kulak kanalından uzaklaştırabiliyoruz‘‘ dedi.
 

KULAKTA DUYULAN ÇITIRTI SESİNE DİKKAT!

Uçak yolculuğu veya dalışlar sırasında, yani irtifa değişikliklerinde de kulak ağrısı yaşanabileceğini ifade eden Tokmak, ‘’Uçak kalkarken veya iniş sırasında, bazen tıkanma, bazen hafif bir sızı ve bazen de batıcı-şiddetli ağrı şeklinde belirti verir. Genellikle kısa süre sonra ağrı ve tıkanıklık düzelir, ancak birkaç gün hatta bazen haftalar boyunca devam ettiği de olabilir. Bu tip orta kulak ve kulak zarı ağrılarının nedeni kulağın basınç eşitlemesinde bozukluk olmasıdır. Normalde yutkunma sırasında kulaklarda duyulan çıtırtı sesi, burun-geniz-östaki kanalı yoluyla orta kulağa hava girip çıkmasına bağlıdır. Bu sistemin düzgün çalışmadığı durumlarda kişide kulak ağrısı ve kulak tıkanıklığı olabilir. Diğer bir deyişle bu tip kulak sorunlarının nedeni genellikle burun tıkanıklığıdır. Bunu kolayca burnunuzu baş ve işaret parmağınızla sıkıştırdıktan sonra yutkunarak deneyimleyebilirsiniz. Bu şekilde kulakta oluşan vakum ve tıkanıklık hissi, sağlıklı kişilerde burun açıkken tekrar yutkunulduğunda normale döner. Eğer burun tıkanıklığı varsa, irtifa değişikliklerinde değişen dış atmosfer basıncına kulak uyum sağlayamayabilir, kulak zarı gerilir ve ağrı oluşur. Üst solunum yolu infeksiyonlarının tıbbi tedavisi çoğu kez uçak yolculuğu sırasında oluşabilecek kulak ağrılarını önler, fakat infeksiyon varlığında kesinlikle dalış yapılmamalıdır. Eğer her seferinde kulak ağrıları yaşanıyorsa, burun boşluğu ve sinüslerle ilgili bir sorun veya östaki borusunun düzgün çalışmasını engelleyen bir hastalık olabileceği akla gelir. Ciddi anatomik bozukluklar dışındaki durumlarda, belirli bir süre uygulanan burun açıcı tedavi etkili olabilir. Basit durumlarda irtifa değişikliği sırasında ciklet çiğnemek, yutkunmak, su yudumlamak veya burnu kapatıp kulaklara hava göndermek (valsalva) fayda edebilir. Bazen doktor önerisiyle kısa etkili burun açıcı sprey veya damlalar sadece bu döneme mahsus verilebilir. Fakat belirtiler her sefer tekrarlıyorsa, tedaviye rağmen yanıt alınamıyorsa ya da endoskopik muayenede tıkayıcı belirgin anatomik bir sorun varsa bunların kalıcı tedavisini de planlamak gereklidir. İrtifa değişikliklerinde yaşanan kulak ağrıları ihmal edilmemelidir’’ dedi.
 

ORTA KULAK İLTİHABI

Bunlar dışında orta kulak iltihaplanmalarının da şiddetli kulak ağrısı nedenleri arasında yer aldığını söyleyen Op. Dr. Abdurrahman Tokmak, “Bu hastalıkta beraberinde kulak tıkanıklığı ve genellikle burun tıkanıklığı da vardır. Bu durum sıklıkla bir üst solunum yolu infeksiyonu ile beraber veya sonrasında, mikropların kulağı etkilemesi nedeniyle oluşur. Çocuklarda olan kulak ağrılarında öncelikle bu durum akla gelmelidir. Fakat orta kulak iltihabı, hastalanmalar yaz aylarında azaldığı için, diğer mevsimlere göre daha az görülür. Tedavisi ve takibi eğer hasta çocuksa kulak burun boğaz veya çocuk hastalıkları uzmanı, erişkinse kulak burun boğaz uzmanı hekimlerce yapılmalıdır. Kulak zarının önceden beri delinmiş olduğu kronik orta kulak iltihabı olan hastalarda da kulağa su kaçırılması ile sorunlar yaşanabilir. Normalde kulak zarı ile dış ortamdan ayrılan orta kulak boşluğuna dışarıdan deniz ya da havuz suyu girdiğinde iltihaplanma sık yaşanılan bir durumdur. Tıp dilinde “kronik otit” dediğimiz bu koşulda da kişide kulak ağrısı, tıkanma ve genellikle iltihaplı kulak akıntısı olur. Bu tip iltihaplanmalar kulağın, yine bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından temizlenmesini ve uygun tedavi önerilerini gerektirir. Bu hastaların kulaklarını sudan korumaları çok önemlidir. Fakat aslında daha da önemlisi, esas sorun olan kulak zarı delinmelerini, kulak mikrocerrahisi operasyonları ile tedavi ettirmeleri gereklidir. Kulakta sıvı birikimi nedeniyle kulak tüpü takılmış olan çocukların da aynı nedenle kulağa su kaçırmamaları gerekir. Kulak tüpleri 3 ay ila 1 sene arasındaki bir zamanda kendiliğinden atılırlar. Bu zaman süresince 2 ayda bir düzenli takipleri yapılmalı ve kulak sudan korunmalıdır. Tüm önlemlere karşın kulak iltihaplanmışsa, mutlaka tüpü takan doktoruna haber verilmeli ve gerekli tedavisi başlanması için bulunulan bölgede bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.”ifadelerine yer verdi.
 

KULAK AĞRILARINI HAFİFE ALMAYIN

Kulak kaynaklı olmayan fakat ağrısı kulağa yansıyan başka hastalıklar da olduğunu ifade eden Tokmak,
“Kulak ağrısı şeklinde belirti veren, boğaz-bademcik infeksiyonları, diş çürükleri ve iltihaplanmaları, tükürük bezi iltihaplanmaları ve çene eklemi rahatsızlıklarına burada kısaca değinmek gerekir. Farenjit veya bademcik iltihabında ağrı sıklıkla yutkunma sırasında kulak bölgesinde hissedilebilir. Beraberinde genellikle ateş ve kırgınlık gibi belirtiler bulunur. Ağızda bilinen bir çürük varlığındaki diş ağrısı da kulakta hissedilebilir. Çene sıkma veya zorlanması varlığında ve özellikle çiğneme sırasında ağrı oluyorsa, bunun çene eklemi kaynaklı olabileceği akla gelmelidir. Nadir de olsa bazen çocuklarda kulak çevresinde ağrı ve kulak önünde bulunan yanak tükürük bezinde (parotis bezi) şişme varsa bunun kabakulak olabileceği unutulmamalıdır. Erişkinlerdeki tükürük bezi şişmeleri ise genellikle iltihabi durumlar veya tükürük taşları ile ilişkili olabilir. Bunlarda da ağrı kulakta hissedilebilir. Sonuç olarak kulak ağrısına ve tıkanıklığına yol açan pek çok farklı hastalık vardır. Bu hastalıklardan bazıları ciddi olabilir ve hemen tedavi başlanmasını gerektirebilir. Bu nedenle kulak ağrısı yaşayanların, vakit kaybedilmeden öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanının görüşünü almaları doğru olur’’ dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 10 10
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2