Öğrencilere süt dağıtıldı

16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında Kızılpınar İlkokulu’ndaki Ana Sınıfı öğrencilerine, sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili bilgi verildi ve süt dağıtıldı.

Öğrencilere süt dağıtıldı

Çerkezköy Bakış - Kızılpınar İlkokulu’nda düzenlenen programa, Çerkezköy Tarım ve Orman Müdürü İsa Altay, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri İrfan Danışmaz ve Yusuf Hayri katıldı. Burada kurum müdürleri öğrencilerle sohbet edip, sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili bilgiler paylaştı. Ardından öğrencilere süt dağıtıldı.

DÜNYA GIDA GÜNÜ

Ayrıca Dünya Gıda Günü kapsamında bilgilendirme metni de yayınlandı. Yayınlanan metinde , “Her yıl 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde, 1945’te kurulan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş yıldönümü kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler takviminde yer alan ve tüm dünyada en çok kutlanan günlerden biri olan bu günde, 150’yi aşkın ülkede çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler; dünya çapında açlık çeken insanlarla ilgili farkındalığı arttırarak açlığa son vermeye yönelik çalışmaları hızlandırmayı, herkes için gıda güvenliğini ve iyi beslenmeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Dünya Gıda Günü, halka güçlü bir mesaj vermek açısından önemli bir fırsattır: Bu yaşam diliminde, tüm dünyada açlığa son verebilir, Açlığa Son Nesli olabiliriz; fakat bu hedefe ulaşmak için hepimizin birlikte çalışması gerekiyor.

banner287
NELER YAPILABİLİR

Açlığa Son hedefi herkesin görevidir ve tüm insanların faydasınadır. Devletler, kuruluşlar, çiftçiler ve özel sektör; Açlığa son hedefine ulaşmada önemli rol oynayabilir; fakat bu hedefe tek başlarına ulaşmaları mümkün değildir. Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Bu hedefe ulaşmak için herkes dünyadaki kaynakları daha akıllıca kullanmalı, besin değeri yüksek diyetler uygulamalı, israfı azaltmalı, daha sürdürülebilir yaşam tarzları benimsemeli, hedefleri gerçekleştirme konusunda fikir ve görüş paylaşımında bulunmalıdır.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Dünyada açlık çeken insanların büyük bir çoğunluğu ve beş yaşından küçük gelişme geriliği gösteren (yaşa göre kısa boy) çocukların yüzde 75'i çatışmalardan etkilenen ülkelerde yaşamaktadır. İklime bağlı felaketler, tüm dünyada yaşanan belli başlı felaketlerin yüzde 80'ini oluştu maktadır. Tüm dünyada üretilen gıdanın üçte biri, kayba uğramakta ya da çöpe atılmaktadır. Gıda kayıp ve israfının küresel maliyeti yaklaşık 1 trilyon ABD dolarıdır. Bu maliyet, sanayileşmiş ülkelerde yaklaşık 680 milyar ABD doları düzeyindeyken gelişmekte olan ülkelerde 310 milyar ABD doları olmaktadır.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306