Optimed “Anne Dostu Hastane” olmak için gün sayıyor

Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Çerkezköy, Kapaklı, Saray ve Çorlu’da görev yapan gazetecileri kahvaltıda ağırladı. Başhekimi Op. Dr. Recep Çalışkan, burada yaptığı açıklamada, kısa süre sonra “Anne Dostu Hastane” olacaklarını ve bu unvanı alan sayılı hastanelerden birisi olacaklarını ifade etti.

Optimed “Anne Dostu Hastane” olmak için gün sayıyor

Çerkezköy Bakış - 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü öncesi Optimed Hastanesi yönetimi,  gazetecileri kahvaltıda ağırladı. Kahvaltıya Hastane Genel Müdürü op. D. Ayhan Arslan, Başhekim Op. Dr. Recep Çalışkan, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nevzat Koç, Hastane Müdürü Elçin Süleymanoğlu ile gazeteciler ve hastane çalışanları katıldı.

banner287
Kahvaltıda Çalışkan, hastane ili ilgili bilgilerde paylaştı.  Çalışkan, “23 yıldan beri aynı yerde yaşayan biri olarak bizim için Çerkezköy, Kapaklı, Saray ve Çorlu bir bütün halinde. Optimed ailesi olarak 11 yıldan beri bu işin içerisindeyiz ve ilkleri gerçekleştirmenin gururunu mutluluğunu yaşadık. MR, görüntüleme yöntemleri, yoğun bakım ve tedavi üniteleri derken 11 yıldan beri gelişmeleri takip ederek bugünlere geldik. 7 bin metrekare alanla başladığımız çalışma hayatında bugün 17 bin metrekare kapalı alana sahip, içerisinde 500 çalışanı olan 60 hekimle bir büyük bir tıp merkezi, sağlık merkez, haline geldik. Artık hastanemizde açık anjiyo girişimleri, kalp ameliyatları, başta katarak olmak üzere geniş bir göz ameliyatları, ortopedi ameliyatları, obezite şişmanlık ameliyatları, beyin cerrahi, çocuk cerrahisi ile ilgili geniş bir ameliyat yelpazesi içinde çalışıyoruz.” dedi.

“ANNE DOSTU HASTANE DOĞAL ORTAMDA DOĞUMU İFADE EDİYOR”

Konuşmasını sürdüren Çalışkan, “Bölgenin en geniş ergonomik ve konforlu fizik tedavi merkezi ünitemiz ve acil durumlarda kullanmak üzere helikopter pistimiz 24 saat olmak üzere bölgemizin hizmetinde. Çorlu Tıp Merkezimiz 2011 yılından beri vatandaşlarımızın hizmetinde ve birçok ameliyatı orada gerçekleştiriyoruz.2015 yılında bebek dostu hastane unvanı alan bir hastane olarak 2018 yılında da anne dostu hastane olma yolunda adımlar atıyoruz. Anne dostu hastane doğal ortamda doğumu ifade ediyor. Doğal ortama en yakın bir ortam oluşturacak şekilde, sezaryenden mümkün olduğunca uzaklaşarak bir doğum ortamı oluşturduk. Onunla ilgili son bir belge için denetlemeye gelecekler. Hasta odaklı hastane olma arzumuzu sosyal alanlarda da artırarak güzel bir şekilde devam etmek istiyoruz. Gerek sağlık, gerekse de basın alanında artık teknolojiyi de kullanarak insanlara en üst seviyede hizmet etmek. Halkla iç içe olan siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızın da gerektiği dönemde bize uyarılarla, önerilerle gelmesi bizleri mutlu edecektir.” ifadelerini kullandı.

“NORMAL DOĞUMUN BUNLARI DA ÇOK AZALTTIĞI GÖRÜLÜYOR”

Normal doğumun önemine değinen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nevzat Koç ise, , “Sağlıkta modernleşme ile birlikte her şey iyiye doğru giderken memleketimizde de ulaşım modernleşme konusunda her şey iyiye doğru giderken bazı tatsızlıklar da oluyor. Normal doğum oranı açısından dünyadaki en kötü durumda olan ülkeyiz. Normal doğum oranı en düşük olan ülkeyiz. Doğumların çoğu sezaryen ile az bir kısmı ise normal doğum oluyor. Bunda pek çok faktörün ilgisi var. Sağlık Bakanlığı da bu oranı fark ettiği için, normal doğum oranları yükseltmek için çalışmalar başlattı. Bunlardan bir tanesi de anne dostu dedikleri uygulama. Gereksiz bir şekilde hastaya serum takmıyoruz. Halk arasında çatal denilen şeyleri hastanemizden kaldırdık. İnsanlar daha çok kaygıdan dolayı sezaryen oluyor.  Bu korkuyu kaldırmak için doğum salonlarımızı ev ortamı şeklinde yaptık. Sezaryen arttıktan sonra dünyada otistik ve hiperaktif çocukların arttığı görülüyor. Normal doğumun bunları da çok azalttığı görülüyor. Normal doğum hastane ve hekim için daha zor bir durum biz gene de bunu öneriyoruz. Normal doğum yapan kadınlar doğumlarından çok memnun kalıyorlar. Hedefimiz örnek olmak bunu da başardık büyük oranda. Türkiye’de en iyilerden biriyiz, daha da iyileştirmeye devam ediyoruz. Bölgedeki, hatta Türkiye genelinde normal doğumda ön sıralardayız. Böyle bir başarımız da var. Anne dostu hastane ile ilgili sertifika da bize teslim edilecek.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından başhekim Çalışkan, down sendromuna dikkat çekmek için down sendromlu dünyalar tatlısı 3 yaşındaki İnci’nin annesi Süreyya Güler’in yaptığı bebeği gazetecilere hediye etti. Program, hastanenin gezilmesinin ardından son buldu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 18:11

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510