Pembe Prenses hizmete başladı

Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde 30-65 yaş arası Serviks Kanseri ve 40-69 yaş arası Meme Kanseri taraması yapmak üzere Pembe Prenses Tırı hizmete girdi. Tır’da, 30 Kasım tarihine kadar ücretsiz kanser taraması yapılacak.

Pembe Prenses hizmete başladı

Çerkezköy Bakış - Dün Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde düzenlenen programa Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Cengiz Becerir, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hacı Bayram Zengin, İlçe Emniyet Müdürü Murat Sevgi, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Volkan Torun, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Altay, İlçe Nüfus Müdürü Gülhan Yavuz, İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak ve çok sayıda davetli katıldı.

PALAK:30 KASIMA KADAR HİZMETTE

Pembe TIR’ın açılış konuşmasını İlçe Sağlık Müdürü Olcay Palak yaptı. Palak, TIR’ın 30 Kasıma kadar vatandaşların hizmetinde olacağını kaydederek, “Kanser dünya genelinde giderek artan ve bireylerde kayıplara neden olan hastalıktır. Bu Tır yoğun göç alan ilçemizde tüm vatandaşlarımıza hizmet verecektir. Buradaki amacımız kansere erken teşhis tanısı koymaktır. Bu Tır’da 40-69 yaş arası kadınlarda mamografi, 30-65 yaş arası kadınlarda sinir testi, 50-75 yaş arası kadın ve erkeklerde bağırsak kanseri taraması yapılacaktır.” dedi.

BECERİR: ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ

Palak’ın ardından İl Sağlık Müdürü Cengiz Becerir söz aldı. Becerir, “Pembe Prenses tırımızın açılışına gelen herkese teşekkür ediyorum. Buradaki tırımız Bakanlığımız tarafından gönderilmiştir. Kanserde erken teşhiste neler yapabilirizi göstermek açısından çok değerli bir tesistir. Ölüm sebepleri arasında ikinci sırada olan kanseri nede kadar erken teşhis konulursa tedavisinde de o kadar iyi sonuç alınabilir.” ifadelerine yer verdi.

BAKANLIĞIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORM

Programda son olarak Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban konuştu. Abban, Bakanlık tarafından Çerkezköy’e tahsis edilen TIR için, Sağlık Bakanlığı’na teşekkür etti. Kaymakam Abban, “Bugün yine mutlu bir törenle beraberiz. Sağlık Bakanlığımızın ilçemize görevlendirdiği kanser teşhis TIRI ilçemizde görev yapacak.

Kanserde erken teşhis çok önemli olduğunu biliyoruz. Ben öncelikle bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Özellikle basınımıza büyük görev düşüyor, pembe prenses tırının ilçemizde olduğunu duyurmak onların işi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

banner287
Konuşmaların ardından tırda kanser taraması için kontroller başladı. Tır, hafta sonu da dahil olmak üzere 30 Kasım tarihine kadar 09.00 ile 18.00 saatleri arasında vatandaşlara ücretsiz hizmet verecek.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510