Sinüzit, milyonlarca insanın başında

Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz Doktoru Op.Dr. Abdurrahman Tokmak sinüzit hastalığı ile ilgili açıklamada bulundu.

Sinüzit, milyonlarca insanın başında
Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz Doktoru Op.Dr. Abdurrahman Tokmak sinüzit hastalığı ile ilgili açıklamada bulundu. Doktor Tokmak, her yıl milyonlarca kişinin sinüzit sorunu yaşadığını ifade ederek, “Tipik bir akut sinüzit vakası soğuk algınlığı veya allerjik bir atak sonucunda fazla miktarda mukus salgılanması ile ortaya çıkar. Zarlar o kadar çok şişebilir ki sinüslerin küçük açıklıkları kapanır. Hava ve mukus burun ile sinüsler arasında rahat hareket edemezse mukus sinüsler içinde birikir ve basıncın artmasına neden olur. Hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yüzde veya alında üzerine basmakla oluşan, gözler arasında veya gerisinde, yanaklarda ve üst dişlerde ağrı meydana gelir” dedi.

Çerkezköy Bakış -
Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz doktoru Op.Dr. Abdurrahman Tokmak sinüzit hastalığı ile ilgili açıklamada bulundu.
SİNÜS NEDİR ?
Özel İrmet Hospital Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz doktoru Op.Dr. Abdurrahman Tokmak sinüzit hastalığı öncesi sinüsler hakkında bilgi aktardı. Doktor Tokmak, “Yeni doğmuş bir bebeğin bile çok küçük olsa dahi sinüsleri vardır. Başlangıçta bezelye büyüklüğünde olan bu boşluklar burnun içinden yüz ve kafatası kemiklerinin içine doğru genişleyen boşluklardır. Çocukluk ve genç erişkinlik çağında büyümeye ve genişlemeye devam eder. Hava cepleridirler. Burnun iç yüzünü kaplayan zarın aynısı tarafından kaplanırlar ve bir kurşun kalem başı büyüklüğünde açıklarla burun boşluğuna bağlanırlar.
Sinüsler normal salgı (mukus) oluşturan burun, sisteminin bir parçasıdır. Normal olarak burun ve sinüsler günde yaklaşık olarak yarım litre mukus salgılar. Üretilen mukus burun örtüsü (mukoza) üzerinde hareket ederek toz parçacıklarını, bakterileri ve diğer havayla taşınan partikülleri süpürür ve yıkarlar. Daha sonra bu mukus geriye boğaza süzülür ve yutulur. İçindeki parçacıklar ve bakteriler mide asidi tarafından parçalanır. Birçok insan bunun farkında değildir çünkü normal bir vücut fonksiyonudur” ifadelerini kullandı.
SİNÜZİT NASIL İR HASTALIKTIR
Özel İrmet Hospital Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz doktoru Op.Dr. Abdurrahman Tokmak sinüs hakkında anlatılarının ardından sinüzit ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Sinüzit’in ne tür bir hastalık olduğunu anlatan doktor Tokmak şunları söyledi, "-it" eki tıpta enfeksiyon veya enflamasyonu ifade eder. Bu nedenle sinüzit, sinüslerin enfeksiyonu veya enflamasyonudur. Tipik bir akut sinüzit vakası soğuk algınlığı veya allerjik bir atak sonucunda fazla miktarda mukus salgılanması ile ortaya çıkar. Zarlar o kadar çok şişebilir ki sinüslerin küçük açıklıkları kapanır. Hava ve mukus burun ile sinüsler arasında rahat hareket edemezse mukus sinüsler içinde birikir ve basıncın artmasına neden olur. Hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yüzde veya alında üzerine basmakla oluşan, gözler arasında veya gerisinde, yanaklarda ve üst dişlerde ağrı meydana gelir” dedi.
TEDAVİYE CEVAP VERİR
Sinüzit tedavisinin mümkün olduğunu ifade eden Tokmak, “Sinüzit olgularının büyük çoğunluğu tıbbi tedaviye cevap verir ve tehlikeli değildir. Bununla birlikte sinüs içindeki bir enfeksiyon hem göze hem de beyne çok yakındır. Enfeksiyonlu sinüslerden akan mukus akciğerler için sağlıklı değildir. Böylece sinüzit; bronşit, kronik öksürük veya astımı ya azdırır yada bunların ortaya çıkmasına neden olur.” diye konuştu.

banner287


ALINDA VE GÖZ ÇEVRESİNDE ÇIKAN AĞRI SİNÜZİTTİR
Doktor Abdurrahman Tokmak, soğuk algınlığı sırasında veya burun örtüsü şiştiği ve burnun aktığı zamanda veya burun sümükle dolu olduğunda yüzde, yanaklarda, alında veya göz çevresinde ortaya çıkan baş ağrısı muhtemelen sinüzit ağrısıdır diyerek, “Sinüs enfeksiyonu buna neden olur. Bir başka tür sinüs baş ağrısı ise uçak inmek üzere alçaldığı zaman ortaya çıkar. Bu özellikle soğuk algınlığınız veya aktif allerjiniz varsa belirgin olur. Migren ve diğer damar kaynaklı baş ağrıları veya gerginlik baş ağrısı hem alın ve göz çevresinde ağrı oluşturması hem de burun akıntısına da neden olabilmelerinden dolayı sinüzit ile karıştırabilirler. Ancak bu tip baş ağrıları doktor müdahalesi olmadan kısa sürede gelip geçerler.” dedi.
KİMLERDE GÖRÜLÜR
Tokmak sinüzit hastalığının görüleceği kişileri de şöyle sıraladı; “alerjisi olanlarda, sigara içenlerde, sık sık enfeksiyona maruz kalanlarda, iyi nefes almayı ve mukus akışını engelleyecek yapısal burun bozuklukları olanlarda” görülebileceğini söyledi.
TEDAVİSİ NASILDIR
Sinüzit’in tedavi şekli ile ilgilide konuşan doktor Tokmak, “Doktorunuz size soluk alıp vermeniz, burun akıntınızın rengi ve kokusu ve hangi olayların (günün hangi saatinde veya hangi mevsiminde ) bu bulgulara neden olduğu ile ilgili sorular soracaktır. Baş ağrınızı tarif etmeye hazır olun; Ne zaman ve hangi sıklıkta olduğu, ne kadar sürdüğü, bulantı, kusma, görme bozukluğu, veya burun tıkanıklığı ile ilişkili olup olmadığı. Kulak Burun Boğaz uzmanı özellikle mukozanın görünüşüne ve salgının niteliğine dikkat ederek kulağınızı, burnunuzu, ağzınızı, dişlerinizi, ve boğazınızı muayene edecektir. Burnunuzdaki hassasiyeti inceleyecektir. Bazı durumlarda sinüslerinizin röntgen filmi gerekli olabilir. Tedavi doktorunuzun koyduğu teşhis ile bağlantılı olacaktır. Enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisi veya cerrahi müdahale bazen de her ikisi birden gerekebilir. Akut sinüzit çoğunlukla antibiyotik tedavisine yanıt verirken kronik için genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir. Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) bu hastalıkların çözümünde son yıllarda uygulanan bir tekniktir. Sonuçlar oldukça başarılıdır. Eğer bulgular allerji, migren veya sinüzite benzeyen bir başka nedenden dolayı ise doktorunuz alternatif bir tedavi planı uygulayacaktır.” diye konuştu.
NASIL ÖNLEM ALINIR
Sinüzitten korunmanın ve nasıl önlem alınacağını da söyleyen Tokmak, “Sinüzite önlem almak için burnunuzu tahriş eden kirleticilerden, özellikle sigara dumanından uzak durulması gerek, dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapılmalı, enfeksiyonu olduğunu bildiğiniz insanlarla ilişkilerinizi sınırlamaya çalışın bu olmuyorsa bir takım önlemler alın, birçok reçetesiz sinüs ilacı satılmaktadır ancak uygun bir tanı koyulmadan bunları kullanmak doğru değildir. En iyisi sizi muayene eden ve sizin şikayetlerinizi bilen Kulak Burun Boğaz uzmanınızın verdiği ilaçları kullanmaktır.” Şeklinde konuştu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 17:37

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510