‘Tek besine dayalı diyet’ yoktur

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, bazı vatandaşların gelişigüzel diyet uygulamalarına başvurduğuna dikkat çeken Diyetisyen Burcu Özkan, ‘Karpuz yiyerek zayıflama’ gibi yanlış algılamalar vatandaşların sağlığını tehlikeye düşürüyor. Oysa, hiçbir besin, ‘tek besine dayalı diyet’ için yeterli değildir. Önemli olan, her besinden belirli bir oranı aşmamak ve bol su tüketmektir.’’ uyarsında bulundu.

‘Tek besine dayalı diyet’ yoktur
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Özel Çerkezköy Hastanesi Diyetisyeni Burcu Özkan, sıcak yaz aylarında doğru beslenme ve diyet konusunda doğru bilinen yanlışlar konusunda önemli uyarılarda bulundu. 
“SU TÜKETİMİ ARTIRILMALI’’
Burcu Özkan, yaz mevsiminde üzerinde durulması gereken en hassas konunun bol su ve sıvı tüketimi olduğunu belirterek, ‘’Sıcaklar nedeniyle, idrarla birlikte su kaybı fazla olduğu gibi terle birlikte de su kaybı çok fazla oluyor. Dolayısıyla bir şekilde vücudun kaybettiği bu su oranını yerine koyabilmek için kışın 1,5 ve 2 litre su tüketimi yeterliyken, bu oranın yaz aylarında 2 ve 2,5 litre olması gerekiyor. Hatta Antalya gibi nem oranının oldukça yüksek olduğu bölgelerde ise, bu oran 3 litreyi bulmalıdır.’’ diye konuştu.
KIZARTMALARA DİKKAT!
Ağır yiyeceklerin de yaz aylarında uzak durulması gereken besinlerin başında geldiği bilgisi veren Özkan, ‘’Kızartma, kavun gibi gıdaları mühim oldukça minimuma düşürmek gerekiyor. Ağır ve hamurlu tatlıların  yerine ise, meyve açısından zengin olan mevsim değerlendirilerek bol meyve tüketilmeli. ‘’ dedi.
“KIRMIZI ETİ AZALTIN’’
‘’Sağlığınız için kırmızı eti azaltın’’ diyen Özkan, şöyle devam etti: ‘’Sıcaklıkların paralelinde özellikle de yaşlılar kırmızı eti azaltmalı. Günde en fazla 2 köfte yemek yeterlidir.. Çünkü, besin değeri yüksek olan et, sıcaklıkla birlikte artan nemden dolayı sağlık açısından rahatsız edici bir durum yaratabilir.’’
DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARI DEĞERLENDİRDİ
Yaz mevsimiyle birlikte pek çok insanın zayıflamak için çaba sarf ettiğine de dikkat çeken Diyetisyen Özkan, diyetle ilgili bilinen bir çok yanlışın olduğu bilgisini vererek, şu uyarılarda bulundu: ‘’En sık düşülen yanılgıların başında karpuz yenilerek zayıflanacağı düşüncesi yer alıyor. Bol karpuz yemenin zayıflatıcı bir özelliği yok. Karpuzun diğer meyve porsiyonları ile kalorisi ortalama olarak aynı. Bir santim parmak kalınlığında kesilen bir karpuz diliminin  50 kalorisi var. Tabii ki belli oranlarda karpuz yenilecek, ama sabah akşam sadece bu meyveyi tüketmek olmaz. Tek besine dayalı bir diyet mümkün değildir.’’
“MİDE UYARILARAK METABOLİZMA HIZLANDIRILIYOR’’
“Bir sabah bir de akşam yiyorum yine de zayıflayamıyorum diyen kişiler aslında hata yaptıklarının farkında değiller’’ diyen Özkan, şunları kaydetti: “Öğün araları uzadıkça daha çabuk zayıflanır diye bir şey yok. Ara öğünler kişi hayatında muhakkak olmalı. 2-3 saatte bir az ve sık tüketilen besinler mideyi uyarır ve bununla birlikte metabolizmanın hızlanması sağlanıyor.’’
“HAMİLELER DİRENÇ VEREN BESİN TÜKETMELİ’’
Yaz mevsiminde hamile ve emzikli kadınların dirençsiz düşmemesi için süt, yoğurt ve ayran gibi besinler tüketmeleri gerektiğine dikkat çeken Özkan “Meyve tükettikleri zamana yakın protein içeren gıdalar almalarında yarar var. Günde en az da 3 litre su içmeleri de unutmamaları gereken konuların başında geliyor. Çünkü bu, hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca, hamile kadınlar şekerli besinlerden kaçınarak, şeker ihtiyaçlarını sadece meyveden karşılamalıdırlar.’’ şeklinde konuştu. 
“TANSİYON, KALP, ŞEKER HASTALARI DUYARLI OLMALI’’
Tansiyon, şeker ve kalp hastalarının sıcaklarda oldukça dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çeken Özkan, tansiyon hastalarının tuz tüketiminden de kaçınması gerektiği bilgisi vererek, ‘’Kalp hastaları protein içeren besinlerden dikkat ederek et, süt ve yumurta gibi gıdaları az tüketmeli. Şeker hastaları da bilindiği üzere şekerli besinlerden kaçınmalarının yanı sıra hamur işlerinden de uzak durmalı. Ayrıca yine bu hastalar hiçbir öğünün kesinlikle atlamamalı.’’ ifadelerini kullandı. 
“ALERJİSİ OLANLAR DİKKAT ETMELİ’’
Özkan domates, baharat ve yumurta gibi bir takım besinlere karşı alerjisi olan vatandaşları uyararak, ‘’Sıcaklıklar, alerjisi olan bazı vatandaşların alerjilerini daha da hissedilebilir bir hale getirebilir.’’ dedi. 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510