Sanayicileri dinlediler

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın Çerkezköy OSB'ye düzenlediği ziyarette konuşan Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili M.Gürdal Adal, Tekirdağ'da faaliyet gösteren fabrikaların merkezlerini Tekirdağ'a getirmek için çalışma başlattıklarını söyleyerek 'Biz kendi şirketlerimizin tamamını taşıdık ve buradaki işlemler İstanbul'dan çok daha hızlı gerçekleşiyor. Örneğin vergi iadesini İstanbul'dan 10 kat hızlı alabiliyorsunuz.' dedi.

Sanayicileri dinlediler

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın Çerkezköy OSB’ye düzenlediği ziyarette konuşan Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili M.Gürdal Adal, Tekirdağ’da faaliyet gösteren fabrikaların merkezlerini Tekirdağ’a getirmek için çalışma başlattıklarını söyleyerek “Biz kendi şirketlerimizin tamamını taşıdık ve buradaki işlemler İstanbul’dan çok daha hızlı gerçekleşiyor. Örneğin vergi iadesini İstanbul’dan 10 kat hızlı alabiliyorsunuz.” dedi

Çerkezköy Bakış - Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Çerkezköy OSB ve Veliköy OSB’yi ziyaret etti.

İLK DURAK ÇOSB

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albrayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve beraberindeki Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Tamer Dodurka ile Mehmet Zeki Gürcün, TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa, TESKİ Genel Müdür Yardımcısı Soner Abdullah Ergin ve Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Halil Özge Dora ile bereaber ilk olarak Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti.

“ANA VİZYONUMUZ SANAYİ VİZYONU”

Başkan Albayrak ve ekibini Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gürdal Adal, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan karşıladı. Toplantı odasında yapılan konuşmalar da ilk olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak söz aldı. Başkan Albayrak, önceki gün Tekirdağ’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da Tekirdağ’ın ana vizyonunun sanayi olduğunu ifade ettim diyerek, “Lojistik yatırımları ile çevreye duyarlı mutlu ve yaşanılır bir Tekirdağ istiyoruz dedik. Bunu söylerken de Sanayi kuruluşlarını önümüze koyduk ve büyük güç olduğunu gördük. Büyükşehir’in yapılanması tamamlandıktan sonra her bölgeyi ayrı ayrı gezeceğiz ve çalışmalar yapacağız.” dedi.

“ÇERKEZKÖY SEVDASI HERŞEYİN ÜSTÜNDE”

Başkan Albayrak, “Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinin büyüklüğünü bildiğimiz için ilk ziyaretlere de buradan başlamak istedik. Tekirdağ her sene bir İlçemiz kadar nüfus artışı olan yer. Geçen yıl ile bu yıla bakarsan arada 32 bin nüfus farkı var ve bu rakamın 25 Bin’i göç. Çerkezköy’ü ele alırsak bir gecede Kapaklı’dan ayrıldı yüzölçümü ve nüfusu birden düştü. Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay’da her seferinde bize baskı yapıyor ve Çerkezköy’ün daha çok paya sahip olması gerektiğini söylüyor. Ben Vahap Başkan’da ki Çerkezköy sevdasını her şeyin üstünde tuttuğuna inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“YAPACAĞIZ, EDECEĞİZ KELİMELERİ KULLANMIYORUZ”

Başkan Albayrak konuşmasının devamında ise 2015 yılından itibaren yatırımlara daha çok ağırlık verileceğini vurgulayarak, “Bir gecede statü değiştiren ve Büyükşehir olan Tekirdağ’da halkımız bir düğme ye basıldığında her şey olsun istiyor. Ülkemizde bürokrasi yavaş işliyor ve biz Daire Başkanlarımızı 70 gün sonra bazı Daire Başkanlıklarını ise 90 günde atamasını yapabildik. 2015 yılına girdiğimiz Ocak ayından itibaren bizim yapacağız, edeceğiz kelimeleri kullanmayacağız. Bu yıl ile beraber yatırımların startını verdik ve her İlçeye yatırım planı yaptık. Fen İşleri Daire Başkanlığına 24 Milyon TL yatırım yaptık. Tüm İlçeler bundan faydalanacak. 550 milyon TL’lik Büyükşehir bütçesinin 260 milyon TL’sini yatırıma ayırdık.

“TEKİRDAĞ’IN GELİŞMESİNE KATKIDA BULUNURSUNUZ”

Büyükşehirlerde toplanan vergilerin yüzde 6’sının Büyükşehir Belediyesi’ne gelir olarak aktarıldığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçen yıl Tekirdağ genelinde 4 milyar TL vergi toplandığını ve bunun 240 milyon TL’sinin Büyükşehire aktarıldığını belirterek, “Bir sistem dahilinde şirket merkezleri Tekirdağ’a taşınsa alacağımız pay daha fazla olur. Sanayicilerden, işadamlarından ricam şirket merkezlerini Tekirdağ’a taşısınlar. Hem Tekirdağ’ın aldığı pay artar, hem de ilimizin gelişmesine katkıda bulunurlar” diye konuştu.

“GEREKLİ GİRİŞİMLERİ YAPTIK”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın konuşmasının ardından konuşan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gürdal Adal ise, faaliyet gösteren firmaların merkezlerinin Tekirdağ’a getirilmesinin çok avantaj sağlayacağını ifade ederek, “Tekirdağ'da faaliyet gösteren firmaların merkezlerini Tekirdağ'a getirmeleri konusunda gerekli girişimlerimizi yaptık ve olumlu sonuçlar almaya başladık. Biz kendi şirketimiz başta olmak üzere birçok firma merkezini Tekirdağ'a taşıdı. Bu konuda Başkanımızla aynı fikirdeyiz ve destekliyoruz. Elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Biz kendi şirketlerimizin tamamını taşıdık ve buradaki işlemler İstanbul’dan çok daha hızlı gerçekleşiyor. Örneğin vergi iadesini İstanbul’dan 10 kat hızlı alabiliyorsunuz.” dedi

“ÇOSB DOĞRU BİR ÖRNEK”   

Ziyarette son olarak konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinin çok doğru bir örnek olduğunu ifade ederek, “Tüm yapısı ile bu bölge çok önemli. Önemli olan Büyükşehir Belediye Başkanımızın bahsettiği Tekirdağ Sanayi Vizyonunda Çerkezköy’ün ciddi önemi var. ÇOSB bugünkü kaliteli yapısı lokomotif olarak görülüyor.” şeklinde konuştu.

“AYRICA ÖNEMSİYORUM”

AkAY, “OSB’nin bugünkü durumuna bakınca 60 Bin istihdamdan bahsetti. Sanayi vizyonundaki en önemli pay, ve Büyükşehir’inde 240 MilyonTL’lik payından da konuştuk. Buradaki en büyük eksiklik yıllardan beri vergi verirken 9’ncu sıradayız, vergiyi alırken ise 59’ncu sırada. Biz bunları önemsiyoruz, Çerkezköy Belediye Başkanı olarak ise ayrıca önemsiyorum.” diye konuştu.

“DAHA FAZLASINI HAK EDİYORUZ”

Akay son olarak yapılan yatırım planı hakkında konuştu. Başkan Vahap Akay Çerkezköy’ün çok daha fazla şeyler hak ettiğini dile getirerek, “240 Milyon TL gibi ciddi bir gelir alıyor Büyükşehir. Büyükşehir bu meblağın daha fazlasını almayı hak ediyor. Bunun içine Organize Sanayi Bölgelerini katarsak bu oranı daha yukarı çıkarmak lazım. Belki yasal düzenlemeler bunun önünü açar, Tekirdağ Türkiye’nin en önemli bölgelerinden biri iken gelişim hızı aynı düzeyde değil. Çerkezköy’ün iki Belediye Başkanı var ben ve Kadir Albayrak, Çerkezköy Tekirdağ’da bu kadar önemliyken ve bu denli geliri Büyükşehir’i gönderiyorken daha fazla yatırımı, bütçeyi ısrarla istiyoruz.” şeklinde konuştu.

SCADA ODASI GEZİLDİ

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde gerçekleştirilen toplantıda Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan tarafından Başkan Albayrak ve ekibine Çerkezköy OSB'de faaliyet gösteren sanayi kuruluşları, çalışma prensipleri, kapasitesi ve üretim kategorileri ile ilgili sunum eşliğinde ayrıntılı bilgi verildi. Başkan Albayrak toplantının ardından Çerkezköy OSB'nin SCADA odası başta olmak üzere bazı birimlerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

VELİKÖY İŞ ADAMLARI VE SANAYİCİLERİ DERNEĞİ ZİYARET EDİLDİ

Çerkezköy Organize Bölgesini ziyarette bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile beraber Veliköy İş Adamları ve Sanayiciler Derneği’ne ziyarette bulundu. Albayrak ve Akay’ı Veliköy İş Adamları ve Sanayiciler Derneği Başkanı Aret  Marancıoğlu ve Veliköy Organize Bölge Müdürü Mustafa Mayadağlı karşıladı.

“ÖNEMLİ BİR YIL”

Veliköy İş Adamları ve Sanayiciler Derneği ziyaretinde ise Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak daha öncede belirttiği gibi 2015 yılı ile beraber yatırımların başlanacağını ifade etti. Albayrak, “2015 yılı Tekirdağ için önemli bir yıl. Bizim için hizmette atılım yılı olacak. Önümüzdeki 4 yıl bizim için büyük yatırımların ortaya konması anlamında önemli bir dönem olacak. Geçtiğimiz dönem içerisinde yapının oluşturulması ve sistemin işler hale getirilmesi zaman aldı. Artık bahanemiz yok, ‘Yapacağız, edeceğiz’ demiyoruz. Artık Yaptık Ettik diyeceğiz. Bu anlamda Organize Sanayi Bölgelerimizle ortak projeler üretmek istiyoruz.” dedi.

İSTEKLERİNİ SIRALADILAR

Ziyarette konuşan Veliköy İş Adamları ve Sanayiciler Derneği Başkanı Aret Marancıoğlu ise Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’a isteklerini sıraladılar. Başkan Marancıoğlu, “Veliköy sanayicisi olarak başlı başına en büyük sorunlarımızdan birisi yol. Sanayicimizin çoğun hassas malzemeler taşıyor ve bu malzemeler en ufak sarsıntı da zarar görebiliyor. Bir diğer hususumuz ise otopark. Bu konu ile ilgili de Karayolları ile görüştük onların bizlere söylediği de yerel yönetimlerin bu konu ile ilgili çalışması gerekmiş. Bu konuda da Vahap Başkanımızdan ve Kadir Başkanımızdan destek bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

“BİR GECEDE SORUNLARI İLE BİRLİKTE ISLAHTAN OSB’YE DÖNDÜLER”

Ziyarette konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da Veliköy Organize Sanayi Bölgesi’nin tıpkı Tekirdağ gibi bir gecede ıslahtan OSB’den, Organize Sanayi Bölgesine dönüştürüldüğünü ve bunun sorunları da beraberinde getirdiğini belirterek, “Öncelikle durum tespitini iyi yapıp, sorunu iyi tespit etmek gerekiyor. Bir gecede Islah OSB’den Organize Sanayi Bölgesi’ne çevrilen Veliköy bunun sorunlarını yaşıyor. Bu sorunları çözmek için biz elimizden geleni yaptık, yapacağız” dedi.

“SİYASET İLE HİZMETLER KARIŞTIRILMASIN”

Ziyaretin sonunda konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ta kendisine yapılan eleştirilere cevap verdi. Başkan Albayrak, “Hizmet noktasında eksiklerimizin olduğu söyleniyor ve ayaklarına poşet bağlayıp çamur içinde fotoğraf çekenler eleştiride bulunuyor. Eleştirmek halkımızın en doğal hakkıdır fakat şunu da düşünmek lazım, iki dönem İktidar partisinin yerel yönetimleri bunca zaman bir yatırım yapılmadıysa Tekirdağ’ın ihmal edildiğini gösterir.” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANIMIZI BİZE YAKIŞIR ŞEKİLDE AĞIRLADIK”

Albayrak son olarak ise, önceki gün Tekirdağ’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Sayın Cumhurbaşkanımız dün Tekirdağ’ımıza geldi. Bizde bize yakışan şekilde Cumhurbaşkanımızı ağırladık.” dedi.