'Seçme ve seçilme hakkı kağıt üzerinde kalmaya başladı'

CHP Çerkezköy Kadın Kolları Başkanı Emel Şencan, 'Yıllar önce Atatürk'ün kadınlarımıza vermiş olduğu seçme ve seçilme hakkı yıllar geçtikçe kağıt üzerinde kalmaya başladı. Ne yazık ki birkaç gün önce siyasi partiler yasası değişikliği için, kadının eşit temsil hakkındaki partimizin yasa teklifi AKP ve MHP tarafından reddedilmiştir. Bizler kadın-erkek eşitliği için dün olduğu gibi, bugün ve bugünden sonrada hakkımızı savunmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz' dedi.

'Seçme ve seçilme hakkı kağıt üzerinde kalmaya başladı'

Çerkezköy Bakış - CHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanlığı tarafından 5 Aralık Kadın Hakları Günü dolayısıyla kahvaltılı basın açıklaması düzenlendi. Bir kafede düzenlenen açıklamaya, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, CHP Çerkezköy Kadın Kolları Başkanı Emel Şencan ve yönetimi katıldı.

“KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI TANINMASININ 87. YILDÖNÜMÜ”

Kahvaltı sonrası basın açıklaması yapan CHP Çerkezköy Kadın Kolları Başkanı Emel Şencan, “Bugün 5 Aralık Kadın Hakları Günü. Bugün, Atatürk Devrimlerinin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 87. yıldönümü. 5 Aralık 1934'de Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Türkiye, Fransa’dan ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı. Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte kadınlarımız çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde etmişler, eğitimde, sosyal hayatta ve çalışma hayatında yer almaya başlamışlardır. Önce belediye ve muhtarlık seçimlerine katılan kadınlar, Meclise girmişlerdir. Kadınlarımızın katıldığı ilk genel seçim olan 8 Şubat 1935 yılında yapılan TBMM 5. Dönem seçimlerinde, 17 kadın milletvekili TBMM’ye girmiştir. Ara seçimlerde bu sayı 18'e ulaşmıştır. Böylece kadınlar TBMM’deki tüm milletvekillerinin (400) yüzde 4,5’ini oluşturmuştur. Bu oran, Cumhuriyet tarihinde kadınların TBMM’de en yüksek temsil oranlarından birisiydi. Bu özelliğini de 2007 genel seçimlerine dek korudu” şeklinde konuştu.

“HAKKIMIZI SAVUNMAYA VE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Yıllar önce Atatürk’ün kadınlara vermiş olduğu seçme seçilme hakkının yıllar geçtikçe kağıt üzerinde kalmaya başladığını ifade eden Şencan, “Kadın - erkek eşitliğini sağlayacak, kız çocuklarının kesintisiz eğitim yapmasına olanak sağlayacak, kadın istihdamını artıracak bir dizi yasanın çıkartılması, erken yaşta evlenmelerin, kadının şiddet, taciz görmesine engel olacak eğitimlerin verilmesi ve yasaların buna göre düzenlenmesi gereklidir. Bu yasaların çıkartılmasında meclisteki kadın milletvekillerinin katkısının çok daha etkin olması gerekmektedir. Şüphesiz ki bu değişiklikler partiler üstü bir anlayışla çözüme kavuşturulmalıdır. Ne yazık ki birkaç gün önce siyasi partiler yasası değişikliği için kadının eşit temsil hakkındaki partimizin yasa teklifi AKP ve MHP tarafından reddedilmiştir. Bizler kadın-erkek eşitliği için dün olduğu gibi, bugün ve bugünden sonrada hakkımızı savunmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.