Şencan: Kadınlarımızın değeri sadece bir güne sığdırılamaz

CHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Şencan, 'Kadına zarar vereni korumak, görmezden gelmek, hatta yok saymak da şiddettir. Bu bir farkındalık günüdür. Ve kadınlarımızın değeri sadece bir güne sığdırılamaz' dedi.

Şencan: Kadınlarımızın değeri sadece bir güne sığdırılamaz

Çerkezköy Bakış - CHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanlığı tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle kahvaltı programı düzenledi. Programa CHP İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, CHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Şencan ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın eşi Güliz Akay ile CHP Çerkezköy İlçe Kadın Kolları Yönetimi katıldı.

“BU BİR FARKINDALIK GÜNÜDÜR”

Kahvaltının ardından günün anlam ve önemine belirten bir konuşma yapan CHP Çerkezköy Kadın Kolları Başkanı Emel Şencan, “Bugün tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için mücadele veren emekçi kadınların, yani bizlerin günüdür. Bugün ne oldu? 8 Mart 1857’de New York’ta bir dokuma fabrikası işçileri daha iyi çalışma koşulları istemiyle greve başlamış ancak polisin işçilere saldırması, fabrikaya kilitlemesi ve ardından çıkan yangın dolayısıyla 129 kadın işçi can vermiştir. Bu olaydan yaklaşık 53 yıl sonra Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’da toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olmasına oy birliğiyle karar verilmiş. Ülkemizde ise 1921 yılında kutlanmaya başlanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü adından da anlaşıldığı üzere emek gösteren, eşitlik uğruna mücadele eden ve acılar yaşayan kadınların 8 Mart değil, her gün olsa ancak hem ülkemizde hem dünyada 1 gün hatırlanıyor ve ertesi gün unutulmaya başlanıyor. Bizler, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kadınların eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik ve ekonomik haksızlıklarının giderilmesi, cinsel ayrımcılığın sona erdirilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi, saygın yaşam ve insan onuruna yakışır çalışma şartlarının sağlanması yolunda verdikleri mücadelenin simgesi olduğuna inanıyoruz. Ve hiçbir ülkenin kadınlarının emeği ve katkısı olmadan sağlıklı bir şekilde gelişmesini, kalkınmasını, demokratik eşitliğinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Günümüzde de kadının sosyal, ekonomik ve politik katkılarına her zamankinden fazla ihtiyaç duyulduğuna inanıyoruz. Kadına zarar vermek, kadına şiddet uygulamak, sadece psikolojik ve fiziksel olarak zarar vermek anlamına gelmemeli. Yaşanan şiddete, tecavüze, tacize uygulanan psikolojik baskıya sessiz kalmak da şiddettir. Kadına zarar vereni korumak, görmezden gelmek, hatta yok saymak da şiddettir. Bu bir farkındalık günüdür. Ve kadınlarımızın değeri sadece bir güne sığdırılamaz. Kurtarabileceğimiz her can, her kadın çok önemli. O kadınlar anne çünkü, o kadınlar evlat, kız kardeş, o kadınlar eş ve o kadınlar insan. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Bir toplum cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesi ile yetinirse o toplum yarı yarıya zayıflamış olur’ Elde ettiği hakları sonuna kadar koruyup geliştireceği inancıyla tüm kadınlarımızın bu anlamda gününü kutluyoruz” dedi.