Şeytanlığa gerek yok!..

Bir gün bir aslan, bir kurt ve bir tilki birlikte avlanmak üzere sözleşerek ormanda dolaşmaya başladılar. Birbirlerine yardım edecek, bol bol avlanacaklardı. Gerçi bu iş aslanın zoruna gidiyordu lakin sabrediyordu. Üçü birden dolaşıp uzun bir süre avlandılar, derken bir yaban öküzü, bir dağ keçisi bir de semiz tavşan avladılar. Bir çeşme başına geldiler, uzun süre dolaşmış, yorulmuşlardı.
Dinlenmek için mola verdiler.
Aslan; “Ey kurt, bu avladığımız hayvanları adaletli bir şekilde paylaştır, adaleti yeniden ihya et” dedi.
Kurt kalktı, kendinden son derece emin adımlarla yürüdü.
Yaban öküzünü aldı, aslanın önüne bıraktı;
“Efendim”, dedi. “En büyüğümüz siz olduğunuz için yaban öküzü sizin hakkınız. Keçi orta boyda ve orta irilikte, o da bana düşer. En küçüğümüz tilki olduğuna göre tavşanda onun hakkıdır” dedi.
Bu paylaşımın karşısında aslan öfkeyle kükredi;
“Ey haddini bilmez gafil! Benim yanımda kendine nasıl pay çıkarırsın? Dedi ve bir pençe darbesiyle kurdu yere serdi.
Sonra tilkiye dönerek:
“Ey tilki, bu avları adaletli bir şekilde paylaştır bakalım” dedi.
Tilki önce aslanın önünde saygıyla eğildi, sonra:
“Bu semiz öküz siz efendimizin kuşluk yemeği, Keçi, siz büyük kralımızın öğle yemeği için güzel bir yahni olur. Tavşana gelince, o da size akşam yemeği olur” dedi.
Aslan gayet hoşnut bir şekilde:
“Ey tilki çok adil davrandın. Söyle bakalım, böylesine güzel paylaştırmayı kimden öğrendin?” diye sordu.
Tilki, aslana fark ettirmeden her ihtimale karşı birkaç adım geriye doğru uzaklaştı, sonra kurnazca gülerek;
“Kurdun başına gelenlerden efendim” dedi.
 
“Haksızlık karşısında ses çıkartmayan dilsiz şeytandır” (Hz.Ali). Ne yazık ki, dilsiz şeytanlarla dolu bir ülkede yaşıyoruz. Nasılsa “BANA DOKUNMUYOR” diye SAĞIR oluyoruz. Duysak bile “KULAK ARKASI” ediyoruz. Görsek bile “BAKAR KÖR” oluyoruz. Yani anlayacağınız, üç maymunu oynuyoruz. Duymadım, Bilmiyorum, Görmedim.  Susmamız gereken yerde gevezelik yapıyor, konuşmamız gereken yerde ağzımızı kapatıyoruz. “Aman rahatım bozulur, koltuğumdan olurum, koltuğum sallanır” düşüncesiyle hep susuyoruz. Dilsiz şeytan oluyoruz. Dilimizin de şahitlik edeceği mahşer gününü hiç hesaba katmadan yaşıyoruz.
Tercih sizlerin, adil olmayan bir davranış karşısında SUSMAK mı? Yoksa KARŞISINDA olmak mı? Onurlu olan tercih, haksızlık kimler tarafından yapılırsa yapılsın MAZLUMDAN yana ZALİME karşı durmaktır. Karşısında olmaktan kastım; asla savaş açmak anlamında değildir. Yanlış yapanlara hatalarını söylemediğimiz zaman, o kimseler her yaptığı davranışı kendi hakkıymış gibi kabul edecek ve hiç rahatsızlık duymayarak KASILA KASILA gezecektir. Yaptıklarını doğru bilecektir ki, bu çok büyük bir vebaldir. Unutulmamalıdır ki! ZALİMLER gücünü onu ALKIŞLAYANLARDAN alır. Yukarıdaki hikayede tilki misali kurnazca “yiyecekleri sana hak ettiğin için değil de, korkumdan  veriyorum” diyebilmektir. Bizler dilimizin döndüğü, aklımızın yettiği ölçüde haksızlığın karşısında durmamız gerekir. “UCU SİZE DOKUNMADIĞINDA” ahkam kesmek çok basittir. Dokunduğunda ise NE KADAR HAVAYA ZIPLADIĞINIZI çok iyi görmek lazımdır. “Haksız güç zalimdir, güçsüz hak ise her zaman çaresizdir”. Yüce Allah (c.c.) ise her zaman ÇARESİZLERİN-MAZLUMLARIN yanındadır. Allahü teâlâ bir hadis-i kudsîde buyurdu ki : “İzzetim ve celalim hakkı için zalimden intikam aldığım gibi, gücü yettiği halde, mazluma yardım etmeyenden de intikam alırım.” [Hâkim]
Şükürler olsun ki ilahi adalet var. Haksızın haklıyı ezip, güçlünün güçsüzü, haksızın haklıyı ezip geçtiği şu zamanda yapılan zulümlere suskun kalmayı tercih eden dilsiz şeytanlardan elbet bir gün hesabının sorulacağı kesin. Bu huzur içimi son derece rahatlatıyor. Zira herkes bir gün sonsuza dek susacak, o sustuğu gün istese de konuşamayacak. Bildiği halde sustuğunun hesabı mutlaka sorulacak. Bu sebeple dünya menfaatleri için, hırslarımız için, ihtiraslarımız için “ŞEYTANLIĞA GEREK YOK”. Ölüm var, her şeyin açığa çıkacağı hesap günü var. Yüce rabbim cümlemize “hesabını veremeyeceğimiz” adımlar attırmasın.

Bu vesile ile tüm okurlarımızın Mübarek Ramazan Bayramını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şaban Karakaş
Şaban Karakaş - 6 yıl Önce

sizin de bayramınız mübarek olsun

banner265

banner479

banner306