CHP Çerkezköy 38. Olağan İlçe Kongresi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Kongrede başkan olmak için mevcut başkan Ayfer Dönmez beyaz liste ile, Özgür Sönmez ise mavi liste ile seçime girdi.

“MAALESEF KATILMAYIP TARAF OLDUKLARI BİR SÜREÇ YAŞADIK “

CHP Çerkezköy İlçe Başkan adayı Özgür Sönmez, burada yaptığı konuşmada partililere seslendi. Kendisini tanıttıktan sonra yaptığı konuşmada, şu ifadelere yer verdi: Genel merkezimizin kongre takvimi doğrultusunda 16 Haziran Cuma günü adaylık açıklaması. Adaylık açıklaması için kurumsal yapımıza saygımızdan ilçemizden bir mesaj atalım talebimiz oldu. Kontörümüz bitmiş sağlık olsun. Kendi imkanlarımızla çözmeye çalıştık. Ulaşamadıklarımızın da konuyu bilgisine sunarım. İlçe yönetiminin, meclis üyelerinin, belediye başkanımızın maalesef katılmayıp taraf oldukları bir süreç yaşadık. Aslında aday olmamızın temel amaçlarının başında gelen sorunda bu, bizden olmayan burada olmasın. Değerli arkadaşlar bizler hak, hukuk, adalet için 420 kilometrelik yolu 25 günde yürüyen genel başkan tarafından yönetilen bir partinin üyeleriyiz. Değerli arkadaşlar bizlerden korkmanıza gerek yok. Kazansak ta kaybetsek te Bizlerin duruşu belli bizler Cumhuriyet Halk Partisinin üyeleriyiz. Partimize de ideolojimi zede bağlılığımız sonsuz.

“BU BİZİM PARTİ KÜLTÜRÜMÜZDE YOK”

29 Temmuz Cumartesi günü ilçemizde mahalle delege seçimlerini gerçekleştirdik. Benim için ayrı bir anlamı da çocuğumun aynı gün sünnet düğününün olmasıydı. Değerli arkadaşlar insanları sevdikleriyle sınamayın. Bu bizim parti kültürümüzde yok. Etik değerlerimizi yitirmeyelim.

Adaylık sürecimin her anında ilçe başkanımızla iletişimde kalmaya çalıştım. Kendimizi anlatalım taleplerimiz oldu. Seçim günü özellikle sandık başında temsilcilerimizin olmaması, seçim günü yaşanan olumsuzluklardan sadece sizlere 1 tanesini anlatacağım. 17 yaşında üye olmayan bir kardeşimize oy kullandırmaya çalışılması aslında bu delege seçim sürecine gölge düşmesini sağlayan en trajik olay oldu. Bu sürecin ardından ne mi yaptık doğal olarak itirazlarımızı gerçekleştirdik. Maalesef ki gelen cevap bizleri üzdü.  Kanıt olmaması. Tutulan tutanak burada. Görevli arkadaşların imzaları var.  Yaşadığımız bu olumsuzluklar sonucunda 88 delege ile seçimi tamamladık. 

Herhangi bir usulsüzlüğe bulaşmamız doğal organik 815 üyemizin oyunu aldık. Anamızın ak sütü gibi helal. Etik değerler çerçevesinde karşı listeden delege olan hiç kimseden imza istemedik.

Kimseyi işiyle gücüyle tehdit etmedik. Bu seçimi kaybedelim önemli değil önemli olan emeğin kentinde insanların ekmeğiyle oynanmamasıdır. 2012 yılından sonra Çerkezköy’de ilk defa iki adaylı bir seçim yaşayacağız değerli arkadaşlar. Bu süreç bizlere ayrı bir misyon yüklüyor. Delege seçiminde oyların yüzde 46’sı mavi listeye verilmiştir. Rakibimiz beyaz liste ise yüzde 54 oy ile delege üstünlüğünü almıştır.

“HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ”

Delege seçim günü partiden ayrılırken yönetici arkadaşlarımızdan biri gelip helallik istiyor, özür diliyor. Cevabımız net. Bizler partiliyiz özrünüzü kabul ediyoruz ama ben ve emek veren arkadaşlarım hakkımızı helal etmiyoruz. Sabahlara kadar çalışan arkadaşlarımın hakkını yapılan usulsüzlüklere helal etmek bize yakışmaz. Bizler mücadeleye devam edeceğiz. Bizler buradan tüm yöneticilerimize sesleniyoruz. Bu daha bir başlangıç Çerkezköy’e geliyor gelmekte olan. Şuan burada Çerkezköy’de başlayacak değişim için tüm delegelerimizden mavi listeye desteklerini bekliyorum. Değerli yol arkadaşlarım 206 bin 829 kişinin yaşadığı Tekirdağ’ın en hızlı büyüyen ve en fazla göç alan ilçesini daraltılmış kadrolar ve tek yönlü bakış açısıyla yönetemeyiz. Üye sayılarımızı biran önce arttırmalıyız. İnternetten yapılan üyelikleri neden onaylamadınız sorumuzun cevabı siz daha siyaseti yeni öğreneceksiniz olmamalı. Son 3 yılda partimizden 500’den fazla kişi istifa etmiş nedenlerini araştırmak zorundayız. Partimizi kişisel çıkarlara alet edemeyiz. Son genel seçim sonuçlarına göre rakibiz olan parti 12 bin civarında oy farkla önümüzde. Bu noktada acil çözümler üretecek kadroları bir an önce göreve getirmeli ve partimizi sahaya indirmeliyiz. Bu görevlere talip olurken bizlerde belli hedefler ve projeler oluşturduk. Partimize bir ilçe binası kazandırmayı hedefliyoruz.

Bizlerin döneminde oluşacak adaylıklarda tüm adaylara eşit mesafede olacağız ve tüm adayların açıklamalarında yanlarında duracağız. İlçemizdeki tüm yerel derneklerle temas halinde olup katılımcı demokrasiyi sağlayacağız. Üye olmak isteyen vatandaşlarımızın üyelik işlemlerinin kolaylaştırılması için elimizden gelen tüm desteği vereceğiz. Belirli periyotlarda ilçe danışma ve tanışma toplantıları yapacağız.

“ÖN SEÇİM TALEBİMİZ VAR” 

11 yıl sonra 2 listenin yarışacağı üyelerin yüzde 46 ya 54 oranında tercih yaptığı bir ilçede yapılacak olan seçimlerde ön seçim talebimiz var.  Yerel yönetim seçimlerine çok az bir süre var. Çerkezköy buna hazır belediye başkan adayımızı, meclis üyelerimizi parti üyelerimiz belirlesin. Adaletli bir şekilde seçim yaparak tüm adaylarımızı belirleyelim. İlçelerde yapılan mahalle delege seçimlerinde aday olan her listeden gözlemci konulması ve gerekli kontroller yapılarak oy kullanılmasının sağlanması. Bu çözümle adaletli bir seçim gerçekleştirip iktidar yürüyüşümüzü hızlandırabiliriz. Her zaman söylediğimiz gibi Çerkezköy Tekirdağ’ın göz bebeği en hızlı gelişen ve büyüyen ilçe konumundayız böyle hızla gelişen bir ilçede başarılı olmak vizyonla, inovasyonla ve halkı anlamakla olur.

3 bin 121 üyemizi kahve köşelerinde delege seçimine zorlamak ve tüm mahalleleri aynı günde tamamlamak hem son genelgemize göre yanlıştı hem de mevcut yönetimin vizyonunu göstermektedir.  Bakın bugün ne kadar güzel bir ortamda seçim yapıyoruz.

Büyükşehirimiz tarafından yapılan ve Çerkezköy’ümüze kazandırılan bu kültür merkezinde keşke mahalle delege seçimlerini de yapabilseydik. İnşallah seçimi kazanırsak bizlere yapmak kısmet olur.

Değerli partili yol arkadaşlarım, önümüzdeki günlerde sırasıyla 9 Eylül partimizin kuruluşu ve yine 29 Ekim Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yaşını kutlayacağız. Bu vesileyle de ülkemizin ve partimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Tüm Milli Mücadele kahramanlarını saygıyla anıyorum. Hepsinin ruhları şad olsun. Nasıl ki 100 yıl önce bir milli mücadele ruhuyla ülkemiz aydınlık yarınlara yelken açtıysa bizlerde burada Çerkezköy’ümüzde tüm partililerimizle birlikte

Her şey hazır…  EDS’ler devreye giriyor Her şey hazır…  EDS’ler devreye giriyor

başarı dolu,  umut dolu, gelecek dolu bir yol yürümek için yola çıkıyoruz. Hepinize saygı ve selamlarımı sunarım.

Muhabir:  Hilal SAVTEKİN