BAL ve SAL’da yabancı oyuncu kuralı

Türkiye Futbol Federasyonu Amatör futbol liglerinde uygulanacak esasları yayınladı. Kitapçıkta amatör liglerdeki yabancı oyuncu kuralı da yer aldı. Düzenleme ile Bölgesel Amatör Liginde (BAL) yabancı futbolcu oynamayacak. Öte yandan yerel liglerin büyükler kategorisinin en üst liginde de yabancı uyruklu futbolcular oynayamayacak. Bu karar ile Tekirdağ Süper Amatör Liginde de yabancı oyuncu oynayamayacak.

BAL ve SAL’da yabancı oyuncu kuralı

Çerkezköy Bakış - Türkiye Futbol Federasyonu, 2019 – 2020 sezonu amatör futbol liglerinde uygulanacak esasları 86 sayfalık bir kitapçıkta yayımladı. Kitapçıkta yabancı oyuncu kuralı da yer aldı. 

İŞTE O KURAL

Yabancı uyruklu futbolcuların lisanslarının federasyonca verilmesi ile ilgili esaslar başlığı altında yayımlanan kural ile ilgili: “2019-2020 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’de yabancı uyruklu futbolcu oynamayacaktır. Yerel liglerin büyükler kategorisinin en üst liginde yabancı uyruklu futbolcular oynayamazlar. Yani, ilde Süper Amatör, 1. ve 2. Amatör lig’ler varsa Süper Amatör Lig’de yabancı uyruklu futbolcu oynayamaz. 1. ve 2. Amatör liglerde oynar. İlde 1. ve 2. Amatör Ligler varsa, 1. Amatör lig’de oynayamaz, 2. Amatör ligde oynar. İlde sadece birinci Amatör lig varsa yabancı uyruklu futbolcular bu ligde oynarlar ama takımları sezon bitiminde BAL takımı ile baraj müsabakası oynama hakkı elde ettiyse, bu baraj müsabakasında yabancı uyruklular oynayamazlar. Yabancı uyruklu futbolcular kendisi tarafından Türkiye’de en az bir yıl (12 ay) oturma izni almış olmalıdır. Yabancı uyruklu futbolcular oturma iznini futbol haricindeki spor branşlarından dolayı almışlarsa futbol lisansı verilmez. Şayet, futbol lisansı verildiği anlaşıldığında AFDK’ya sevki yapılarak lisansın iptaline karar verilir. 12 aylık oturma izni alan yabancı uyruklu futbolcu başvuru hakkını oturma izninin ilk 6 ayında kullanmak durumundadır. Yabancı uyruklu futbolcuların oynama hakkı olduğu büyükler kategorisindeki takımlarda en fazla 2 (iki) yabancı uyruklu futbolcu için tescil işlemi yapılır. Ayrıca tüm amatör kulüplerin U19 kategorisinde 2001-2004 yılları arası doğumlu en az 12 ay oturma izni almış olan en fazla iki (2) yabancı uyruklu futbolcu oynayabilir.” ifadelerine yer verildi.
 

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510