banner265

banner571

Erem: Veremeyeceğimiz bir kuruş hesabımız yok

1911 Çerkezköyspor kulübü eski başkanı Uğur Erem, 1911 Çerkezköy Doğanspor yönetimi tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalara cevap verdi. Erem, “Bizim veremeyeceğimiz bir kuruş hesabımız yok. Her şey oradadır açıktır.” dedi. Birleşme sürecinde kulübün borçsuz istendiği için kendi dönemine ait borçları ödemek adına yine kendi döneminin parasını kullandığını ifade eden Erem, “Benim yöneticim orada başkan. Para çekme yetkisi hala bende. Çünkü kendi dönemimin parasını çekiyorum. Sizin paranızı çekmiyorum. Ben kulüpten ayrıldıktan sonra para yatırıldı ben onu çektim aslında o kullandığım para benim dönemimden kalan borçları kapatmak için. Bu kadar net” ifadelerini kullandı. Yönetimin iki kulübü birden düşürdüğünü söyleyen Erem, “Bir senede iki tane takım düşüren başka bir yönetim var mıdır? İki takımı düşürdü bu adam. Doğanspor’u Süper Amatör’den düşürdüler bizi de ne hale getirdiler gördünüz. Hem suçlu hem güçlüler.” diye konuştu.

Spor 03.04.2019, 12:54 03.04.2019, 14:40
Erem: Veremeyeceğimiz bir kuruş hesabımız yok
banner301

Çerkezköy Bakış - 1911 Çerkezköyspor kulübü eski başkanı Uğur Erem, 1911 Çerkezköy Doğanspor yönetiminin geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalara cevap verdi. Birleşme sürecine de değinen Erem, birçok konuda açıklamalarda bulundu.

“ÇEKİRDEK ÇİTLETEREK BAŞKANLIK YAPILMAYACAĞINI SÖYLÜYORUM”

Amatör’de takım yönetmek ile BAL’da takım yönetmenin farkını yeni yönetimin anlayamadığını söyleyen Erem, “Geçen sene şampiyonluğu kıl payı kaçırmış, Ziraat Türkiye kupasına katılmış bir takım teslim ettik. Ufak tefek şansızlıklar olması üçüncü lige çıkmıştı. Amatör takım yönetmekle BAL liginde takım yönetmek farkını bu arkadaşlar anlamamış. Kahve köşelerinde mahalle dedikosu yaparak takım yönetilmeyeceğini, tel örgüler arkasında çekirdek çitleterek başkanlık yapılmayacağını söylüyorum. Şimdi hala bugün üzülüyorum deplasmana gelen takımlar beni arıyorlar kimse bizi karşılamıyor diyor. Böyle kulüp yönetilmez.” dedi.

“BU AÇIKLAMA YAPTIĞI, OTURDUĞU YER BELEDİYE TESİSSİDİR”

Paraşütle gelmediğini ifade eden Erem, “Birleşme sürecinin fikir babası benim. Geçen yıl bu takımı bir şekilde bir yere getirdik. Ben paraşütle buraya gelmedim. Ben Çerkezköy Belediyespor’un başkanıydım. Sekiz amatör branşta faaliyeti var. bugüne devam ediyor. Spor külüplerine o dönem Çerkezköy’de nasıl yardım yapabiliriz çırpınışı ile mücadele ettik. Arşivlerinizde verdik. Belediye olarak gidip hepsini verdik. 20 yıl futbol oynadım. Amacımız Çerkezköy’de BAL’a takım çıkmış, Akhisar, Alanya olması için mücadele ettik. Geçen yıl sanayicileri, esnafı yardıma çağırdık. Geçen yıl belediye başkanı yardım ettiğini bu yıl ise yapmadığını söylemiş. Bu açıklama yaptığı, oturduğu yer belediye tesissidir. Ben kazandırdım. Masa sandalye belediyeye aittir. Deplasmana gittikleri otobüs, top oynadıkları saha belediyenin, ilk devrenin yemekleri belediye tarafından finanse edildi.” şeklinde konuştu.

“KİMSENİN BABASININ ÇİFTLİĞİ DEĞİL”

Kulübün kimsenin babasının çiftliği olmadığını ve aile şirketi olmadığını ifade eden Erem, “Okuyup araştırması gerekiyor. 5393 sayılı belediye kanunu var. 14. maddesi büyükşehir ve diğer belediyeler yasalarla sınırlanmış okuyorum aynen. Büyükşehir belediyelerinde binde 7, ilçe belediyelerinde bütçelerinin binde 12’sini geçemez. Yasal hüküm. Yani hiçbir belediye başkanı ben alın size 1 milyon, alın size 2 milyon. Beyefendinin dediği gibi alın size bin 400  falan öyle bir dünya yok. Sizler içindesiniz, yaşadınız. Biz çekiliş yaptık. Araba çekilişi yaptık. Konser yaptık. Atkı sattık, kapı kapı gezdik para dilendik. Bilet kestik arkadaşlar, bilet maçlarda kapılarda bilet kestik. Stadın etrafının her tarafına reklam aldık. Bir lira reklam parası yoktu. Yani Vahap Akay bize verdi vermedi diyenler utansınlar. Hayatında hiç spor kulübü ile ilgilenmemiş, futbolla hiç ilgilenmemiş insanları müteahhitleri getirdik yönetime soktuk ki şu kulübe 3 kuruş 5 kuruş katkısı olsun istedik. Böyle getirdik bu kulübü buraya. Şimdi beyefendi beni en çok ilgilendiren bölümü, yaklaşık 55 bin TL usulsüz bir şekilde çekilmiş. Arkadaşlar ben 35 sene devlette çalıştım. Ben 35 senede devlette anlımın akıyla çalıştım. Emekli olurken de ödüllü olarak emekli oldum. Bu Çerkezköy’ün yüze 80’i beni tanır. Bende o okullarda çalışırken onlarca yüzlerce dernek yönettim. Spor kulüpleri dernekler yasasına göre yönetilir. Kimsenin babasının çiftliği değil. Aile şirketi de değil. Öyle iki kardeş bir araya geleceğiz kulüp yöneteceğiz öyle bir şey yok. Şimdi ben çekildiği iddia edilen paralarla ilgili tarihçeyi size söyleyeyim.” şeklinde konuştu.

“NECMETTİN ÇINAR’I KULÜP KAPANMASIN DİYE BAŞKAN YAPTIK”

Kulübün kapanmaması için Necmettin Çınar’ın başkan yapıldığını dile getiren Erem, “Şimdi arkadaşlar biz bu kulübü çağırdık bu arkadaşları dedim ya fikir babası. Her gün geliyorlar Doğan Spor’a yer verin Doğan Spor’a para verin, Doğan Spor’a tesis verin falan. Çağırdık dedik ki Doğan Spor Şampiyon oldu mu? Evet. Gelin siz her sene belli bir miktar para harcıyorsunuz kulüp olarak. Gelin bu iki kulübü birleştirelim gücümüzü de birleştirelim, ekonomimizi de birleştirelim, bu kulübü bir yere taşıyalım, olur mu? Tamam olur dediler. İsmini de değiştirin, tamam ismini de değiştirelim. Rengini değiştirin, ona da varız. Başkanlığı da ben istemiyorum siz kimi istiyorsanız o olsun dedik. Burada mutabık kaldık. Bir genel kurul yaptık. Görevi devredeceğiz biz o ara duyuyoruz ki Doğanspor’un kendisini fesh etmesi lazım yasa gereği fesh etmeden birleşme olmaz. Tüzüğümüzü değiştirdik dedik ki bundan sonra bu takımın adı Çerkezköy 1911 Doğan Spor olacak. Tüzüğümüze yazdık. Şimdi hem Doğanspor Süper Amatörde hem Doğan Spor Bal Lig’inde olmaz. Onların kendilerini fesh etmeleri lazım. Süre uzadı. Gidiyorlar, geliyorlar toplantılar bir türlü olmuyor. Biz o arada başka şeyleri duyuyoruz. Doğan Spor’u bir yerlere pazarlamaya çalışıyorlar. İsmini. Spor kamuoyu biliyor ki Doğan Spor’un o Süper Amatörde ki Doğan Spor ismini ilimizde ki başka bir ilçenin ben biliyorum kimler olduğunu birçoğu da bilir. O takımlarına pazarlamak işindeler süreç uzuyor. Dernekler masasında boşluk olmaz arkadaşlar. Birlerinin sürece dahil olması lazım. Ve ben istifa ettiğim o dönem de kalktık yönetimden bir arkadaşımızı Necmettin Çınar’ı kulüp kapanmasın diye başkan yaptık. Çünkü eğer federasyon olan şeylerimizi yerine getiremezsek kapanır bu kulüp. Küme düşeriz. Rica ettik o arkadaşımızdan geldi başkan oldu.” dedi.

“İKİ TAKIMI DÜŞÜRDÜ BU ADAM”

Yönetimin başarısız olduğunu ifade eden Erem, “İşte benim para çektiğim dönem o dönemdi. Neyin parasını çekmişim onu söylüyorum. Bu beyefendiler bize dedi ki; biz bir kuruş para borç kabul etmiyoruz. Peki ama bizim alacaklarımız var dedik. Arkadaşlar bakın ben Spor Toto Müdürlüğüne Ankara’ya geçen sene Mayıs ayında gittim. Dediler ki bütün Amatör Spor Kulüplerine Bal Lig’inde ki kulüplere borç faturalarınızı getirin size bir miktar para yardımı yapacağız. Peki dedik. Alın makbuzunuzu, kaşenizi kulüp başkanları gelsinler. Geçen sene Mayıs ayı gittik. 50 bin TL’lik makbuzu makbuz oradadır kayıtları da duruyor. Kesin dediler bize 50 bin TL’lik bağış makbuzunuzu kestik bıraktık. Gidin dediler biz size kulübe parayı göndereceğiz. Biz de sevinerek geldik. Hala o paranın bir kısmı geliyor arkadaşlar. İnanmayanlar gitsinler Çorlu’daki başkana sorsun ya da açsın Süper Toto Lig Müdürlüğünü desin ki 1911 Spor Kulübüne 50 bin TL’lik bağışı hangi sürelerde, hangi periyotlarda yatırdınız. Ve bu arkadaşlarda bunun altını çizerek söylüyorum bizim almamız gerek 50 bin TL’nin 25 bin lirasına el koydular. Biz o parayı alıp esnafa olan toplam borcumuzu ödeyecektik. Şimdi esnafla mahkemeliğiz. Benim dönemime ait paraya el koyacaksın sonra ben kendim için bir başka şey arkadaşlar. Federasyon ne yapıyor bize bağış yapıyor. Diyor ki sizin deplasman giderinizi biz karşılayacağız. Hakikatten giderlerini karşılıyorlar. Ne kadar kilometresi 50 lira 100 lira civarı. Ne zaman gönderiyor o parayı arkadaşlar iki deplasman sonra kayıtlar oradadır. Şimdi benim Mayıs ayında almam gereken para Haziran ayında kulübün kasasına girmişse o para benim dönemimin borçları için çekilen bir para değil midir? Kaldı ki bu arkadaşlar yönetimi devir aldıktan sonra dediler ki biz başka bir bankada hesap açtık. İyi dedim çok iyi olmuş biz kendi bankamızda ki hesaplarla sıfırlayana kadar devam edeceğiz. Olay bu. Bu arkadaşlarla bu konuyu da hukuk önünde yargı önünde de hesaplaşacağım. Çamur at izi kalsın, seçimlere 3 gün kala algı yaratalım yok Vahap Akay şöyle demiş yok onun meclis üyesi böyle demiş diyerek kendilerini aklayamazlar. Açın Guinness Rekorlar Kitabı’na bakın dünyada bir senede iki tane takım düşüren başka bir yönetim var mıdır? İki takımı düşürdü bu adam. Doğan Spor’u Süper Amatör’den düşürdüler bizi de ne hale getirdiler gördünüz.  Hem suçlu hem güçlüler. Bugüne kadar biz konuşmadık. Dedik takıma bir şey olmasın.” ifadelerini kullandı.

“İKİ MAÇ DAYANAMADI SİZE”

Son olarak gider Tevfik Kaya Saygılı’nın yönetime iki maç dayanamadığını söyleyen Erem, “Bugün ne yaptılar biliyor musunuz? Bugün de yine bir tane hocamızı hem de belediyeden personel hocamızı işten çıkarmışlar. Kulüpten çıkartmışlar böyle bir şey olabilir mi. Sonra beyefendinin konuşmasına bakın utanır insan. Hocaları için söylediklerine bakın; 'bu hocalarının çoğunun aklı yerinde değil'. Sen çok mu akıllısın da takımı bu hale getirdin. Senin en son kovduğun hocanın aç CV’sine bak adam Edirnespor’u Tekirdağspor’u geçen senede Altınovayı şampiyon yapmış. İki maç dayanamadı size ya. Takımı sen yapacaksın listeyi koyacaksın hocanın önüne, istediğin topçuyu getireceksin, istediğin topçuyu götüreceksin sonra da diyeceksin ki ben spor kulübü yöneticisiyim, başkanıyım. Allah aşkına size soruyorum bu kulübün başkanı kimdir arkadaşlar. Kağıt üstünde. Böyle kulüp yönetilir mi ya. Sen utanmıyor musun çıkıp yaşından başından utanmadan bu cümleyi atmışsın buraya. Dediğim gibi yargı önünde de hesaplaşacağım. Bizim veremeyeceğimiz bir kuruş hesabımız yok.  Her şey oradadır açıktır. herkes kimin ne olduğunu bilir ama bu konuya cevap vermezsek çamur at izi kalır siyaseti altında kalırsak insanların aklında bizi tanımayanların aklına başka sorular gelmesin diye cevap verdik.” şeklinde konuştu.

“AYNI ANDA İKİ KULÜBE BAŞKAN OLABİLİR MİSİN?”

Mayıs ayında yapılan kongre kayıtlara geçilmemesi ile ilgili de açıklama yapan Erem, “O gün o adam, öbür kulübün başkanıydı. Aynı anda iki kulübe başkan olabilir misin? Fesh edip geleceklerdi. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Şimdi sen o gün Doğan Spor Kulübünün başkanı olarak kağıt üzerinde gözüküyorsun. Dediler ki biz karar aldık kendi yönetimimizi toplayacağız. Doğan Spor’u fesh edeceğiz geleceğiz ve buraya katılacağız. Bizim o kongreyi yapmamız yasal açıdan zorunlu olduğu için o tarihte yaptık. Biz geçen sene hatırlayın arkadaşlar ben lig payını yatırmaya üç gün kala başkan oldum ve 20 bin liralık yatırımdı öyle lige girdik yoksa giremezdik. Şöyle bir algı yaratmış bu arkadaşlar en çok sinirlendiğim şey o. Yani başkan yoğunluğundan ve zamansızlığından ve terbiyesi müsaade etmediği için bunlara cevap vermiyor. Bizim başkanı siz de tanıyorsunuz. Hiçbir belediye başkanı yasal olmayan hiçbir harcamayı kulübe yapamaz. Bizim geçen sene belediyeden aldığımız paralar bellidir. Binde 7 ve bin 12’lerdir. Belediye yasası gereği büyükşehir meclisi bize para göndermiştir makbuzu oradadır.” dedi.

“BEN SENİN NİYETİNDEN ŞÜPHE EDERİM”

Açıklamalarını sürdüren Erem, “Vahap Başkan ve ben spora o kadar çok değer veriyoruz ki. Ne yaptık bu büyükşehir yasasına dedik ki bu yeterli değil Çerkezköy Belediyesi spor hizmetleri yönetmeliğini çıkardık. Bu yönetmelikte bunu biraz açalım. Bu para desteği yerine malzeme falan ne kadar verebilir ve bütün Çerkezköy’deki amatör kulüplere biz 5 senedir ayakkabı, malzeme, top ama yetiyor ama yetmiyor. Bağıran çağıran oluyor bana az verdin çok verdin oluyor. Bizde dedik ki bu az verdin çok verdini bitirelim o yönetmeliğe bir madde koyduk. Dedik ki; Bal Lig’indeki takıma 50 bin, Birinci Amatör’deki takıma 30 bin, rakamlar belki doğru değildir ama bir kalıba koyduk ve herkese eşit miktarda para koyduk.  Çünkü biz o kadar yardım yapıyoruz. Ahıra çevrilmiş bir yer teslim aldık. Virane olan yeri spor kompleksi yapacağız demiştik çok şükür yaptık. Bir sürü genç orada spor yapıyor. Saha yapmışız belediye oraya saha yapmış utanmıyor musunuz? Gidip orada her gün antrenman yapıyorsunuz, belediyenin otobüsü ile deplasmana gidiyorsunuz, belediye size niye para verecek.  Belediye bize 1 milyon 400 bin lira para vermiş kendiside 2 milyon istemiş. Öyle bir dünya var mı ya. Hangi belediye çıkarır da 1 milyon 400 lirayı kulüp yönetimine verecek alın bunu harcayın. Adamı dakika da görevden alırlar dakikada. Bu 50 defada anlattık kendilerine. Seçime 3 gün kala çıkıp böyle bir açıklama yaparsan ben senin niyetinden şüphe ederim.” şeklinde konuştu.

“HESABIMIZI HER YIL EN AZ İKİ KERE DERNEKLER MASASI DENETLİYOR”

Hesapların dernekler tarafından denetlendiğini dile getiren Erem, “Biz gittik Spor Toto Kulübü’nden yardım aldık. 50 bin liralık makbuz kestik. Peki o para girmiş mi kasaya? Federasyon bize deplasman giderleri gönderiyor. 2-3 bin lira gibi. 2-3 deplasmanı birleştiriyor. Bu paralar 3-5 ay sonra geliyor. Bu beyzadeler dediler ki, biz kulübü bu borçla devralmayız. E ben otelde hocayı yatırmışım, esnaftan malzeme almışım, esnafa demişim ki, ‘bekleyin o para gelsin size vereceğim’. Ne yapmam lazım şimdi? Parayı onlara vermeyeyim mi? Zaten el koydular. Ben bu memlekette hayatımda kendim için 1 lira borç istememiş Uğur Hoca, esnaftan borç istedim. Gidip sorabilirsiniz. Niye aldım? Maç bitmiş hoca maaşını istiyor, ne yapacağız? Bunlar gibi biz hocaya küfür ederek, kulüp yönetmedik. Onun için biz şampiyon olduk. Onlardan da daha az para harcadık. Kimin ne harcadığı ortadadır. Yani insan ilişkileri sayesinde o işi o noktaya getirdik. Yani o çektiğimiz para bize ait bir para. Bizim vermeyecek hesabımız yok. Zaten bizim hesabımızı her yıl en az iki kere Dernekler Masası denetliyor.” dedi.

“REKORLAR KİTABINA GİRECEK BU İKİ KARDEŞ”

Açıklamalarını sürdüren Erem, “Bana göre hala, matematiksel şans devam ediyor. Arkadaşlar, Sedat denen çocuk bu takıma neler verdi biliyorsunuz. Bu takıma eğrisiyle, doğrusuyla, yanlışıyla bu takımın kaptanıydı yıllarca. Onu bile kovdular. O hoca kötü, bu hoca kötü; bir sen mi iyisin? Bir senede iki takım düşürdüler, rekorlar kitabına girecek bu iki kardeş. Bu ayıp onlara yeter.” ifadelerini kullandı.

“NE OLDU O MALZEMELERE?”

Oyuncu değiştirme tabelasına ne olduğunu soran Erem, “Gelecek sene iki tane Doğanspor ligde olmaz. Ceza gelecek zaten. İsim olarak iki tane Doğanspor olur mu? Sorun o arkadaşlara; bizim o bıraktığımız billboardda, elektronik tabela bıraktım, oyuncu değiştirme tabelası. Son haftalarda görüyor musunuz? Kartonla değiştiriyorlar, köy maçı sanki. Utanır biraz insan. Ne oldu o malzemelere? Sattınız mı, çaldırdınız mı, bozdunuz mu? Bunların hesabını versinler.” şeklinde konuştu.

“TABELAYA 1911 YAZMAYI ZUL KABUL EDİYORLAR”

Tabelalarda sadece Doğanspor yazmasının yanlış olduğunu dile getiren Erem, “Tabelada yazması lazım 1911 Çerkezköy Doğanspor. İsim uzun billboarda yetmiyor değil mi? Sadece Doğanspor yazıyorlar. 1911 falan yok. Bilinçli yapıyorlar. Çünkü bu arkadaşların niyetini, gidip bindikleri otobüsün arkasındaki yazıya bakın, anlarsınız. O otobüsün arkasında ne yazıyor biliyor musunuz? ‘Biz varken, siz yoktunuz’ şeklinde. Bu ne demektir biliyor musunuz? Bunu ben 50 kere söyledim, yapmayın dedim. Çerkezköy gibi bir yerde spor takımının otobüsünün arkasında bu yazıyı yazmayın, ayıptır. Bu bölücülüktür. Niyet bu! O ‘biz varken siz yoktunuz’ diye düşünen adamlar bugün tabelaya 1911 yazmayı zul kabul ediyorlar. Niye? Biz rengi değiştirmeye eyvallah dedik, kulübün ismine eyvallah dedik, üst lige çıkmış bir takımı getirip kucağınıza verdik, borçsuz, harçsız bıraktık. Bizim topçularımız nerelerde oynuyor, takip ediyorsunuzdur.
O arkadaşlara sorun, bırak bu işi de, Çerkezköy kamuoyu soruyor sana spor adına bir senede ne yaptınız? Ne çivi çaktınız?” şeklinde konuştu.

“İKİ MAÇ YETMİYOR”

Asbaş’a eleştirilerini sürdüren Erem, “24 yıllık futbol tecrübemle’ demiş. Ne yaptı 24 senede? Bana bir tane başarını göster. Takımın düşmesi demek; bu lige çıkmak o kadar zor ki! Bir takımı BAL Ligi’ne çıkarmak kolay değil. Statü gereği bizim Tekirdağ’ın takımlarından biri doğrudan düşüyor, ikinci sıradaki Play-off oynuyor. En üstteki kalıyor. Yani biz bir, iki, üç şeklinde dizilsek; Tekirdağ bir, Çorlu iki, Çerkezköy üçüncü bitirsek ligi, biz gene düşüyoruz. Biz üç maçımızı da alacağız, onlar üç maçını da kaybedecek. İki maç yetmiyor, çünkü averaj üstünlüğü de var.” dedi.

“O PARANIN AKIBETİNİ SORUYORUM”

Erem son olarak, “Eğer bu para kendi dönemlerindeki her hangi bir faaliyet için geldiyse ben suçluyum. Yani eğer biri bağış yapmışsa ve ben çekmişsem, federasyon bunların dönemi için para göndermiş ve ben çekmişsem eyvallah. Ben kendi dönemimdeki borçları kapatmak adına… Derneklerde gelir ve giderler bellidir. Ben gelirimi göstermişim. Spor Toto’dan yazmışım, demişim ki, ’50 bin lira’. Gösteriyor ya bir defteri. Biraz okuma yazması varsa baksın o defterde 50 bin lira gelir kaydetmişim. Peki para gelmiş mi? Tek bir şeye bakacak, para gelmiş mi, bitti. Siz başkan değilsiniz ki, Necmettin Çınar başkan. Benim yöneticim orada başkan. Para çekme yetkisi hala bende. Çünkü kendi dönemimin parasını çekiyorum. Sizin paranızı çekmiyorum. Ben kulüpten ayrıldıktan sonra para yatırıldı ben onu çektim aslında o kullandığım para benim dönemimden kalan borçları kapatmak için. Bu kadar net. Benim gelir diye kaydettiğim para, bu para. Kulübü devrederken, gelir defterine baktıkları zaman orada görürler o parayı zaten. Kulübün borcunu kabullenmediler. 1 lira borcu varsa kabul etmiyoruz dediler. Surun bu. Ne yapacağım o parayı onlara mı bırakacağım? Buna rağmen biz bırakırken 25 bin lira Spor Toto’dan para gelecekti, o paranın akıbetini soruyorum, 5 bin lirasını çektiklerini biliyorum.” dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (1)
karabaş 3 yıl önce
asbaş delikanlıysa çıksın canlı yayında tartışsınlar
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31