Sahalara ilkyardımcı zorunluluğu getirildi

Spor müsabakalarında ilkyardımcı bulundurulmasına yönelik Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu arasında sağlık protokolü imzalandı.

Sahalara ilkyardımcı zorunluluğu getirildi
Tekirdağ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkan Yardımcısı M.Salih Yılmaz, Sağlık Bakanlığı ile imzalanan protokol gereğince tüm müsabakalarda ilkyardım sertifikası bulunan sağlık personeli bulundurulacağını açıkladı. Yılmaz, uygulamanın 2016-2017 sezonundan itibaren uygulanacağını söyledi.

Spor müsabakalarında ilkyardımcı bulundurulmasına yönelik Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu arasında sağlık protokolü imzalandı.

PROTOKOL İMZALANDI


Protokole göre resmi futbol müsabakaları ile diğer branşlardaki müsabakalar esnasında saha kenarında ilk yardım sertifikası bulunan sağlıkçı bulundurulacak.

“YENİ SEZONDAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK”


Konu hakkında bilgi veren Tekirdağ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkan Yardımcısı M.Salih Yılmaz, spor müsabakalarında yaşanabilecek muhtemel sağlık sorunlarına çözüm getirme adına bir süredir çalışma yürüttüklerini söyleyerek “Tekirdağ Valiliği ile yapmış olduğumuz işbirliği neticesinde son iki yıldır saha kenarında sağlık görevlisi bulunduruluyordu. Ancak, soruna kalıcı çözüm getirme adına Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu arasında sağlık protokolü imzalandı. 2016-2017 sezonundan itibaren İl Sağlık Müdürlükleri tarafından müsabakalar için ilkyardım sertifikası olan sağlık personeli görevlendirecek” dedi.

“İHTİYAÇ BİLDİRİLECEK”


Tekirdağ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu olarak bağlı bulundukları Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’nun her yıl eylül ayı öncesinde ilkyardımcı ihtiyacını Sağlık Bakanlığı’na bildireceğini açıklayan Yılmaz “İllerde Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ilk yardım eğitimlerine katılacak kişileri Sağlık Bakanlığı’na bildirecek. Ayrıca güncelleme süresi gelen ilkyardımcılar sağlık müdürlüklerine 3 ay öncesinden, amatör futbol maçlarının listesi de her hafta başında sağlık müdürlüklerine bildirilecek.” diye konuştu.

HER MAÇTA GÖREV YAPACAKLAR


İlkyardım eğitimlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağını kaydeden Yılmaz “Müsabaka sırasında gerçekleşebilecek acil bir durumda ilkyardımcı veya sağlık personeli yönlendirmesine göre ambulans istenecek. İl Sağlık Müdürlükleri Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu tarafından bildirilen müsabaka takvimine göre en yakın sağlık istasyonu bilgilendirilecek. İlkyardımcılar her müsabakada görev yapacak.” İfadelerine yer verdi. Yılmaz, konu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlerin kendisi ile irtibat kurabileceğini söyledi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 18:02

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510