İtfaiye meydan okuyor

Tekirdağ itfaiyesi, yangın mahaline ulaşım süresini şehir içinde ortalama 7.15 dakikaya indirdi.

İtfaiye meydan okuyor
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yetkilileri itfaiyenin yangına müdahale hızı Dünya limitlerini yakaladığını ifade ederek “İtfaiye araçlarının yangın mahaline ulaşım süresi şehir içinde ortalama 7.15 dakikaya indi” dedi.

Çerkezköy Bakış -
Tekirdağ itfaiyesi, yangın mahaline ulaşım süresini şehir içinde ortalama 7.15 dakikaya indirdi. Tekirdağ itfaiyesinin 19 istasyonda 320 personeli ve 53 müdahale aracıyla hizmet verdiğini ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yetkilileri “Tekirdağ itfaiyesinin yakaladığı hız, can ve mal güvenliği ile rahat ve huzurlu bir yaşam ortamı sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

İTFAİYECİ SADECE YANGINA MÜDAHALE ETMEZ

Tekirdağ İtfaiyesinin, bilgi ve teknolojinin sürekli geliştiği günümüzde, çağdaş bir donanımın yanı sıra çağdaş beyinlere sahip bir itfaiye merkezi olabilmeyi amaçladığını dile getiren yetkililer “İtfaiyeci sadece yangına müdahale eden bir personel değil. İtfaiyeci insan ya da hayvan olsun her türlü arama ve kurtarma görevini yerine getiriyor. Kurtarma için müdahalede bulunacak personelin teknolojinin yanı sıra, ilk yardım ve psikoloji başta olmak üzere pek çok bilgiyi çok iyi kullanabilecek beceriye sahip olması gerekiyor” dedi.

SÜRELER KAYIT ALTINA ALINIYOR

banner287
İtfaiyenin müdahale ettiği olaylarda itfaiyecinin zamanla yarıştığını belirten yetkililer “Çağrı merkezinin ihbar ihbarı almasının ardından en geç otuz saniye içinde araçlar personelleriyle birlikte yola çıkıyor. Yola çıkış ve olay yerine varış süreleri kayıt altına alınıyor. Böyle bir hızı yakalamak için itfaiyecilik bilgi donanımının yanı sıra çevik ve güçlü bir bünye de gerekli” dedi. 2013 yılında yangın mahaline ulaşım süresinin şehir merkezinde ortalama 10, şehir dışında ise ortalama 30 dakika olduğunu ifade eden yetkililer, bu sürenin 2015 yılında kent merkezinde 7.15 dakikaya, kırsalda ise 16.45 dakikaya indirildiğini belirtti.

YANGIN DIŞINDA DA PEKÇOK GÖREVİ VAR

İtfaiyenin yangına müdahale dışında da itfaiyecinin pek çok görevi olduğunu söyleyen yetkililer “Örneğin gece yarısı anahtarını kaybedip evine giremeyen vatandaş o saatte çilingir bulamaz ise rahatlıkla itfaiyeden yardım alabilir. İtfaiyemiz için balkondan girip kapıyı içerden açmak çok basit bir iştir. Yine asansörde mahsur kalan vatandaşımız için ya da zor durumda kalmış herhangi bir hayvanın kurtarılması için itfaiyemiz her zaman
çağrılabilir” dedi.

11 BİN 330 OLAYA MÜDAHALE ETTİ

Tekirdağ itfaiyesinin halen 42 olan yaş ortalamasını daha aşağıya çekmeyi,  yeni araçlar edinerek 18 olan araç yaş ortalamasını da aşağılara çekmeyi hedeflediğini ifade eden yetkililer 2014 yılı 25 Ağustos dahil olmak üzere 2015 yılı müdahale rakamları ile ilgili de bilgiler verdi. Tekirdağ itfaiyesinin belirtilen süre içerisinde toplam 5 bin 395 yangın olayına müdahale ettiğini belirten yetkililer “Yine aynı sürede 154 insan kurtarma, 846 hayvan kurtarma, 539 trafik kazası, 698 su baskını, 49 intihara teşebbüs, 79 asansör tahliye, bin 326 kapı açma ve 2 bin 244 diğer müdahale ile birlikte toplam 11 bin 330 olaya müdahale etti” diye konuştu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 13:35

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510