Tatlıcılar bayram mesaisine durgun başladı

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala tatlıcılarda bayram mesaisi artan fiyatlar nedeniyle durgun başladı. Geçtiğimiz yıla göre yoğunluğun düşük olduğunu ifade eden tatlıcılar, az da olsa bir bayram telaşının olduğunu kaydetti. Geçen yıla göre bayramların vazgeçilmez tatlısı baklavanın fiyatının yüzde 50- 60 civarında arttığı ifade edildi.

Tatlıcılar bayram mesaisine durgun başladı

Çerkezköy Bakış - Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala tatlıcılarda bayram mesaisi başladı. Ancak maliyetlerin yüksek olması nedeniyle artan tatlı fiyatları hem tatlıcıları hem de vatandaşları düşündürüyor.

YÜZDE 30-40 DÜŞÜŞ

Geçtiğimiz yıl pandemi olmasına rağmen satışların bu yıla göre daha yüksek olduğunu ifade eden tatlıcılar, geçen seneye göre bu yıl satışlarda hemen hemen yüzde 30-40 düşüş olduğunu ifade etti. Her bayramda olduğu gibi birinci sıradaki yerini koruyan baklavanın kilosu 150-200 TL arasında satışa sunulurken, tulumbanın kilosu 30-35 TL arasında, şekerparenin kilosu 40-50 TL arasında, soğuk baklava 100-120 TL arasında, sütlü Nuriye 80-100 TL arasında satılıyor.

“AZ DA OLSA BİR BAYRAM TELAŞI VAR”

Geçen seneye göre yoğunluk daha az olduğunu ifade eden Yeşiltat İşletme Sahibi Murat Kaya, “Tabii bunun fiyatlardan dolayı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar geçim derdinde. Elektrik, doğalgaz, su faturaları oldukça yüksek geliyor. Hayat şartları çok ağırlaştı. Temel ihtiyaçlar arttı. O yüzden bu bayram önceki bayramlara göre henüz bir yoğunluk yok. Şu anda bir talep yok, bekliyoruz. Tabii az da olsa bir bayram telaşı var. Geçen sene pandemi vardı ama insanlar ekonomik olarak bir tık daha rahattılar. Bu sene çok ayrı” dedi.

BAKLAVA FİYATLARI YÜZDE 50-60 ARTMIŞ DURUMDA

Tatlı malzemelerinin fiyat zamlarının çok yüksek olduğunu ifade eden Kaya, “Örneğin şekerin 50 kilosu bin TL civarında. Yağ tenekesi olmuş bin TL. Fıstık 300 TL’lere kadar çıktı. Mecbur bizde bu maliyetleri fiyatlara yansıtıyoruz. Geçen sene 50 TL’ye sattığımız baklavanın bu yıl ki fiyatı 100-110-120 TL’ye kadar çıktı. Baklava fiyatları yüzde 50-60 artmış durumda. Bir de biz üreticiyiz. Toptan satıyoruz. İstanbul’da toplu üretimimiz var. 150’ye yakın çalışanımız. Burada tulumba, halka tatlısı falan da yapıyoruz. 0,25-0,30 TL’ye yaptırdığımız kutuları bile 3,75 TL’ye yaptırıyoruz. Bir de istediğimiz kalitede kağıt bulamıyoruz. Daha önce vadeli yaptırabiliyorduk şu anda o da yok. Ürün gelir ödemesi yapılır malzeme alınır” dedi. Toplu siparişlerinde olduğunu belirten Kaya, “Normalde ortalama 250-300 tane sipariş alıyorduk. Ama tahminim bu sene 100-150’ye kadar düşer” dedi.   

“ALDIĞIMIZ ÜRÜNLERİN FİYATLARI HEMEN HEMEN 5 KATINI BULDU”

16 yıldan bu yana tatlıcılık yapan Baksan Anteplioğlu İşletme Sahibi Gökhan Nalbantçı, geçen sene pandemiye göre satışların daha az olduğunu, yine de bir bayram telaşının var olduğunu ifade ederek, “Fıstık geçen sene 160-170 TL iken bu yıl 280-300 TL arasında satılıyor. Un aynı şekilde çuvalı 180-190 TL’den satılırken şu an 480-500 TL arasında satılıyor. Geçen sene aldığımız baklava kutuları 70 TL tutarken bu yıl 270 TL tutuyor. Aldığımız ürünlerin fiyatları hemen hemen 5 katını buldu. Pandemide fiyatlar bu kadar pahalı değildi. Geçen seneye göre satışlarda hemen hemen yüzde 30-40 düşüş var. Bu bayram siparişlerde de düşüş var. Baklavanın kilosu 75 liradan 100 TL’ye, cevizli saray tatlısının kilosu 40 TL’den 70 TL’ye, tulumbanın kilosu 18 TL’den 35’TL ye arttı. Şekerparenin de kilosu 50 TL’den satılıyor. Fıstıklı baklavanın kilosu ise 200 TL’den satışa sunuluyor. Kendi imalatımız olduğu için fiyatlarımız daha uygun” dedi.