Telefonlarınız kadar akıllı mısınız?

Çok değerli okuyucularım,

Beni tanıyan bilir, çok fazla hicvetmekten hoşlanmam. Görmezden gelir duymam pek çok.

Fakat son zamanlarda bir takım ‘rol biçmelere’ sessiz kalmak istemiyorum.

Sosyal Medya, günümüzün en aktif kullanılan kitle iletişim aracı olarak gösterilen bir mecra. Bu mecrada kimler kimler yok ki. Var olsunlar da…

Fakat şöyle bir problem var!

O sosyal hesaplarımızı kullandığımız ‘Akıllı Telefonlarımız’ kadar akıllı mıyız?

Şimdi gelelim şu eleştiriye. Bu eleştiri sadece benim kişisel düşüncem değil. Aynı zamanda bu mesleği paylaştığım kıymetli meslektaşlarımın da serzenişidir.

Evet, akıllı mıyız diye sordum?

Türkiye’nin en çok göç alan iki ilçesine sahibiz.  Bunlar Çerkezköy ve Kapaklı. Bu iki ilçede olan biten siyasi, ekonomi, spor, asayiş vs… her türlü haber değeri taşıyan bilgileri okuyucularımıza aktarmakla görevliyiz.

Peki, bizim omuzlarımızda böyle bir yük varken, kendilerine gazetecilik rolü biçen ‘O’ sosyal medya hesaplarına ne demeli?

Şimdi, ‘Ya Uğur zaten biz o hesapları dikkate almıyoruz. Haberi, ilçede görev yapan gazetecilerden alıyoruz’ diyebilirsiniz. Bunu diyen kıymetli büyüklerim, arkadaşlarım, meslektaşlarım ve okuyucularıma teşekkür ederim.

Sizler bunu diyebiliyorken maalesef bazı vatandaşlarımız hiçbir albenisi olmayan, ne olduğu belirsiz, kendilerine sıfat takma gayretindeki bu hesaplara itibar edebiliyor.

Allah aşkına, açtığınız o Facebook sayfalarında, ilçedeki haber sitelerinden haber kopyalayıp yapıştırmak ile elinize ne geçiyor? Akıllı telefonunuzla bunu yaparken akıllı olduğunuzu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. He ayrıca ‘Kurye’ ayartmakla da olmaz bu iş.

Bırakın bu uğraşları arkadaşlar, herkes işine gücüne baksın. Böyle bir gayret içerisinde olmaya niyeti olanlar olabilir, gelsinler destek olalım. Yardım edelim, işlerin nasıl yürüdüğünü anlatalım. Açın resmi internet sitenizi, verin devlete verginizi.

Ama 10-15 kişinin beğendiği, takip ettiği bir sayfa da kalkıp kendisine ‘Gazeteci’ rolü biçmesin.

Ayıptır, ayıp!..

YORUM EKLE

banner265

banner479

banner306

banner510