TESKİ'den sel açıklaması

Tekirdağ ili genelinde kuvvetli yağmur yağışı sonucunda meteorolojiden alınan bilgiye göre metrekareye yer yer 120 kilograma varan yağış düştü. Yağışın ardından Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

TESKİ'den sel açıklaması

Çerkezköy Bakış - TESKİ’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kriz Masası ile koordineli bir şekilde çalışmak üzere, Genel Müdürlüğümüz tarafından, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yağış şiddeti uyarısının 2 üst sınıflandırmasında yer alan ‘Aşırı Yağış: 100 mm üzeri’ yağış olacağı düşünülerek hazırlıklar planlanmış olup, yaşanabilecek olumsuzluklara anında müdahale edebilecek şekilde ekiplerimizin konuşlandırılması sağlanmıştır. Hava tahmin raporları çerçevesinde yağıştan 1 gün öncesi yağmursuyu toplayıcı ızgaraları ile yağmursuyu kanalları temizlenmiş ve eksik görülen bölgelerde yağmursuyu hatlarına müdahale edilerek bakım onarım çalışmaları yapılmıştır. Yağışların başladığı andan itibaren herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmemesi için; TESKİ Genel Müdürlüğünün 84 ekibi, 446 personel ile bulundukları ilçelerin kritik noktalarında gerekli önlemleri almıştır. Alınan önlemler sayesinde meydana gelebilecek sorunlar önlenmiş ya da ivedilikle çözülmeye çalışılmıştır. Yağış süresince vatandaşlarımız tarafından ALO 185 Çağrı Merkezimize iletilen 548 vidanjör, 306 kuka olmak üzere toplam 854 talep vakit kaybetmeksizin sahada hazır bekleyen ekiplerimize iletilmiş ve olaylara 33 adet vidanjör, 16 kuka, 62 kepçe, 31 motopomp, 1 mini kombine olmak üzere toplam 142 araç ve iş makinası ile en kısa sürede olaylara müdahale edilerek, yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmiş ve vatandaşların mağduriyetleri giderilmeye çalışılmıştır” denildi.
 

METREKAREYE 120 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

Yapılan açıklamanın devamında, “Genel Müdürlüğümüzce yağış sonrası yerinde yapılan detaylı incelemeler neticesinde aşağıda tespit edilen hususların kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için paylaşılmasına gerek duyulmuştur. İlimizde metrekareye; Hayrabolu ilçesinde 120,1 kilogram Malkara İlçesinde 84,40 kilogram Marmaraereğlisi ilçesinde 100 kilogram, Muratlı ilçesinde 71,80 kilogram Çorlu ilçesinde 55 kilogram Ergene ilçesinde 55 kilogram Saray ilçesinde 46,80 kilogram Süleymanpaşa ilçesinde 42,80 kilogram Kapaklı ilçesinde 61,40 kilogram Çerkezköy ilçesinde 61,40 kilogram ve Şarköy ilçesinde 8 kilogram yağış düşmüştür. ilçelerimize düşen yağış miktarları çerçevesinde ilçelerimizde yağıştan etkilenen bölgelerimiz ayrıntılı bir şekilde aşağıda belirtilmiştir. Başta Marmaraereğlisi, Çorlu ve Kapaklı İlçeleri olmak üzere, Süleymanpaşa, Çerkezköy, Muratlı, Ergene, Saray ve Hayrabolu ilçelerinin bazı cadde ve sokaklarında farklı yoğunluklarda sel ve su taşkını hadisesi yaşanmış ve ekiplerimizce gerekli müdahale çalışmaları yapılmıştır. Malkara ilçesinde de etkili bir yağış gerçekleşmiş olmasına rağmen herhangi bir sel ve taşkın hadisesi yaşanmamıştır. Şarköy İlçemizde ise ilimiz genelinden farklı olarak yağmur yağışı hafif yağış şeklinde gerçekleşmiştir. Genel Müdürlüğümüz ekiplerince yapılan yağış öncesi hazırlık çalışmaları ve yağış süresince özverili bir şekilde gerçekleştirilen önleyici çalışmaların yanında yağış sonrasında da özellikle taşkın bölgelerinde vatandaşlarımıza yönelik yardım ve bölgesel temizlik çalışmalarımız devam etmektedir.  İlimiz genelini ve bölgemizi etkileyen “afet” olarak nitelendirilecek etkili yağış süresince Genel Müdürlüğümüz tüm birimleri üstün gayret ile çalışmış olup; can ve mal kaybı yaşanmaması için her türlü gayret gösterilmiştir. İlimiz genelinde herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır. Altyapısı tamamlanmış olan yerleşim yerlerimizde yağış sorunsuz bir şekilde atlatılmış, altyapı eksikliği olan ve yağış esnasında tespit edilen sorunlu yerlerin proje çalışmalarına ivedilikle başlanacaktır. Çok kuvvetli yağış süresince TESKİ personelinin özverili çalışmaları ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerimizin de katkılarıyla tehlike arz eden su taşkınları kontrol altına alınmıştır. Tekirdağlı hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz” denildi.

Yorumlar 1
Hatice 21 Temmuz 2017 00:39

Bu basin duyurusunu yapan teski yetkililer kapakli erbay caddesinde yasanilan su baskinlari sonucinda kesinlikle hic yetkili goremedik halen daha tikali olan hatlar var 185 ihbar hattinizi saarlerce aradik bekle bekle tam baglanacakken kapanan telefonlar neyse zor zahmet baglandik bu sefer ekiplerin gelmesi saatler aldi tabiki bu arada magduriyet hat safhada zamaninda mudahale edilmedi kesinlikle grlrnler actik diyip gidiyor ama bir dahaki ilk yagmurda yine ayni rezalet yasanan neyse dahada yazmak isterdimde sonuclar yine degismez ugrasmiyayim bari