TMS, MESS'in zam teklifini kabul etmedi

Türk Metal Sendikası (TMS) ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında yapılan zam pazarlığında uzlaşı sağlanamadı. TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, 'Bugünkü toplantıyla, 10 Aralık'ta sona erecek 60 günlük müzakere sürecinin son toplantısını gerçekleştirerek, uyuşmazlık tutanağı tutmuş bulunuyoruz. Bundan sonraki süreç tarafsız arabulucu aşamasıyla devam edecektir.' dedi.

TMS, MESS'in zam teklifini kabul etmedi

Çerkezköy Bakış- TMS ile MESS arasında uzun süredir devam eden ve zam pazarlığında iki taraf arasında uzlaşı sağlanamadı.

TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak yaptığı açıklamada, MESS ile bugün yapılan oturumda; MESS ücretlere ilk 6 ay için yüzde 12, diğer 6 aylara ise enflasyon oranında zam teklif etmiştir. Teklifler heyetimiz tarafından reddedilmiştir. Sosyal haklara ise ilk yıl için toplu sözleşme yürürlük tarihimizdeki yıllık enflasyon olan 19,25 rakamını zam olarak teklif etmiştir. Teklif yine heyetimiz tarafından reddedilmiştir. Ayrıca MESS; SGK ile ilgili izinlerimizde istirahatli üyelerimizin SGK'nın ödemediği ilk 2 günü işverenin ödemesi hükmünü kaldırmayı teklif etmiş bu teklif tarafımızdan reddedilmiş ve madde ertelenmiştir. Gece çalışma tazminatımıza istediğimiz artış, bakım onarım ve teknik personele istediğimiz zam talebimiz, Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının eş ve çocuklar içinde geçerli olması talebimiz de MESS tarafından reddedilmiş ve bu maddeler de ertelenmiştir. Bugünkü toplantıyla, 10 Aralık'ta sona erecek 60 günlük müzakere sürecinin son toplantısını gerçekleştirerek, uyuşmazlık tutanağı tutmuş bulunuyoruz. Bundan sonraki süreç tarafsız arabulucu aşamasıyla devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.