Tekirdağ Doğa ve Havacılık Derneği Başkanı Arslan Hamza Algül ve dernek üyesi Yılmaz Yıldırım, Kırklareli’nin Vize ilçesindeki Balkaya köyünde bulunan Yenesu Mağarası’na keşif amacıyla girdi.

Mağarada yaklaşık 3,5 saat kalan Algül ve Yıldırım, yaklaşık bin 800 metre uzunluğundaki mağaranın girişinden 250-300 metre kadar sonra yer altı deresi ve belirli aralıklarla yer altı göletleriyle karşılaştı.

Hamza Algül, yaptığı açıklamada, giriş kısmı 80 santimetre yüksekliğindeki mağaranın yüksekliğinin içeride 3-5 metreye kadar çıktığını söyledi.

Yenesu Mağarası

YER ALTI ŞELALERİ DE VAR

Mağaranın kuru bölümünde yarasa yuvaları bulunduğunu anlatan Algül, şöyle konuştu:

“Mağarada yer altı şelaleri var. Bu şelalelerin sesi insanı çok ürkütüyor. Şelaleler görünmüyor ancak çok yüksek sesi geliyor. Yüksek şelaler olduğunu düşünüyoruz. Mağarada yoğun şekilde sarkıt ve dikitler de bulunuyor. Mağaranın kuru bölümünde hava sıcaklığı yaklaşık 15, sulu bölümünde ise 12-13 derece civarında. Suyun derinliği 40 santimetre ile bir metre 80 santimetre arasında değişiyor.  Suyun sıcaklığı ise 4-5 derece civarında.”

Yenesu Mağarası1

“Küçük ihmaller büyük yangınlara sebep olabilir” “Küçük ihmaller büyük yangınlara sebep olabilir”

KORUMA ALTINA ALINMALI

Algül, mağaranın acil olarak korumaya alınması gerektiğine işaret ederek, “Defineciler mağaraya zarar verebilir. Bu yüzden acilen gerekli güvenlik tedbirleri alınmalı. Zaten bazı sarkıt ve dikitlere zarar verildiğini gördük. Mağara önce korunmalı ardından turizme açılıp açılmayacağı konusunda bilim insanları ve yetkililer karar vermeli” dedi.

Yenesu Mağarası2

Algül, Istranca Dağları bölgesinde doğal oluşumlu 80-100 civarında mağara bulunduğunu, keşif yaptıkları mağaranın da bunlardan biri olduğunu dile getirdi.

Yenesu Mağarası3

Muhabir: Mualla İclal Aldoğan