TREDAŞ, leyleklerin can güvenliği için bakım çalışmalarını drone ile belirliyor

TREDAŞ, mevsimsel göçlerini yerine getirmek için bölgeye gelecek leyleklerin, güvenlikleri için bakım ihtiyaçlarını drone ile belirliyor. Ekipler, bozulan yuvaları tekrar yerlerine yerleştirdi, yüzlerce yuvaya bakım yaptı.

TREDAŞ, leyleklerin can güvenliği için bakım çalışmalarını drone ile belirliyor

Çerkezköy Bakış- Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), kilometrelerce uzunluktaki hatlarda bakım çalışmalarını termal kameralı drone aracılığıyla yapmasının yanında, teknolojik alt yapısını mevsimsel göçlerini yerine getirmek için bölgeye gelecek leyleklerin yuvaları için de kullanıyor.
TREDAŞ ekipleri, elektrik hizmeti sağladığı Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli'nde 300 bin direk, 20 bin kilometre hat ve 10 binden fazla trafoyla müşterilerine elektrik enerjisi sunmasının yanında,  gelecek için çevreye duyarlı sürdürülebilir sosyal projelerle de desteklerini sürdürüyor.


Bu kapsamda, kuş göç yollarının ana güzergahında bulunan Trakya Bölgesinde, gerek Ar Ge, gerekse bakım çalışmalarında leyleklerin hayatına özel önem veren TREDAŞ, son olarak bölgeye gelecek leyleklerin yuvalarının varlığını devam ettirmesi ve enerji güvenliği için yerinde tespitlerini gerçekleştirdi.
Leylek yuvası bakım çalışmalarını teknolojik alt yapısını kullanarak, termal kameralı drone aracılığıyla yapan TREDAŞ ekipleri, bozulan yuvaları tekrar yerlerine yerleştirdi. Yüzlerce yuvaya bakım yapan TREDAŞ ekipleri, 2022 yılında da insansız hava araçları drone ile bu sayıyı daha da arttırmayı hedefliyor.


TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, Trakya’nın Avrupa ve Asya arasında çok önemli bir kuş yolu güzergahı olduğunu belirterek, sürdürülebilir gelecek için çalışmalarda leylek ve diğer canlıların yaşam alanlarına da dikkat ettiklerini söyledi.
Bilgili, “Yaklaşık 5 yıldır Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlükleri ile leylek popülasyonunu koruma projesi kapsamında koordineli şekilde çalışıyoruz. Bugüne kadar 600’ü aşkın yuvayı leyleklerimiz ile buluşturduk. Bundan sonra da buluşturmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.