Ülkü Ocakları Çin zulmünü kınadı

Çerkezköy Ülkü Ocakları tarafından Doğu Türkistan'da yapılan katliamlar Pazar Çerkezköy Belediye Meydanında protesto edildi.

Ülkü Ocakları  Çin zulmünü kınadı

Geçmişten günümüze Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Doğu Türkistan’a yapılan katliamları protesto etmek için Çerkezköy Ülkü Ocakları caddelere indi. Atatürk Caddesi boyunca yürüyüş gerçekleştiren kalabalık grup sloganlar atarak yapılan zulüme sessiz kalmadılar.

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ülkü Ocakları tarafından Doğu Türkistan’da yapılan katliamlar Pazar Çerkezköy Belediye Meydanında protesto edildi.

CADDE BOYUNCA YÜRÜDÜLER

Yaklaşık 500 kişilik grup Doğu Türkistan bayrakları açarak Atatürk Caddesi üzerinde sloganlar atarak yürüdü.

GENİŞ KATILIM

Pazar günü saat 16:00’da düzenlenen etkinliğe Tekirdağ Ülkü Ocakları Başkanı Hakkı Açıkgöz, Çerkezköy Ülkü Ocakları Başkanı Tuncay Aktuğ, Kapaklı Ülkü Ocakları Başkanı Korhan Ogan ile yüzlerce vatandaş katıldı.

“YAŞAM MÜCADELESİ VERİYORLAR”

Çerkezköy Belediye binası önünde toplanan grup adına basın açıklaması yapan Tekirdağ Ülkü Ocakları Başkanı Hakkı Açıkgöz, “Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da zulüm yıllardır devam ediyor. Müslüman Uygur Türkleri yaşam mücadelesi veriyor. Bu mücadelenin bir tarafında asimilasyon politikalarına karşı kendi vatanlarında milli kimliklerini ve dini değerlerini muhafaza etmeye çalışan soydaşlarımız, diğer tarafta Doğu Türkistan’ın demografik yapısını değiştirmek için her türlü vahşeti reva gören zalim Çin bulunmaktadır” dedi.

“SİSTEMATİK OLARAK İŞKENCE EDİLİYOR”

Açıkgöz şöyle devam etti: “Modern dünyanın gözleri önünde Uygur Türklerine sistematik olarak işkence edilmekte, söz konusu Doğu Türkistan olduğunda İnsan Hakları Beyannameleri herhangi bir hüküm teşkil etmemektedir. Özellikle Ramazan Ayı’nda Uygur Türklerinin tüm değerleri hedef alınmakta sözde demokrasi havarileri özlerindeki haçlı ruhunu bu zulme karşı sessiz kalarak ortaya koymaktadır”

“KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Uygur gençlerinin sorgusuz sualsiz gözaltına alındıklarını kaydeden Açıkgöz, “Müslüman Türk olmayı bir suç unsuru sayan Çin, Uygur gençlerini sorgusuz sualsiz gözaltına alıyor. Uygur Türklerinin oruç tutmalarını engellemek için türlü zorluklar çıkarıyorlar. Camiler de Çin zulmünden payını alıyor. Müslüman Türk’ün toprağında ezan susturulmak isteniyor. Müslüman gençler alkol kullanmaya zorlanıyor. Haçlı zihniyetinin tezahürü bu kuruluşlarla birlikte soydaşlarımızın Anavatan bildikleri Türkiye’nin resmi organlarının da bu vahşete sessiz kalması kabul edilebilir gibi değildir” dedi.

TÜM ŞEHİTLERİ RAHMETLE ANDI

Açıkgöz sözlerini şu şekilde tamamladı: “Çizdikleri pembe tabloların hayalleri içinde milletimizi de bu senaryolarla uyutmaya çalışanları kınıyor ve uyarıyoruz. Aziz milletimizi Çin’in zulmüne dur demeye çağırıyoruz. Ülkücüler ve Ülkü Ocakları, Doğu Türkistan davasının müdafii olmaya devam edecektir. Gök Bayrak’ı Al Bayrak gibi namusları bilecektir. Kaşgar’da yaşanan olaylar sırasında alçakça şehit edilen 28 Uygur Türk’ü başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”

BAYRAK YAKTILAR

Basın açıklamasının ardından ülkücü yeminini okuyan topluluk daha sonra Çin Halk Cumhuriyeti bayrağını yakarak tepkilerini gösterdiler.