Tekirdağ Valiliği, ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurdu.

Valilik kararına göre, yangın riskinin artması sebebiyle ormanlık alanlara girişler yasaklanırken, bugünden itibaren uygulamaya konulan yasağın 15 Ekim’e kadar geçerli olacağı belirtildi.

Valilikten konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ülkemiz genelinde orman yangınlarının yaşanması, içinde bulunduğumuz yaz mevsimiyle birlikte hava sıcaklıklarının artması, ormanlık bölgeler ile tarım arazilerinde insan ve araç yoğunluğunun artmasıyla birlikte kasten ya da ihmal ve dikkatsizlik neticesinde orman yangınları meydana gelebileceği değerlendirildiğinden, Tekirdağ İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonunun 29.03.2024 tarih ve 1 sayılı kararları doğrultusunda ilave tedbirlerin alınmasına gerek duyulmuştur.

 1- Tekirdağ ili dahilinde,  6831 sayılı Orman Kanununun 74. Maddesi gereğince ormanlık alanlara girişlerin 14 Haziran-15 Ekim tarihleri arasında yasaklanması kararı alınmıştır.

 2- Tekirdağ İli sınırları dahilinde aşağıda  sayılan Mesire Yerleri, Tabiat Parkları dışında  ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terk etmek 6831 sayılı Orman Kanununun 74. Maddesi gereğince yasaktır. Bu konuda alınması gereken tedbirler mesire yerleri işletmecileri tarafından alınacak ve mesire alanının içerisi sürekli kontrol ve denetim altında tutulacaktır.

Süleymanpaşa ilçesinde; Atatürk Kent Ormanı, Kartaltepe Tabiat Parkı, Kınıklar Çeşmesi Orman Parkı, Kumbağ Orman Parkı

Çerkezköy ilçesinde ; Kızılpınar-Karatepe Orman Parkı, Kartaltepe Orman Parkı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclisi temmuz ayı toplantısı yapıldı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Meclisi temmuz ayı toplantısı yapıldı

Kapaklı ilçesinde ; Kazakgölü Orman Parkı.

Çorlu ilçesinde ; Esetçe Orman Parkı.

Saray ilçesinde ; Bahçeköy Orman Parkı, Yumurtadere Orman Parkı, Safaalan Orman Parkı, Laladere Orman Parkı, Çamlıkoy Tabiat Parkı.

Hayrabolu ilçesinde ; Örey Korusu Orman Parkı.

 3- Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu kanunun 31. ve 32. maddeleri kapsamına giren mahalleler (orman içi ve orman bitişiği köyler) hudutları içinde anız yakmak veya bağ-bahçe tarla temizliği nedeniyle ağaç, dal artığı ve her türlü bitki örtüsü yakılması yasaktır.

4- Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün, kutlama ve benzeri organizasyonlarda, orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı maddelerin kullanılması yasaktır.

5- Orman yangınlarının daha çok meskun mahal yakınlarında ve hafta sonları yoğunlaştığı göz önünde bulundurularak ,Jandarma ekipleri ve Orman İşletme Müdürlüğü koruma ekiplerince özellikle çam ormanlarının bulunduğu yangına hassas bölgelerde devriyeler gerçekleştirilecek, ormanlık bölgelere gidiş-geliş yolları kontrol altında bulundurulacak, şahıs/araç sorgulamaları arttırılacaktır.  

6- Mahalle muhtarları, bekçileri vasıtasıyla ormanlara giriş ve çıkışları gözetleyerek şüpheli şahısları 112 Acil numarası ile Jandarma / Orman İşletme Müdürlüğüne bildireceklerdir.

7- Kaymakamlıklar, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı Tekirdağ Şube Müdürlüğü ile sorumluluğu bulunan diğer kurum ve kuruluşlar tarafından yukarıda belirtilen yasaklama kararlarının uygulanması konusunda gerekli tedbirler en üst seviyede alınacak, kontrol ve denetimler titizlikle sürdürülecektir.

8- Yasaklara uymayanlar hakkında suçun konusuna göre 6831 sayılı Orman Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5271 sayılı Türk Ceza Kanunu gereğince idari ve adli işlemler yapılacaktır.

9- Valiliğimizce alınan bu kararların, 15.10.2024 tarihine kadar İlçe Belediyeleri hoparlörlerinden belirli aralıklarla anons edilmesi, orman içi ve bitişiği mahallelerdeki camilerden anons yapılması, kamu kurumları ilan panolarında asılmak suretiyle halkımıza duyurulması sağlanacaktır.

10- Bu karar hükümleri 14.06.2024- 15.10.2024 tarihleri arasında uygulanır.

11- Bu karar hükümleri Tekirdağ Valiliği tarafından yürütülür.

Muhabir: Barış Karapaça