Verdiği cevap eleştiri yağmuruna tutuldu

Çerkezköy Belediye Başkanı CHP'li Vahap Akay, Atatürk ve Öztrak Caddelerinin tek yöne çevrilmesi ve ağaçların sökülmesiyle ilgili yapılan eleştirilere sosyal medya hesabından cevap verdi. Akay'ın yaptığı bu cevap niteliğindeki paylaşım eleştiri yağmuruna tutuldu.

Verdiği cevap eleştiri yağmuruna tutuldu

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediyesi, yol sirkülasyon projesi kapsamında geçtiğimiz Haziran ayında Öztrak caddesini çıkış, Atatürk caddesini ise iniş yönü olarak belirleyerek tek yöne geçiş yaptı. Ardından geçtiğimiz Haziran ayında Öztrak caddesindeki orta refüjün kaldırılması için burada dikili bulunan 293 ağaç, tepkilere rağmen iş makineleri ile söküldü. Geçtiğimiz Aralık ayında ise Çerkezköy Belediyesi ekipleri, Öztrak caddesine paralel olan Atatürk caddesinde ağaç söküm işlemlerine başladı. Yaklaşık 300 ağacın bulunduğu caddedeki ağaçlar ilk başta tamamen budandı. Ardından da Altıyol ile Pera kavşağında bulunan 200’e yakın ağaç söküldü. Daha sonra da kaldırılan orta refüje asfalt döküldü.

Geçtiğimiz pazartesi günü ise Pera ile Kipa kavşağı arasındaki orta refüjün kaldırılması için belediye ekipleri tekrar çalışma başlattı. AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ile çok sayıda partili ve vatandaş, ağaçların bulunduğu yerde nöbet tutarak ağaçların sökülmesini önledi. Ancak tüm tepkilere ve tek yön uygulamasının getirdiği olumsuzluklara rağmen Çerkezköy Belediyesi geri adım atmadı ve dün günün belirli saatlerinde caddeden ağaç söküm işlemine devam etti. Ağaçların sökülmesi ve caddelerin tek yöne çevrilmesi nedeniyle Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, vatandaşlardan büyük eleştiri aldı.

ELEŞTİRİLERE CEVAP

Başkan Akay, bu eleştirimlere ise sosyal medya hesabından yaptığı fotoğraflı paylaşımla cevap verdi. Akay, paylaşımında “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) 18 Ocak 2017 tarih ve 2017/7 sayılı kararı ile (EK-1) Atatürk ve Öztrak Caddeleri ile buna bağlı sokaklarda yeni trafik sirkülasyon projesi kapsamında tek yön uygulamasına geçilmiştir. Yeni trafik sirkülasyonu Çerkezköy Belediye Meclisinde 1 Kasım 2016 tarihinde Belediye Meclis üyelerinin fikir ve düşüncelerine iki seçenekli olarak sunulmuş, ardından 1 Kasım 2016’dan itibaren tüm yayın organlarımız aracılığı ile tüm Çerkezköy Halkı ile paylaşılmıştır. İki seçenek; yani orta refüjün kaldırılarak veya orta refüjün kalarak tek yöne geçilmesi ile ilgili görüş ve öneriler alınmaya başlamıştır. 1 Kasım 2016 tarihinde meclis tutanaklarında anlaşılacağı gibi konu ile ilgili söz olan üç Ak Partili 1 Cumhuriyet Halk Partili üye ağaçların- orta refüjün kaldırılarak düzenleme yapılması yönünde görüş beyan etmiştir. Kasım 2016’dan Haziran 2017 tarihine kadar geçen yaklaşık 7 aylık dönemde vatandaşlarımız ve kamuoyundan alınan yüksek çoğunlukta ağaçların kaldırılarak düzenleme yapılması görüşü neticesinde Temmuz 2017 tarihinden itibaren Öztrak Caddesinde ağaç söküm işlemleri başlamıştır. Toplam 294 ağaç sökülerek mezbahada bulunan depoda güçlendirilmiştir.(EK-2) Önümüzdeki günlerde sokak, park ve bahçelerimizde dikimleri yapılacaktır.Ardından Atatürk Caddesi iki etap da 106 ağaç söküm işlemi güvenli bir şekilde tamamlanmış aynı anda Cengiz Topel ve Narin caddelerine dikimleri gerçekleştirilmiştir. (EK-3) Aynı zamanda Atatürk ve Öztrak Caddelerine 40-45-50 cm çapında çoğunluğu ıhlamur olmak üzere 120 ağaç dikimi yapılmış ve dikimleri devam edecektir. (EK-4) Hal böyle iken alınan kararlar çok önceden vatandaşlarımız görüş ve önerileri doğrultusunda ilerlerken orta refüj düzenlemesinin yüzde 80’i tamamlanmış ve yüzde 20’lik kısmı ile ilgili son etap tamamlanırken 12 Mart 2018 tarihinde AK Parti İlçe Başkanı ve yönetiminin, kendi beyanları ile çelişen yaptıkları kamuoyunu yanıltıcı ve aldatıcı tüm açıklamalarını vatandaşlarımızın takdirine bırakıyorum. Atatürk ve Öztrak Caddeleri ile ilgili yeni düzenleme çalışma hedeflerini Nisan ayı meclisinde belediye meclisimize, ardından esnafımıza ve vatandaşlarımıza açıklayacağız.” ifadelerine yer verdi.

ELEŞTİRİLERE CEVABA ELEŞTİRİ

Geçtiğimiz Haziran ayından bu yana Atatürk, Öztrak ve Uğur Mumcu Caddeleri ile bu caddelere bağlı sokakların tek yöne dönmesiyle çok sayıda maddi hasarlı ve yaralamalı trafik kazası meydana geldi. Birçok kişi kazalar nedeniyle hastanelik oldu. Bu 3 cadde ile bağlı sokaklarda trafik içinden çıkılmaz bir hal aldı. İlçede yaşayan halkın büyük bir bölümü de bu uygulamadan memnun olmadığını ifade etti ve etmeye de devam eti. Bunun en büyük örneği ise Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın eleştirilere karşılık sosyal medyadan yaptığı paylaşıma yapılan eleştirilen kanıtı oldu. Akay’ın yaptığı bu paylaşıma gelen yorumların büyük çoğunluğu tepki ve eleştiri oldu.

GELEN BAZI YORUMLAR

Çınar Aydemir: Caddelerimiz ağaçlar sökülünce ve tek yön olunca hiçte iyi olmadı. Çocuğumuz ile karşıdan karşıya geçerken can güvenliğimiz yok. Araçlar ne trafik ışıklarında ne de yaya yollarında öncelik tanımıyorlar. Çok hız yapıyorlar denetleme vs bir şey de görmedik hiç. Burada yaşayan bir vatandaş olarak hiç de hoşnut değiliz bu durumdan.

Ahmet Şahinkaya: İlk başta bir hastalığa doğru teşhis koyup doğru tedavi uygulanmalıydı. Burada sorun 6 yol kavşağı ve çapraz yapılan park idi. 6 yol kavşağına tek yön uygulamasına geçilmeden çözüm bulup Atatürk ve Öztrak caddesindeki çapraz park sisteminden yola paralel park sistemine geçilmeliydi. Şuan karşıdan karşıya geçmek tam bir zulüm. Şehir görüntüsü bozuldu. Yol üstü kasabalarına döndü.

Cafer Hallaç: A partili B partili üyeler imzalamışlarsa kime sormuşlar seçmene sormuşlar mı veya ne karşılığında imzalamışlar bilmem. Ayrıca sökülen ağacı başka yere dikmek marifet değildir. Önemli olan bir yeri bozmadan diğerini düzeltmektir. Özetle söylüyorum başkan bu inadından vazgeçmeli ve ivedilikle eski düzene dönülmelidir. Yoksa bir daha asla o koltuğu rüyasında bile göremeyecek. Ağzıyla kuş bile tutsa. Çünkü bu iş hiç güzel olmadı hem sürücü hem de yayalar için.

Gözde Serkan Avcı: Işıklarda bekliyoruz, yeşil yandığı halde arabaları üzerimize sürüyorlar, bir şeye kalkıştınız onayladık ya da onaylamadık neyse yaptınız bari sonrasında yaptığınız işin ardında durun, ceza mı yazacaksınız, bu ışıklara kamera mı takacaksınız? Polis mi görevlendireceksiniz? Çarşıya çıkmak eziyet oldu.


Şengül Günay: Yolda yol olsa balı söktü ağaçları yaşlılar geçemiyor. Okul var, cami var ortalık yarış pisti gibi. Cadde dediğin sakin yeşil olmalı. Bu ne ya her an bekliyoruz hangi araba bizi çarpar diye. Eski halinden hiç bir şey kalmadı çöl oldu yeşillik yok yazık.

Yeşim Akın: Kapaklı’da oturuyorum Çerkezköy’e gitmek, gideceğim yere varıp dönmek için girip çıkmadığımız sokak kalmıyor. Tek yön uygulaması trafiği rahatlatmadı. Daha çok karıştırdı. Güzelim ağaçları söküp kaldırınca güzel mi oldu yeşilin olmadı bir ilçe oldu fikir kimden çıktıysa berbat.

Sezgin Kahramanoğlu: Bence şehir içi mimarlık çok önemli. Çerkezköy’de yapılan her iş geçici yapılıyormuş gibi yapılıyor sonrasına bakarız der gibi. 6 yol kavşağındaki yapılan her iş bir birinden çirkin ve engelleyici. Atatürk ve Öztrak caddelerinde kaldırılan orta refüjler yayaların hayatını tehlikeye atmaktan başka bir işe yapmamıştır. Barbaros caddesindeki yüksekliği 30 cm bulunan kasisler yaya ve şoföre eziyet olmuştur Çerkezköy böyle anlatmaya bitiremez kimse. Çerkezköy’ün içini denetleyen bir belediye olmalı. Şu yapılan işlerin mimari ve mühendisi kimse kendine başka bir iş bakmalı.

Ömer Eroğlu: Sonuç olarak trafik düzeldi mi halk bundan memnun mu bir anket çalışması yapın sonuçlarını paylaşın.

Fikri Güler: Tek kelime ile tek yön mükemmel oldu. Allah razı olsun başkanımızdan.

Talip Sönmez: Ben bir şoför olarak bütün ülkeyi işim gereği geziyorum her belediye veya yerleşim yeri yolları çift şerit yapmak için nerdeyse kaldırımları kaldırıyorlar bizim yöneticilerde var olan yolu hangi akla hizmetse tek şeride dönüştürdü amaç nedir?

Turgut Güzel: İnadına mı yapıyorsun başkan bırak şu tek yon muhabbetini trafiğin içine etiniz halk memnun değil bu kadar basit.

Ergin Ertürk: Her yeri beton yaptınız aferin size ağaçları oraya diktik şöyle yaptık boş. Belediyeden yukarıya doğru bakın bakalım ne görüyorsunuz beton. Oy veren biri olarak yazık hiç mi başkanın etrafında aklı başında adam yok. Demek ki yok. Sevdamız Çerkezköy demekle olmuyor bu işler.

Yusuf Demirci: Tek şerit işi olmadı. Trafiğe çözüm getirmeyi bırakın daha da kötü oldu. Ağaçlar da yanında ekstra oldu.

Özgür Deniz Gül: Karşıdan karşıya geçmek zulüm oldu. Tek üstgeçit ve altgeçit bulunmayan Çerkezköy’de böyle bir uygulama hangi akla hizmettir.

Sinem Demiray: İçine ettiğiniz yolu tescilleyerek bize sunuyorsunuz. Senelik ağaçları kesiyorsun. Taksimde 2 ağaç kesilmesin diye savaş çıkarttığınız günler unutulmadı CHP.

Ilyas Ayaz: Trafiği nasıl altüst edersiniz diye bir proje yapılsaydı işte tam da bu yapılırdı... İşe parti gözüyle değil tarafsız bakmak lazım... Bu iş olmadı Başkan...Ne yaya ne şoför memnun...Olan ağaçlara oldu...

Turgut Köse: Tutarsız yorum, şehrin göbeğindeki ağaçları söktünüz, sizin verdiğiniz zararı Termik Santral 40 yılda veremez. Ama siz 3 yılda güzelim Çerkezköy’ü mahvettiniz.

Ertan Kader Kasi: Berbat ettiniz Çerkezköy’ü güzelim görüntüyü beton yığınına döndürdünüz. Eskiden gittiğim 5 dakikalık yol şimdi 15 dakikada gidiliyor. Seçimlerde görürsünüz.

Ahmet Güçlü: Ağaçların sökülmesine mazereti olmaz dünyanın dört bir yanına gidin böyle bir uygulama yok.

Alidogan Ileri: Tamam cadde genişledi ama karşıdan karşıya geçemiyoruz. Ona da bir çözüm istiyoruz.

Yorumlar 35
ali gündüz 19 Mart 2018 14:35

ali ertem yemeseydide bunlari zamaninda yapsaydi kopru dandik tepe yolu orta refuj sacmaliklarla birakip gitti her ay binlerce kisinin goc ettigi cerkezkoyde dogru yapilanma ve 97 den beri cerkzkoydeyim ilk defa calisan bir belediye tebrikler vahap akay

... 19 Mart 2018 08:30

10 senelik akp yönetiminde vefat etti çerkezköy. adamlar akp nin öldürdüğü çerkeköye suni solunum yapıp hayata döndürmeye çalışıyor.

Buşra 18 Mart 2018 01:33

:)) chp iktidari sonucu çerkezkoy vefat .

tufan 16 Mart 2018 10:24

arkadaş nedir bu vahap düşmanlığı. bırakın artık adam işini yazsın. siz termik santrale karşı çıkın. yoksa sizindemi ordan çıkarınız var .....

nerdeee 16 Mart 2018 10:22

ona yürek ister

hasan 16 Mart 2018 08:59

Ağası, çerkezköyün içinde bulunduğu her türlü sorun akp nin eseri. pis su dedinse akp döneminde caddede sergilenen o mikruplu su borusunu hatırla. cadde dedinse trafik düzelsin diye daraltılan sokakları hatırla, kaldırım dedinse her senesök tak yapılıp birilerine akıtılan paraları hatırla. 10 sene ne yaptınız? varmı ortada bir şey? belediye bir şey yapmadı diyorsun, demekki eski belediyeden kalanlar aynen devam ediyor benmi yaptım eski belediyenin başkanlığını 10 sene?

?? 16 Mart 2018 08:57

Ulen tekirdağ büyükşehir olunca caddeler parklar zaten kanunen tekparkın oldu. ne cahil zavallı insanlarsınız be.

vatandaş 16 Mart 2018 08:50

Yaya geçidinde geçme önceliği yayadadır. Araç durup yaya yol vermelidir.Yol vermiyorsa belediyenin ne suçu var burada. Herkes trafik kurallarına uysa böyle şikayetler olmaz. Atatürk ilkokulu ve anfi sapağının orada bulunan trafik lambası direklerindeki butona basınca yaya ya yeşil yanıyor. Bunu yapanda yok. sonra araç yol vermedi..

?? 16 Mart 2018 08:47

Kim ne istiyormuş ağaçlardan? adamlar ağaçları söküp başka yere dikiyor. Aloooo? uyuma.

? 16 Mart 2018 08:46

Çerkezköyü büyükşehir olacaz süper olacak diye tekirdağa hdiy eden akp dir. İstersen şu gazetenin 5 sene önceki haberlerine bak. :) kanunu da vahap akay çıkartıyor zaten. Ne içiyorsunuz siz ya??

zavallı 16 Mart 2018 08:44

insan bir konuda yorumn yapacaksa en azından o konuyu bilmeli. Ağsaçlar budama işlemi yapıldıktan sonra sökülüp irmet in bulunduğu bulvara dikiliyor. fire oranı da yok gibi. isterseniz diğer gazetelere bi bakın resimleri var. :) burda olmaz ama. termik santral için kesilecek 100 futbol sahası boyundaki ormanı unutur bu gazte görmez bile.

... 16 Mart 2018 08:39

Burda yazılanlarda eleştiri buyrun yayınlayın. :) karpuz gibi seçmece haberle anca taraflı yayın olur.

Melek Ö. 15 Mart 2018 19:49

Problem,partilik bi durum değil.İster CHP olsun ister AKP. Bunu AKP yapsaydı yol yaptı oy aldı derdiniz. Şimdi ise CHP yaptı gezideki ağaçlara ne oldu diyorsunuz.Sorunun kaynağı ışık olmaması, karşıdan karşıya geçme problemi ve trafik sorunsalı... Konuyu particilik durumuna getirmemelisiniz...

vatandaş. 15 Mart 2018 18:59

Termik Santral için kesilecek ağaçlar için de böyle eylem yapacak mısınız? Aynı hassasiyeti orada da bekliyorum.

Hasan KOÇ 15 Mart 2018 18:13

Çerkezköyü tek parka sattı sayın vahap akay

ağası 15 Mart 2018 16:30

Hadi canım Türkiyenin en pis suyunu en pahalı içiriyor,çılgın kimsenin anlamadığı kalitesiz yol projeleri ile vatandaşın hayatını bezdiriyor daha neler neler şehircilik sıfır

Ufuk 15 Mart 2018 13:20

300 tane ağacın bu kadar muhabbetini yapıyosunuzda termik santralı yapın diye bagırıyosunuz orda binlerce hatta milyonlarca agac sokulcek ona neden bisey demiyosunuz ayrıca arabası olmayıp arac trafiğinin rezilligini bilmeyende bos konusmasın yayalarda asvalt sanki arabalara değilde onlara yapılmıs gibi rahat tavırlarıyla şöferleri sinir ediyorlar

Tufan 15 Mart 2018 12:58

Bakıyorum Ağacı altında piknik yapmak amaçlı kullanan da Dalını kırıp mangal yapmak İçin kullananda Eline bıçak alıp sevgilisinin ismini ağaca kazıyanda Evininin güneşini kesiyor diye ağacı katledende Ağacı 2 bira alıp altında içme amaçlı kullanda Herkes çevreci kesilmiş . Başkant

ercan 15 Mart 2018 12:49

ağaçlar kesilmiyor sökülüyor baska yere nakil ediliyor

Bünyamin 15 Mart 2018 11:51

çok yazık bu ağaclardan ne istiyorsunuz bu güzelim doğayı kirletmek kimsenin hakki degil yazıklar olsun size

Ali Gülerman 15 Mart 2018 11:25

6 yol kavsagına köprü şart yol balon gibi kocaman çıkış fare deliği kavşak helikopter pisti ilçe tek yön projesiyle kırsal alana dönüştü yaptığınız işin doğru olduğuna siz inanıyormusunuz güldürmeyin insanları

Ağası 15 Mart 2018 09:40

Nerdeyse 500 ağacı Ak parti kesti diyecekler.Kirli içme suyunu Türkiye nin en pahalı suyu haline getirdiler suçlu Ak parti dediler bu ne pişikinlik.Chp nin cevrecilik ve sosyal belediyecilikten anladığı bu işte.Bu kafadaki insanlar çevreyi bahane ederek Termik santrale nasıl karşı çıkabiliyor şaşılacak şey.

... 15 Mart 2018 08:38

145 bin nüfuslu ilçede yapılan işleri beğenende olur beğenmeyende. sanki eskiden çerkezköy trafiği güllük gülistanlıktı. atatürk caddesinin bir ucundan diğerine 40 dakkada gidildiğini hatırlarmı bu vatandaşlar? yada kaldırım olmadığı için araba yolunda yürüdüklerini hatırlarlarmı?

Abdullah yigit 15 Mart 2018 07:27

Sadece tek park kazansın diye göz göre göre cerkezkoyü sayın belediye başkanımız sattı yazıklar olsun hakkımızı helal etmiyoz.

Istasyonlu 15 Mart 2018 07:19

Cerkezköyü tek parka satmak icin yollarımızı ve şehrimizi yaşanmaz hale getirdin sabırsızlıkla seçimi bekliyoruz yaptıkların yanına kalmayacak.

Türbedereli 15 Mart 2018 06:29

Ali ertem ağaçları sökerken nerdeydiniz neden sesiniz çıkmadı Aaaaaaa unuttum Ali bey de Akp liydi En azından sökülen ağaç ların nerde olduğu belli görüyoruz

Ferhat Yiğit 15 Mart 2018 03:26

Sayın bakış gazetesi yazarları başaramayacaksınız. Sel olsun dere taşsındiye bekliyorsunuz olmuyor, vahap akay borc ödemesin iş yapmasın diye bekliyorsunuz olmuyor. Adam proje üstüne proje yapıyor ve Uygulamaya geçiyor. Orda bazı yandaş yorumları toplamıssınız yayınlıyorsunuz. Siz taraflı bir gazetesiniz. Sahibini herkes biliyor . Ancak sahibinize yaranırsınız. Sayın vahap akay Cerkezköyün gelmiş en iyi belediye başkanı. Sayayım kültür merkezi, tepe piknik alanı, kızılpınar alt üst yapı. Olimpik yüzme havuzu, istasyon kapalı spor salonu, tenis , futbol, basketbol sahası, taziye evleri, türkan saylan kultür evi, köprüler sayısız park, veliköy dügün solonu, pazar yeri , kızıl pınar mesire alanı pazar yeri, örnek skaklar, sayız asfalt çalışmaları, kent park, kültür gezileri, sayısız, sünnet ettirme, cami gezileri, şehitler anıtı, camilere yardım. Kimsesizlere yrmek servisi., hasta aracı .. temiz bir Çerkezköy icin gece gündüz sübürüyor. Topluyor. Suyunuz akıyormu akıyor cöpleriniz toplanıyormu toplanıyor. Daha ne istiyorsunuz. Ali ertemin 68 trilyon borcunu ödüyormu ödüyor. Ha ne istiyorsunuz. Rahat bırakın adam calışsın. Lütfen paylaşın

tarık.. 14 Mart 2018 23:20

Sanki tek yön bir ise yaradı..bunu akp yapsa topa tutardınız..

Ergül ak 14 Mart 2018 21:28

Meyve veren ağaç taşlanır başkanım Bir akp li olarak herzamn yanınızdayız

Selahittin 14 Mart 2018 20:52

Ak partinin şak şakçılığını bırakın da azıcık hizmetleri verin gazeticilik yandaşlıkla olunmazz

Sezgin sen 14 Mart 2018 20:37

Çerkezköy trafiği için tek yön uygulaması gayet mantıklı. Tek sorun sürücülerin park etmekte ki beceriksizliği ve yanlış yere park etmeleri (park emiş aracın arkasına park etmek gibi).

Celil Özkan 14 Mart 2018 20:06

Ben tek yöne karşı değişim ama tek yön böyle olmamalı tek yön tek gidiş olmalı bunların yaptığı üç şerit oldu yayalar karşıdan karşıya geçmek için zor anlar yaşıyor buna bir çare

türk.. 14 Mart 2018 20:02

ağaç lar kesiliyor ayaklansanıza chp liler..kendi belediyeniz olunca gıkınız çıkmıyor demekki mesele ağaç deyilmiş..

Mustafa 14 Mart 2018 19:45

Agaçların kaldırılması yapılan anket sonucunda çıktı ama yanı başımıza yapılması pilanlanan termik santral içinde agaçlar kesilirkende aynı hassasiyeti gösereceklermi birde canlı yayın yapılırken bir vatandaş öğeye soru sorarken neden camera oradan uzaklaştı

Vatanına sevdalı 14 Mart 2018 19:23

abdullah öğe ::: böyle ağaç sökülürken karşı çıkıyorsun ya ve tek yönede karşı çıkıyorsun ya KEŞKE TERMİK SANTRALADE KARŞI ÇIKSAN ...!!!! Sesini duyamadık dahaaa....