Vertigo nedir?

İrmet Hospital Kulak Burun Boğaz bölümünde hasta kabulüne başlayan Op. Dr. Yasemin Ongun Funda, 'Baş Dönmesi (Vertigo)' hakkında bilgilendirmede bulundu.

Vertigo nedir?

Çerkezköy Bakış- Baş dönmesi kulak burun boğaz hastaları tarafımıza sık başvuru şikayetler arasında yer alır. Baş dönmesi şikayetine neden olan hastalıkların büyük çoğunluğu kulak hastalıkları nedeniyle ortaya çıkıyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Funda “Bu hastalıklar sıklıkla iç kulak denge sistemi kökenlidir. Orta kulak hastalıkları da (orta kulak iltihabı vb.) baş dönmesine neden olabilir. İç kulak denge sistemi sorunları olan hastaların baş dönmesinin yanı sıra bulantı, çınlama, işitme kaybı, kulak dolgunluğu gibi ek şikayetleri olabilir. Baş dönmesi hastaları sosyal hayatlarının bu sebeple etkilenmesinden de şikayetçidirler.” dedi.

Baş dönmesini arttıran etmenlerin ortadan kaldırılması önemlidir. Alkol ve sigara içilmesinin  sonlandırılması, kafein, tuz kısıtlandırılması, hastadaki stresin önlenmesi hastanın şikayetlerini azaltabilir. Baş dönmesi başın belli bir pozisyonunda ortaya çıkıyorsa, başın bu hareketlerinden ve başı bu pozisyona getirmekten kaçınılmalıdır.

Eğer daha önce bir baş dönmesi (vertigo) sorunuyla karşı karşıya kalmadıysanız, aniden başladı ve uzun süredir düzelmediyse mutlaka en kısa süre içinde bir doktora başvurunuz. Baş dönmesi (vertigo) kendi başına bir belirti olduğu için eşlik eden durumlar dikkate alınmalıdır.

●Tansiyon düşmesi

●Şiddetli ataklar

●Kulakta basınç hissi

●Kuvvet kaybı

●Görme bozukluğu

●Mide bulantısı

●Göz kararması

●Kulak çınlaması

●Vücut dengesizliği

●Karar verme yetisinde bozukluk

VERTİGO TANISI NASIL KONUR?

Baş dönmesi (vertigo) şikayeti ile hastaneye başvuran hastaların bir çoğu iç kulağa bağlı hastalıklar tespit edilmektedir. Baş dönmesi şikayetinde doktor öncelikle hastanın öyküsünü alır ve sonrasında fiziki muayene yaparak, baş dönmesinin (vertigo) tipi ve şekli belirlenir.

Klinik olarak yapılan muayene sonrasında, elektronistagmografi denilen cihazla istemsiz göz hareketlerini incelenerek, iç kulak hastalıklarına bağlı gelişen durumlar ortaya çıkarılabilir. İşitme testi (odyometri) tanıda önemli bir tetkiktir.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Baş dönmesi (vertigo) tedavisi, iç kulakta yer alan kristallerin yer değiştirmesi ile meydana gelebileceği gibi stres, travma, psikolojik sorunlar veya altta yatan bir hastalığa bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Baş dönmesi (vertigo) tedavisinde öncelikle sorunun neden kaynaklandığının bulunması ve varsa altta yatan hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Baş dönmesi (vertigo) gibi sorunlarda öncelikle doktor, hasta öyküsünü alır ve sonrasında bir fiziki muayene gerçekleştirilir.

Yine bu durumda BPPV (başın belli pozisyonlarında ortaya çıkan vertigoda) ‘Epley Manevrası’ ile tedavi, muayene esnasında yapılabilmektedir. Baş dönmesinde ilaç tedavisi de mümkün olabilir.