Fırat Keskinkılıç

Vurun abalıya

Fırat Keskinkılıç

Çerkezköy’de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Çerkezköy Belediyesi ve TESKİ’nin ortak hayata geçireceği Atatürk ve Öztrak Caddeleri Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama Projesi kapsamında hummalı bir altyapı çalışması var.

Artık yer altından geçen asbest borular ömrünü tamamladı. Her gün bir yerden patlak veriyor. Bu sorunun çözülmesi içinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, radikal bir karar alarak altyapı çalışmalarının startını verdi.

Hatta ilk kazma vurulduğu zaman yaşanabilecek sıkıntıları gören Akay, siyasi tüm riskleri göze aldığının altını çizerek Çerkezköy’ün geleceği için bu yatırımın yapılmasının şart olduğunu açıklamıştı.

İşin en kötü yanı ise, çok uzun yıllar önce yapılan altyapı çalışmaları sonrası elde yeterince veri olmaması. Asbest boruların kaç metreden ve nereden geçildiği tam olarak tespit edilemiyor. Çünkü elde yetirince belge yok. Buna rağmen tüm riskler alınarak çalışmalar başladı. Su patlakları da göze alındı. Çünkü bu sorunun çözümü, evlere sağlıklı su verilmesi için altyapı çalışması şarttı.

Bu yatırıma başlanmasıydı ne mi olurdu? Nüfusu her geçen gün artan Çerkezköy’de zaten sıkıntılı olan altyapı tamamen patlar, içinden çıkılmaz bir hal alırdı.

Bugün, Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olan altyapı ve Meydan Altı Otoparkı projesi çalışması sırasında istenmeyen bir iş kazası yaşandı. Kepçe ile kazı sırasında ana isaleden gelen 350’lik asbest su borusu patladı. Cumhuriyet Meydanı ve bağlı cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Bazı işyerleri su baskını ile karşı karşıya kaldı. Alınan önlemler sayesinde çok şükür işyerleri zarar görmedi.

Altyapı çalışmasını kim yaparsa A-B-C-D partisi fark etmez. Altyapı çok zor bir yatırım çalışmasıdır. Yerin altına gömülen milyonlardır. Belki bazı vatandaşlar bu yatırımları gereksiz görebilir. Ancak emin olun, parktan bahçeden daha önemli bir yatırımdır altyapı. İçinden su geçiyor, kanalizasyon geçiyor, yağmur su hattı geçiyor. Bunlar olmasa hayatı sürdürmekte imkansız hale gelir.

Şimdi gelelim eleştirilere... Evet bizde eleştiriyoruz bir hata veya eksik varsa. Ama biraz da vicdanlı olmak lazım. Kim ister boru patlasın, her yer su olsun diye. Kimse istemez, hele belediyeler hiç istemez. Ekstra iş yükü anlamına gelir bu… Ama ortaya çıkan bir iş kazası sonrası muhalif kişiler hemen maden bulmuşçasına “vurun abalıya” dercesine başlıyorlar söylenmeye, sosyal medyadan yazmalara, eleştiriler… eleştiriler… AK Parti ve MHP’li isimlerde sosyal medya hesaplarından eleştirilerini sıralıyorlar. Bunun bir benzeri olan proje, eğer yerel seçimleri Vahap Akay değil de Cumhur İttifakının AK Partili adayı Süleyman Kozuva’da kazansaydı yapılacaktı. Ve emin olun bunun gibi iş kazaları da mutlaka yaşanacaktı.

Şuanda eleştirilerin hedefinde Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay var. Niye çünkü elektrik kesilse, doğalgaz kesilse, internet kesilse sorumlusu belediye olarak görülüyor. Halbuki her kurumun işlemi farklı… Elektrik TREDAŞ’ın, doğalgaz Gazdaş’ın sorumluluğunda. Şu anki patlağın sorumlusu ise Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi. Çünkü altyapıyı yapan kurum Büyükşehir ve bağlı kuruluşu TESKİ.


Muhalif isimler ve bazı yerel siyasetçiler hemen Akay’ı yerden yere vurmaya, “İşte CHP Belediyesi böyle olur demeye” başlıyor. Altyapı çalışmasının CHP’si, AK Parti’si, MHP’si, İYİ Partisi olmaz. Belediye başkanı hangi siyasi partinin üyesi olursa olsun altyapılarda bu tür iş kazaları her yerde yaşanır. Akay’ın bu süreçteki en büyük sıkıntısı, birinin ayağına taş batsa sorumlusu gösteriliyor. Sorunu hep çeken Başkan Akay… Çünkü Akay Çerkezköy’de, Başkan Albayrak ise Süleymanpaşa’da…

Seneye bu zamanlar büyük ihtimalle Çerkezköy Atatürk ve Öztrak Caddesi’ndeki bütün çalışmalar bitecek ve müthiş bir görüntüye kavuşarak çehresi tamamen değişecek. Ya sabır diyerek biraz daha sabretmekten başka çaremiz yok. Sabrın sonu selamettir çünkü.

Kalın sağlıcakla
 


 

Yazarın Diğer Yazıları