İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, festivali İstanbul'a kazandırmanın mutluluğunu, gururunu ve onurunu yaşadığını ifade etti.

Hacı Bektaş Veli'yi, "bir ulu ağaç" sözleriyle tanımlayan İmamoğlu, "Hacı Bektaş Veli bir davettir. İnsan olmaya ve insan kalmaya bir çağrıdır. Onun yolu baskıyla, korkuyla değil, onun yolu sevgiyle, saygıyla ve bir olmanın yoludur. İri olmanın yoludur, diri olmanın yoludur." dedi.

İmamoğlu, Orta Doğu'da yaşanan çatışmalara dikkati çekerek, "Orta Doğu'nun bir kez daha zulüm ve acıya, gözyaşına boğulduğu bugünlerde Hacı Bektaş Veli'yi anlayıp, hissetmenin, her şeye rağmen içimizi umutla ve cesaretle dolduracağına inanıyorum. Çok uzun zamandır büyük acılar yaşayan, büyük bir zulme karşı mücadele eden Filistin halkının bir an önce barışa ve tüm haklarına kavuşmasını diliyorum." dedi.

Festivalde Alevi vatandaşlarla bir arada olduklarını aktaran İmamoğlu, "Eşitliğin, adaletin hakim olduğu, kardeşçe bir hayat özleminden asla vazgeçmeyeceğiz. Bizi bölmek, düşmanlaştırmak ve başkalaştırmak, kutuplaştırmak, ayrıştırmak için yürütülen tüm çabaları boşa çıkartacağız." diye konuştu.

Türkiye her alanda sıralamasını yükseltti! Türkiye her alanda sıralamasını yükseltti!

Şarkıcı ve müzik gruplarının sahne aldığı, deyişler ve türküler söylediği festivale, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok'un yanı sıra bazı CHP'li milletvekilleri ile ilçe belediye başkanları katıldı.