Yolun karşısına geçememe sorunsalı

Yol, gerçekten medeniyetin aynası mıdır, yoksa acizliğin bir göstergesi mi? Ülke olarak her ne kadar şehirlerarası yollarda çığır açan gelişmeler yaşansa da bu gelişmeleri Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerimizin şehir içi yollarında görmek pek mümkün değil.

Herkesin malumu Çerkezköy Belediyesi yaklaşık 1 yıl önce aldığı kararla tek yön uygulamasına geçti. İlçenin kalbi olan Atatürk ve Öztrak Caddeleri ve bu caddelere bağlı bazı sokaklarda tek yön uygulaması başladı. Önce uygulamaya geçildi ardından ağaçlar söküldü, bazı yerlere kapanlar konuldu ve Narin Kavşağında olmak üzere halen daha tek yön kararıyla ilgili yol çalışmalar tam anlamıyla tamamlanmış değil. Her iki caddedeki ağaçların sökülmesi ve caddenin şu anki garip görüntüsünden de pek dile getirilmese de kimse memnun değil.

Tek yön uygulamasının ardından kafası karışan ve önce sola, sonra sağa ve ardından tekrar sola bakmaya alışmış vatandaşlar olarak karşıdan karşıya geçmekte epey zorlandık. Uygulamanın başladığı ilk 1 ay içerisinde onlarca yaralamalı kaza meydana geldi.

Orta refüjün sökülmesinin ardından karşıdan karşıya geçmek karışık ve rastgele bir hal aldı. Düzenlemeyle 3 arabanın aynı anda geçebileceği yolda gerek yanlış parklanmadan dolayı gerekse yol çizgilerinin olmayışından dolayı araç sürücüleri yolda bir garip ilerler hale geldi. Karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayalar ise bu gariplik içerisinde amacına ulaşmaya çalışıyor. Yolun karşısına geçmeye çalışan yaya yolun ortasına geliyor durmak zorunda kalıyor. Bazı şoförler yayalara yol verirken, bazıları devam edince karışık olan durum daha da karmaşıklaşıyor. Tek seferde karşıya geçebilen zafer kazanmışçasına rahatlıyor. Özellikle yaşlılar ve bebek arabası ile yolun karşısına geçmeye çalışan aileleri gördükçe yolun bu durumuna üzülmemek elde değil.

Vatandaşlar insan ve araç nüfusu hızla artan Çerkezköy’de yaşanan bu yolun karşısınageçememe sorununun nasıl ve ne zaman düzeleceğini merak ediyor.

Kapaklı ilçemize bakacak olursak. Kapaklı’nın en büyük yol problemi ilçe girişindeki Yıldızkent kavşağı. Tam 10 yolun birleşimindeki kavşakta özellikle servis saatlerinde yaşanan trafik sürücüleri ve karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayaları zor durumda bırakıyor. Trafik ışık sisteminin olmadığı kavşakta yayalar Allah’a emanet bir şekilde karşıya geçiyor. İnşallah kavşakta yapılması planlanan düzenlemeler ile araçların geçişi ve yaya geçişi sorun olmaktan çıkacak.

Her iki ilçemizde de yayaların yolun karşısına rahatça geçebileceği düzenlemelerin ivedilikle yapılması temennisiyle. Selametle.

YORUM EKLE
YORUMLAR
SANİYE ARSLAN
SANİYE ARSLAN - 10 ay Önce

Bence tek sorun trafiğe çıkan araç sürücülerinin ihmalkarlıkları özellikle yaya geçitlerinden geçmeye çalışan biri olarak daha fazla gaza basanını,sellektör yapanınıı ve korna çalanını gördüm.

Suat Gintekin
Suat Gintekin - 10 ay Önce

Sn.gazetecim çok güzel ve anlamli bir konuya isaret etmissiniz tebrikler.

banner265

banner479

banner306