Yüceer: 'Çiftçinin zararı devlet tarafından karşılansın'

Ayçiçeklerine ciddi anlamda zarar veren çayır tırtılına karşı uyarıda bulunan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 'Bu büyük sorunun çözümü için planlı bir mücadele ve uçakla ilaçlama yapılması şart. Çiftçinin zararı da devlet tarafından karşılanmalı.' dedi.

Yüceer: 'Çiftçinin zararı devlet tarafından karşılansın'

Trakya’da geçtiğimiz günlerde başlayarak etkisini gittikçe artıran ayçiçeklerindeki çayır tırtılı istilası devam ediyor. Ayçiçeklerinde zarar veren çayır tırtılına karşı kapsamlı bir mücadele yapılması gerektiğini vurgulayan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Çiftçilerimiz bölgede kendi imkanlarıyla ilaçlama çalışması yapıyor, drone desteği de olsa bu yetersiz. Bu büyük sorunun çözümü için planlı bir mücadele ve uçakla ilaçlama yapılması şart” dedi.

“ÇAYIR TIRTILI İSTİLASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Yüceer,  yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “Geçtiğimiz günlerde başlayan ve etkisini gün geçtikçe artıran bir çayır tırtılı istilası ile karşı karşıyayız. Bu zararlı, ayçiçek yapraklarını yiyor, ayçiçeğine geri dönülmez zararlar veriyor ve verimi büyük oranda düşürüyor. Tüm Trakya’da üreticimizi zora sokan çayır tırtılına karşı çok hızlı, planlı ve etkili bir mücadele yapılması gerekmektedir. Çayır tırtılı ile mücadele ederken tam da tozlanma zamanında çalışan arıları da dikkate almak gerekiyor. Bilinçsiz ilaçlama arıların ölümüne yol açabilir. Buna karşın arıları öldürmeyen ilaçlar dikkate alınmalı ve ilaçlama için arıların çalışmadığı akşam saatleri değerlendirilmelidir. Çiftçilerimiz bölgede kendi imkanlarıyla ilaçlama çalışması yapıyor, drone desteği de olsa bu yetersiz. Bu büyük sorunun çözümü için planlı bir mücadele ve uçakla ilaçlama yapılması  diyen şart. Ayçiçeği gibi stratejik bir ürün korunmalı. Üretici yalnız ve çaresiz bırakılmamalı. Çiftçimiz artan gübre, ilaç ve mazot maliyetlerine karşı üretmeye devam ederken şimdi de bu büyük sorunla karşı karşıya kaldı. Çiftçimiz, borç batağında üretmeye çalışıyor. Buradan Tarım Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum. Çayır tırtılı nedeniyle zora düşen, zararı olan çiftçilerimizin kaybı devletimizin tarafından karşılansın. Karşılansın ki bu çiftçiler önümüzdeki dönem yeniden üretebilsinler.

Çerkezköy Bakış Gazetesi