Zam oranı belli oldu

TMS ile MESS arasında süren zam görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Buna göre TMS üyesi işçiler ilk 6 ay için yüzde 26.31 zam geldi. Bu ise maaşlara 510 ile 930 lira arasında yansıyacak.

Zam oranı belli oldu

Çerkezköy Bakış-Türk Metal Sendikası (TMS), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) zam görüşmelerinden istenilen sonucu alamaması, alınan grev kararının da Bakanlar Kurulu tarafından 60 gün süreyle ertelenmesi nedeniyle üyeler fabrikalarda eylemlerine başlamıştı.
Bu süre içinde MESS’in daveti üzerine TMS başkanları MESS ile teklif masasına oturdu. Ancak bu görüşmeden ilk 6 ay için yüzde 13,2 çıkınca bu teklif de kabul görmedi. Bunun üzerine olağanüstü toplanan TMS Başkanlar Kurulu, 29 Ocak 2018 Pazartesi sabahından başlayarak her gün iki vardiyada üyelerin işe gelişlerinde tepkilerini ortaya koymalarına ve işe yarım saat geç başlamaları kararı aldı.
Başlatılan iş yavaşlatma eylemi sonrası TMS ile MESS tekrar masaya oturdu. Sabaha kadar süren görüşmelerde TMS istediğini aldı.
Buna göre TMS üyesi işçiler ilk 6 ay için yüzde 26.31 zam geldi. Bu ise maaşlara 510 ile 930 lira arasında yansıyacak. Diğer 3 dönemlik 6 ay için ise enflasyon zammı verilecek.
DAVUL ÇALARAK KUTLADILAR
Bu karar ise TMS üyesi işçiler tarafından memnuniyetle karşılandı. Fabrikalarda zam kararı davul çalınarak kutlandı.

 

Yorumlar 4
hizmetli personel.. 31 Ocak 2018 23:20

ya özel hastane çalışanları günde 9 .5 saat çalış aldığın asğari ücret..

nedret 31 Ocak 2018 11:40

Emekçinin yüzünü güldüren Yüzyılın Sözleşmesini yapan başta Sayın Genel Başkanım PEVRUL KAVLAK olmak üzere emeği olan herkesten Allah razı olsun Sizler emekçinin yüzünü güldürdünüz Allah tarafından sizin yüzünüzü güldürsün Yüce mevlam sizi başımızdan eksik etmesin Allah'ım yolunuzu açık etsin hepimize hayırlı uğurlu olsun

ilker 31 Ocak 2018 08:25

Tüm emekçilere hayırlı olsun başkanım durmak yok yola devam sayğılar.

merve 30 Ocak 2018 13:48

Vaat edilen zam ile verilen arasında uçurum olan bir sendika işi daha. davul çalıp oynayacaklarına alınamayan zam için bir oturup düşünülmeli bence.