1 Mayıs'ı Çanakkale'de kutlayacaklar

Türk - İş Konfederasyonumuza bağlı 35 Sendika 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Çanakkale'de kutlayacak. Kutlamalara Çerkezköy'den de Türk-İş ve Türk Metal Sendikası'na bağlı 230 kişi katılacak.

1 Mayıs'ı Çanakkale'de kutlayacaklar

Türk - İş Konfederasyonumuza bağlı 35 Sendika 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Çanakkale’de kutlayacak. Kutlamalara Çerkezköy’den de Türk-İş ve Türk Metal Sendikası’na bağlı 230 kişi katılacak.

Türk-İş Tekirdağ İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “Emeğin ve hakkın sesini Şehitler Mahşeri Çanakkale’de haykırmak için Türk İş çatısı altında bir araya geliyoruz. Türk - İş Konfederasyonumuza bağlı 35 Sendika ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubemizden 5 otobüs yani 230 kişi katılacağız” dedi.

“MÜCADELENİN SEMBOLÜ ÇANAKKALE’DE DOĞUYOR”

1 Mayısta Çanakkale’de şehitlerin yanında olacaklarını söyleyen Koçak “1 Mayıs’ta emeğin güneşi hak ve mücadelenin sembolü Çanakkale’de doğuyor. Ülkemizin geleceği için ter döken bizler, vatanın bekası için can veren yiğit şehitlerimizin yanında, tüm şehitlerimiz için kalbimiz ve ruhumuzla omuz omuza 1 Mayıs’ı Çanakkale 'de kutlayacağız” dedi.

“EMEKÇİNİN ÇIKARLARI BARIŞTADIR”

Emekçilerin çıkarlarının savaşta değil barışta olduğunu kaydeden Koçak “Barışın her alanında egemen olması için çaba gösterilmelidir. Taşeronla ilgili düzenlemede; asıl iş – yardımcı iş ayrımı yapılmadan tüm işçiler işçi statüsüyle kamuda kadroya geçirilmelidir. Yıllardır geçici işçi statüsünde istihdam edilenler sürekli işçi kadrosuna alınmalıdır. İş cinayeti haline gelen iş kazaları önlenmeli, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri artırılmalı, gerekli denetim yapılmalıdır. Kayıt dışı ekonomi, kayıt altına alınmalıdır” diye konuştu.

“VAZGEÇİLMEZ BİR HAKTIR”

Kıdem tazminatının işçiler bakımından vazgeçilmez ve tartışılmaz bir hak olduğunu vurgulayan Koçak “Buna el uzatılması, ortadan kaldırılması ya da daraltılması yönündeki talepler gündeme dahi getirilmemelidir. Bu konudaki net tavrımız herkes tarafından bilinmelidir. Esnek ve kuralsız çalışma biçimlerini yaygınlaştırma girişimlerine son verilmelidir. 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü tüm emekçilere kutlu olsun” dedi.