21 öğretmen açığa alındı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın FETÖ operasyonu kapsamında Çerkezköy'de 1'i müdür yardımcısı olmak üzere 21 öğretmen açığa alındı.

21 öğretmen açığa alındı

Çerkezköy Bakış - FETÖ operasyonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarına yönelik başlatılan çalışma sürüyor.

32 BİN 200 KAMU PERSONELİ VE ÖĞRETMEN AÇIĞA ALINDI

Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki temizlik özel okulları da kapsıyor. Bu çerçevede 15 bin 200 personelin dışında özel kurumlarda çalışan 21 bin öğretmenin de lisansı iptal edildi. Bunların büyük kısmının Gülen cemaatinin okullarında olduğu bildiriliyor. Böylece darbe girişiminin ardından 36 bin 200 kamu personeli ve öğretmen açığa alınmış oldu.

AÇIĞA ALINDILAR

Çerkezköy’de ise çeşitli okullarda görev yapan 1’i müdür yardımcısı olmak üzere toplam 21 öğretmen açığa alındı. Açığa alınan milli eğitim personeli hakkında soruşturma açılacağı öğrenildi.

ÜLKE GENELİNDE MEB 15 BİN 200 ÖĞRETMENİ AÇIĞA ALDI

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan müdür ve öğretmenlerin ihracı ve darbe girişiminin ardından başlayan FETÖ operasyonları sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sayfasından şu açıklama yapıldı: “Bilindiği üzere, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ-PDY terör örgütü bağlantılı cuntacı bir grup ülkemizin demokratik hukuk düzenine ve kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişine yönelik bir darbe teşebbüsünde bulunmuş, bu teşebbüs devletimizin ve milletimizin ortaya koyduğu ortak dayanışma ve üstün gayret sayesinde bertaraf edilmiştir. Bu olay da göstermiştir ki, mezkûr terör örgütüyle bağlantılı tüm kişi, kurum ve kuruluşlarla etkin bir şekilde mücadele edilmeli ve bu örgütün bütün faaliyet alanları ortadan kaldırılmalıdır.

BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Bu kapsamda, Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu yapıya ait tüm özel eğitim kurumları ve okullar ile barınma merkezlerinin yanı sıra, Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ örgütüyle irtibatlı kamu personeline yönelik olarak kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir. Bugün itibarıyla, Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 15 bin 200 kamu personeli açığa alınmış, bu kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca Bakanlığımızın bu yöndeki çalışmaları devam etmekte olup, kamuoyu gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir."

21 BİN ÖĞRETMENİN LİSANSI İPTAL EDİLDİ

MEB özel kurumlarda görev yapan 21 bin öğretmenin lisansı da iptal edildi.

AÇIĞA ALINAN MEMUR MAAŞ ALABİLİR Mİ?

Açığa alınan devlet memurları hakkında görevden uzaklaştırmayı izleyen 10 işgünü içinde soruşturmaya başlanması şartı bulunuyor. Görevden uzaklaştırma şayet bir disiplin kovuşturması kapsamında yapılıyorsa soruşturma ve uzaklaştırma en çok 3 ay devam edebilir, ceza kovuşturması kapsamında yapılıyorsa görevden uzaklaştırmaya yetkili amir (bu amir aynı zamanda müfettişlerin görevden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir'dir) ilgilinin durumunu her 2 ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir. görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının 2/3'ü ödenir ve bu memurlar kanunun öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ederler. Görevine geri döndüğünde bu süreç içerinde Maaşından kesilen 1/3'lül tutar/ tutarlar faiziyle birlikte ödenir.

AKTİF EĞİTİM SENDİKASI ÜYESİ ÖĞRETMENLER GÖREVDEN ALINDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası Aktif Eğitim Sendikası'nın 81 ilde şube başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yapan öğretmenleri, görevden aldı.

Yorumlar 1
Ağası şen 31 Temmuz 2016 00:55

Bu öğretmenlerden bazılarını tanıyorum evet katıksız fetöcüdür doğru karar