3 Mayıs Türkçülük Günü, her yıl Türk milliyetçiliği ve Türk kültürünün önemini vurgulamak amacıyla coşkuyla kutlanmaktadır. Bu özel günün kökenleri, 1944 yılında Türkçü-Turancı dünya görüşüne sahip Hüseyin Nihal Atsız ile Sabahattin Ali arasındaki davanın 3 Mayıs tarihli duruşmasından sonra yaşanan "Ankara Nümayişi"ne dayanmaktadır.

Bir tırda 370 kilogram esrar ele geçirildi Bir tırda 370 kilogram esrar ele geçirildi

3 Mayıs Türkçülük Günü

3 Mayıs 1944 tarihinde, dönemin Türkçü aydınlarından Hüseyin Nihal Atsız ve arkadaşlarının yargılandığı davaya destek vermek amacıyla Ankara'da büyük bir gösteri düzenlendi. Bu gösteri, Türk milliyetçiliği ve Türkçülük fikrinin toplumda yaygınlaşmasında önemli rol oynadı ve "Ankara Nümayişi" olarak tarihe geçti.

Ankara Nümayişi'nin ardından, 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askeri Hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından ilk kez Türkçülük Günü kutlandı. Bu kutlamalar sonraki yıllarda da devam etti ve 3 Mayıs, "Türkçülük Günü" olarak anılmaya başlandı.

3 Mayıs Türkçülük Günü Mesajları ve Sözleri

3 Mayıs Türkçülük Günü'nde sevdiklerinize gönderebileceğiniz anlamlı mesajlar:

"Her Türkçü, bulunduğu yerin görevini inançla yaparsa, Türkçülük ülküsü sağlamlaşır. Türklük güçlenir. 3 Mayıs Türkçülük gününüz kutlu olsun."

"Türk Devleti'nin yenilmez, zinde hayat gücü ve Türk Milleti'nin teminatı ve istikbali gençliktir. 3 Mayıs Türkçülük gününüz kutlu olsun."

"Taş kırılır, tunç erir ama Türklük ebedidir. 3 Mayıs Türkçülük gününüz kutlu olsun."

"Bölünme kabul etmez, kutsal bir bütün halinde Büyük Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz… (Alparslan Türkeş)"

"3 Mayıs büyük milletimizin ebediyete kadar yaşayacağına inanan Türk milliyetçilerinin yeniden doğuşudur. 3 Mayıs Türkçülük gününüz kutlu olsun."

"Türklük bedenimiz, İslamiyet ruhumuzdur. Ruhsuz beden ceset olur. 3 Mayıs Türkçülük gününüz kutlu olsun."

"Türkçülük öyle şerefli bir bayraktır ki: Onu vatanın her köşesinde durmadan dalgalandırmak her Türk'ün ilk ve milli vazifesidir."

Kaynak: HABER MERKEZİ