9. Yargı Paketi ne zaman çıkacak sorusu, 11 Haziran tarihinde de vatandaşlar tarafından merakla takip ediliyor. Bir süredir Adalet Bakanlığı tarafından çalışmaları sürdürülen ve casuslukla ilgili yeni suçu da içeren 9. Yargı Paketi, bu hafta Meclis'e sunulacak. Teklifte, cezasızlık algısının ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeler yer alacak. Kamuoyunda "9. Yargı Paketi" olarak bilinen ve yargı alanında çeşitli düzenlemeleri içeren kanun teklifinde ayrıca hükümlülerin örgün ve yaygın öğretim hakkının kapsamı genişletilecek. Öte yandan 9. Yargı Paketi'nde denetimli serbestlik konusu da gündeme gelmiş durumda. Peki, 9. Yargı Paketi ne zaman çıkacak, Meclis'ten geçti mi? 9. Yargı Paketi maddeleri neler? İşte konu hakkında ayrıntılı bilgiler.

Adalet Bakanlığı tarafından çalışmaları devam eden 9. Yargı Paketi'nde sona yaklaşıldı. Geçtiğimiz Kabine Toplantısı'nda ele alınan 9. Yargı Paketi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, "9'uncu Yargı Paketimiz hâlihazırda Meclisimizin gündemindedir. Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin etkin bir şekilde uygulanmasını sağladık," açıklamasında bulunmuştu. Gelen son bilgiye göre yeni yargı paketi olarak da bilinen 9. Yargı Paketi bu hafta Meclis'e gönderilecek. Teklifle kapalı cezaevlerindeki hükümlülerin sınavları, çevrim içi ve yüz yüze yapılabilecek. Hükümlüler, merkezi sınav ile açık öğretim kurumları sınavlarına sınav merkezi olarak belirlenen ceza infaz kurumlarında katılacak. Peki, 9. Yargı Paketi maddeleri neler, ne zaman çıkacak? İşte ayrıntılar.

9. Yargı Paketi İçeriği ve Meclis Süreci

Öğretmenlere yönelik şiddeti önlemeye ilişkin kanun teklifi ile 9'uncu Yargı Paketi'nin de bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Teklifte, cezasızlık algısının ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeler yer alacak. Casusluk faaliyetleri ile etkin mücadele için Türk Ceza Kanunu'na yeni madde eklenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Haziran'da yapılan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "8'inci Yargı Paketi ile önemli değişikliklere imza attık. 9'uncu Yargı Paketimiz hâlihazırda Meclisimizin gündemindedir. Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin etkin bir şekilde uygulanmasını sağladık. Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk mekanizmasıyla son bir yıllık süreçte 1 milyon 340 bine yakın uyuşmazlık çözüme kavuşturuldu. Son bir yılda uzlaştırma kapsamında 324 bin 744, seri muhakeme usulü kapsamında 141 bin 243 ve basit yargılama usulü kapsamında 256 bin 826 dosya hızlı bir şekilde sonuçlandırılmıştır," ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya fenomenleriyle gündeme gelen denetimli serbestlik ve adli kontrol kararlarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Tunç, "Adli tıp bağımsız bilirkişi kurumumuz, dolayısıyla orada raporları verecek olanlar da yetkin kişiler. Adli tıbbın vereceği raporlar doğrultusunda hakimlerimizin, savcılarımızın verdiği kararlar söz konusu oluyor. Kişilerin talepleri olabilir ama bu talepler hukuki midir değil midir, adli tıbbın raporları bu konuda ne diyor, tüm bunlar hepsi değerlendirilerek yargımız tarafından verilecek kararlar. Son zamanlarda özellikle gerek suç gelirlerinin aklanması noktasında diğer mafya ve çetelerle mücadele anlamında emniyetimizin ve yargımızın önemli mücadelesi var," dedi. Bakan Tunç, 9. Yargı Paketi'nde noterlik hizmetleri, soy bağının reddi ve casusluk suçlarına ilişkin çeşitli düzenlemelerin yer alacağını belirtti.

Kontrolden çıkan yolcu otobüsü şarampole indi: 8 yaralı Kontrolden çıkan yolcu otobüsü şarampole indi: 8 yaralı

Hakim ve savcıların terfi sistemi de güncellenerek, disiplin cezaları daha nesnel ölçütlere bağlanacak ve terfi sistemi nitelik, liyakat ve performansı esas alacak şekilde güncellenecek. Sporda şiddete yönelik yeni önlemler de taslağın görüşmeleri sırasında şekillenecek. Caydırıcılık açısından cezaların artırılması gündeme gelebilecek. Meclis’in öncelikli başlıkları arasında taşınması ruhsat gerektiren silahların yasadışı kullanımını engelleyen ve birinci sınıf emniyet müdürlerinin emeklilik yaşını 55’ten 65’e yükselten yasa teklifi ile kamuda sağlık alanında düzenlemeler içeren teklif, 9. Yargı Paketi, kripto varlıklar, turist rehberleri ve yol geçiş ücretleri, seyir güveliği ile gemi bağlama ücretlerini yeniden ele alacak teklifler yer alıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ