Acil çağrı numaraları 112 altında toplandı

Çorlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, yaptığı yazılı açıklamada, acil çağrı numaralarının tek numarada birleştirilmesinin pilot uygulamanın ardından 81 ilde faaliyete geçtiğini belirtti.

Acil çağrı numaraları 112 altında toplandı

Çerkezköy Bakış- Çorlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan, bugüne kadar ülkede farklı acil yardım çağrıları için farklı hizmet numaraları kullanıldığını ifade etti.
Çolpan, şunları kaydetti: "Acil çağrı yapılmasını gerektirecek durumlarda vatandaşlarımızın birden çok numara yerine tek bir numarayı bilmeleri ve acil çağrı alındıktan sonra ihtiyaç duyulacak tüm ekiplerin en kısa sürede olay mahalline ulaşmalarını sağlamak üzere birden fazla olan acil çağrı numaraları tek numara (112) altında toplandı. 2009 yılında pilot il olarak belirlenen Antalya ve Isparta’dan sonra 112 Acil Çağrı merkezlerinin kuruluş çalışmaları 81 ilde tamamlanarak proje hayata geçirildi."
Çolpan, vatandaşların bundan sonra polis, jandarma, Orman Genel Müdürlüğü, AFAD, itfaiye, sahil güvenlik ve Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri için telefonlarından sadece 112'yi tuşlayarak ilgili tüm kurumlara ulaşmış olacaklarını bildirdi.AA