31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde belediye başkanları, büyükşehir belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetleri belirlenecek.

Seçimlere kısa süre kala adaylar da çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamda adaylar, çeşitli propaganda yöntemleri kullanıyor. 
Kapaklı ve Çerkezköy ilçelerinde parkları çevreleyen tel örgüler ve duvarlara, bazı köprülerin üzerine ya da özel kişilere ait bina ve arsaları çevreleyen tellerin üzerine çok sayıda afiş asıldı. 

Vatandaşlar bu afişlerin oluşturduğu görüntü kirliliği nedeniyle isyan etti. 
Yasalara aykırı asılan bu afişlerin zabıta ya da kolluk görevlilerince toplatılmasını isteyen vatandaşlar, “Yüzümüzü nereye çevirsek koca koca afişlerle karşılaşıyoruz. Bu bizi çok rahatsız ediyor. Her seçim öncesi yaşanan bu görüntü kirliliğine bir an önce son verilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandılar. 

Öte yandan Kapaklı’da izinsiz asılan bazı afişler Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından toplatıldı. Bu yöndeki denetimlerin sürdürüleceği belirtildi. 

KANUNEN CEZASI VAR

İlgili kanun maddesine göre meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara bez kağıt ve benzeri afiş ve ilan asan kişiye afiş başına 63 bin liraya kadar idari para cezası veriliyor. 
Yasa, söz konusu alanlara sivil toplum örgütlerince bez kağıt, benzeri afiş ve ilan asılmasına da olanak vermiyor.

Çerkezköy'de 6 saat elektrik olmayacak Çerkezköy'de 6 saat elektrik olmayacak

Afiş2

Muhabir: Barış Karapaça