ABD'de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, Nisan 2024 döneminde aylık %0,3 ve yıllık %3,6 oranında artış gösterdi. Bu artış, piyasa beklentilerinin altında kalsa da, çekirdek enflasyonun 6 ay sonra ilk kez yavaşlamasıyla altın piyasalarında fiyatların yükselmesine neden oldu. Peki Altın neden yükselir 16 Mayıs 2024 altın fiyatları daha yükselecek mi?

Altın Fiyatlarının Yükselme Sebepleri

ABD enflasyon verileri, altın fiyatları ile doğrudan bir ilişki içerisinde. ABD'de enflasyon hedeflerine yaklaşılması, FED'in faiz indirimlerini daha erken bir tarihte yapma ihtimalini güçlendiriyor. Bu durum, FED'in faiz artırımlarıyla baskı altında tutulan altın piyasasının rahatlamasına yol açıyor. Sonuç olarak, ons altında hızlı bir yükseliş yaşanıyor.

Ons Altında Fiyat Hareketliliği

ABD enflasyon verilerinin açıklanmasının hemen öncesinde ons altın 2.360 dolar seviyesindeydi. Verinin etkisiyle ons altın kısa sürede 2.377 dolara yükseldi. Ancak ABD borsasının açılmasıyla birlikte ons altın 2.352 dolara düştü. Daha sonra tekrar yükselişe geçen ons altın şu anda 2.384 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Gram Altın Fiyatları

Türkiye'de gram altın fiyatları, resmi kur ve kuyumcu fiyatı olmak üzere iki şekilde belirleniyor. Ons altının etkisiyle resmi kurda gram altın 2.440 TL ile 2.471 TL arasında fiyatlandı. Şu anda gram altının resmi kur fiyatı 2.466 TL olarak belirlendi. Bu durum, ons altının fiyat düşüşünden değil, dolar kurunun 32,17 TL'ye gerilemesinden kaynaklanıyor.

İnci Taneleri 18. yeni bölüm fragmanı Kanal D neden yok, bitti mi? İnci Taneleri 18. yeni bölüm fragmanı Kanal D neden yok, bitti mi?

Kapalıçarşı altın piyasasına göre kuyumcularda gram altının satış fiyatı ise 2.486 TL olarak belirlendi.

Not: Burada yer alan veriler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez.

Kaynak: HABER MERKEZİ