Anneler Günü'nün yaklaşmasıyla birlikte, cezaevlerinde bulunan annelerin çocuklarıyla açık görüş yapıp yapamayacakları merak konusu olmuştu. 12 Mayıs 2024 Pazar gününe denk gelen Anneler Günü'nde, tutuklu ve hükümlüler yakınlarıyla bir araya gelebilecek mi? Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konuya ilişkin merakla beklenen açıklamayı yaptı. AÇIK GÖRÜŞ İZNİ 2024: Bakan Yılmaz Tunç açıkaldı! Anneler Gününde açık görüş izni var mı yok mu?

Adalet Bakanlığı'ndan Anneler Günü İçin Özel Karar: Açık Görüş 13-17 Mayıs Arasında

Uyuşturucu operasyonunda 4 gözaltı Uyuşturucu operasyonunda 4 gözaltı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anneler Günü dolayısıyla cezaevlerinde bulunan kadın hükümlü ve tutukluların 13-17 Mayıs tarihleri arasında ziyaret hakkı bulunan yakınlarıyla görüşmelerini, "Anneler Günü" nedeniyle açık görüş olarak yapmalarına imkan sağlayacaklarını duyurdu. Bakan Tunç, bu kararın "Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik"in "Bayramlarda ve özel günlerde açık görüş" başlıklı 15. maddesi gereğince alındığını belirtti.

Açık görüş kararı, sadece kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluları kapsıyor. Ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma ve hücreye koyma disiplin cezası kesinleşmiş olup da bu cezaları infaz edilmekte olan hükümlü ve tutuklular ise açık görüşten yararlanamayacak.

Bakan Tunç'un açıklaması, Anneler Günü'nde sevdiklerinden ayrı olan aileler için sevindirici bir haber oldu. Anneler, bu özel günde çocuklarıyla daha fazla zaman geçirerek, hasret giderebilecekler.

Kaynak: HABER MERKEZİ